Jak ugotować perfekcyjny kapuśniak?
Kapuśniak to świetny pomysł na obiad, zwłaszcza zimą, kiedy dania powinny być mocno rozgrzewające. Na co zwracać uwagę podczas kupowania gotowej kapusty kiszonej do zupy? Jak ugotować perfekcyjny kapuśniak? Jakie mięso do tradycyjnego kapuśniaku?
Kapuśniak to tradycyjna, domowa zupa, jest kwaśna i pełna smaku. Do ugotowania perfekcyjnego kapuśniaku potrzebujesz dobrze ukiszonej kapusty i odpowiedniego wywaru mięsno- warzywnego, który jest bazą dla zupy. Bardzo ważne są również odpowiednio dobrane zioła i przyprawy, które wzmocnią smak całej potrawy.
Dlaczego kapuśniak jest tak zdrowy? Zupa bardzo mocno rozgrzewa i wzmacnia nasz organizm, jest więc idealna na obiad w chłodne dni, kiedy wracamy zmarznięci do domu lub kiedy pojawiają się pierwsze objawy przeziębienia. Kapuśniak jest mało kaloryczny, a sama kapusta kiszona to prawdziwa bomba witaminowa.
Kapusta to przede wszystkim źródło witaminy C i aktywnych przeciwutleniaczy, które oczyszczają nasz organizm z toksyn, opóźniają procesy starzenia i działają przeciwnowotworowo. Zawarte w kiszonce baterie kwasu mlekowego dodatkowo pozytywnie wpływają na cały układ trawienny i odbudowują naturalną florę bakteryjną jelit.
Kolejną zdrową zupą na kiszonkach jest ogórkowa- w tym artykule dowiesz się, jak zrobić idealną zupę ogórkową , jak u babci.
Perfekcyjny kapuśniak- najważniejsza jest kapusta
Idealną, tradycyjną, kwaśną zupę ugotujesz na kiszonej kapuście. Na rynku mamy ogromny wybór, jednak kapusta kapuście nierówna. Jak wybrać idealnie ukiszoną? Zawsze zwracaj uwagę na skład i nazwę produktu.
Kapustę kiszoną tradycyjnie najczęściej kupimy w małym wiaderku, nie w woreczku. W składzie powinna być wyłącznie kapusta, warzywa, przyprawy i sól. Kapusta z dodatkiem octu nie będzie smaczna i zepsuje całe danie. Ważna jest również sama nazwa produktu - kapusta kwaszona to kapusta, w której jest dużo octu.
Źródło zdjęcia: canva/rzoze19 Jeśli kupujesz kapustę na wagę z beczki, zawsze kieruj się wyglądem i zapachem kiszonki. Kiszona kapusta ma wyraźny zapach przypominający ogórki kiszone, jest intensywny. Kapusta ma również ładny, żółty kolor- kapusta z octem będzie biała, a ocet będzie mocno wyczuwalny.
Kapustę kiszoną możesz przygotować samodzielnie- tu poznasz przepis na domową kapustę kiszoną .
Jakie mięso i warzywa do kapuśniaku?
Perfekcyjny kapuśniak ma wyraźny, mięsno- warzywny wywar. Do ugotowania najsmaczniejszej zupy wykorzystaj dwa rodzaje mięsa wieprzowego- żeberka i boczek wędzony, a kapuśniak zyska fenomenalny smak i aromat.
Źródło zdjęcia: canva/rimmabondarenko W kapuśniaku nie może również zabraknąć warzyw rosołowych, jak marchew, cebula, por, korzeń pietruszki i kawałek selera, które gotowane z mięsem stworzą idealny wywar do tradycyjnej zupy. Do kapuśniaku dodaj również ziemniaki pokrojone w kostkę, danie będzie jeszcze smaczniejsze i bardziej sycące.
Czym doprawić kapuśniak?
W kapuśniaku, oprócz kapusty, mięsa i warzyw, nie może zabraknąć również ziół, które podkreślają smak wieprzowiny i kiszonki. Sam wywar gotuj z dodatkiem liści laurowych i ziela angielskiego. Kapusta doskonale łączy się z suszonym majerankiem i kminkiem, dlatego też nie może ich zabraknąć w zupie.
Do kapuśniaku zawsze dolej również wodę po kiszonej kapuście, która dodatkowo zakwasi wywar i wzmocni jego smak i aromat. Kapuśniak gotuje się dość długo, jednak warto poświęcić ten czas, aby zjeść później perfekcyjną, zdrową, kwaśną zupę.
Przepis na perfekcyjny kapuśniak
Składniki na 5-6 porcji:
-
500 g żeberek wieprzowych
-
150 g boczku wędzonego
-
400 g kapusty kiszonej z wiaderka
-
marchew
-
korzeń pietruszki
-
kawałek selera
-
cebula
-
biała część pora
-
3 duże ziemniaki
-
200 ml wody z kiszonej kapusty
-
2 liście laurowe
-
6 ziaren ziela angielskiego
-
łyżeczka majeranku suszonego
-
łyżeczka kminku
-
sól, pieprz