Przepis na kapustę kiszoną, czyli królową kiszonek
Kiszona kapusta, konfitura malinowa, marynowane kurki… Domowym przetworom mówimy zdecydowane: tak!
Zasoby z domowej spiżarni nie mają sobie równych. Przygotowując samodzielnie przetwory, masz pewność co do ich składników. W odróżnieniu od gotowych przetworów nie mają konserwantów i innych szkodliwych dodatków. Podstawowym sposobem na przedłużenie trwałości produktów jest pasteryzacja, zalewanie octem oraz kiszenie. Dzięki temu domowe przetwory mogą stać w naszych spiżarniach przez długi czas. Są smaczne, zdrowe i nadają się do wielu posiłków. Dzięki naturalnym metodom utrwalania żywności zawierają wiele cennych witamin i minerałów. Do najpopularniejszych przetworów zaliczamy dżemy i konfitury, marynowane grzyby, fasolkę szparagową w zalewie i oczywiście kiszoną kapustę.
Dlaczego kapusta kiszona jest taka zdrowa?
Nieprzypadkowo mówi się o niej, że jest królową kiszonek. Kiszona kapusta to naturalny probiotyk, który znakomicie chroni nasz organizm. Wszystko przez to, że powstaje w wyniku fermentacji, podczas którego wytwarza się w niej duża ilość kwasu mlekowego i korzystnych bakterii, świetnie wspomagających pracę naszych jelit. Oprócz tego kapusta kiszona zawiera bardzo dużo witaminy C. Właśnie dlatego warto ją jeść szczególnie zimą i jesienią, ponieważ znakomicie wspiera naszą odporność. Ponadto kapusta kiszona obniża poziom cholesterolu i glukozy we krwi. Jest polecana osobom chorującym na nadciśnienie i cukrzycę.
O czym należy pamiętać przygotowując kiszoną kapustę?
Po pierwsze, wybierz najlepiej ciężką i zwartą główkę, bo taką kapustę lepiej się szatkuje. Przed przygotowaniem kapusty kiszonej warto położyć surową główkę w ciemnym i zimnym pomieszczeniu na parę dni. Dzięki temu w kapuście zanikną substancje odpowiedzialne za jej gorzki smak, czyli m.in. chlorofil. Po drugie, kapustę najlepiej ukisić w drewnianej beczce lub szklanym słoiku. Nigdy nie używaj do tego pojemników plastikowych lub metalowych. Po trzecie, kapusta powinna być ciasno ubita w każdym słoiku i przykryta zalewą solną. Inaczej nie rozwiną się w niej bakterie fermentacji mlekowej.
Przepis na domową kapustę kiszoną w słoikach
Kapusta kiszona sama w sobie jest już gotową surówką, którą możesz podać do obiadu. Wystarczy, że doprawisz ją olejem, cukrem, odrobiną pieprzu i dodasz np. jabłko i cebulę. Tradycyjna kapusta kiszona to również niezastąpiony składnik wielu dań! Możesz ją użyć do przygotowania pierogów z kapustą i grzybami, krokietów z mięsem i kapustą, żeberek zapiekanych w kapuście, kapuśniaku czy domowego bigosu.
Składniki:
1 główka białej kapusty (2,5-3 kg)
3 łyżki stołowe soli kamiennej himalajskiej
3 średnie marchewki
2 liście laurowe
ziele angielskie
kminek (opcjonalnie)
Przygotowanie:
Umyj główkę kapusty pod bieżącą zimną wodą. Odetnij zewnętrzne liście kapusty, które odstają lub są uszkodzone. Przekrój kapustę na 4 części, a z każdej ćwiartki wykrój fragment głąba. Poszatkuj kapustę w cienkie paski; im cieńsze, tym lepiej. Zrób to szatkownicą lub nożem.
Obierz marchewki i zetrzyj je na tarce o dużych oczkach. Poszatkowane warzywa wrzuć do dużej miski. Dodaj 3 łyżki soli kamiennej, 2 liście laurowe, kilka ziarenek ziela angielskiego i szczyptę kminku (jeśli lubisz). Wszystkie składniki dokładnie wymieszaj, a potem ubijaj całość dłońmi lub przy pomocy drewnianego tłuczka z kulką. Odstaw na pół godziny i poczekaj, aż kapusta puści sok. Czynność powtórz parę razy w zależności od potrzeby.
Wyparz wrzątkiem 6 półlitrowych słoików i zakrętek. Przełóż do nich kapustę i mocno ubijaj ją w każdym słoiku. Uwaga: nie wypełniaj kapustą całego słoika, ponieważ na jej wierzchu powinien pojawić się sok. Zakręć lekko słoiki, żeby mogły wydobyć się z nich produkty fermentacji. Umieść słoiki jeden obok drugiego w ciemnym pomieszczeniu w temperaturze pokojowej. Niech postoją tak około 3 dni. Po tym czasie nakrętki od słoików powinny się wybrzuszyć. Odkręć je, odciśnij kapustę i ponownie zakręć.
Cały proces kiszenia może trwać nawet 14 dni. Jeśli uznasz, że Twoja kapusta jest już ukiszona, przenieś ją do lodówki lub zimnej piwnicy.