Smakosze.pl
Piekarnik i jego ukryte funkcje

GoodLifeStudio, Getty Images Signature

Jak zachować czystość piekarnika?

28 Marca 2021

(Ostatnia zmiana: 6 Maja 2021)

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Czyszczenie piekarnika nie należy do najłatwiejszych zadań - liczne zakamarki i zapieczony tłuszcz sprawiają sporo trudności. Jeśli chcesz dokładnie wyczyścić szybkę w drzwiach piekarnika, mamy dla ciebie genialny trick. Dzięki niemu wyciągniesz szybę pie

Utrzymanie piekarnika w całkowitej czystości wymaga dużej ilości pracy. Wysoka temperatura, jaka panuje w jego wnętrzu podczas gotowania, zapieka tłuszcz, tworząc swojego rodzaju twardą jak skała skorupę, którą bardzo ciężko usunąć konwencjonalnymi metodami. 

Jeszcze więcej problemów sprawia czyszczenie szybki, przez którą doglądamy naszych potraw. Mało kto wie, że w większości piekarników można ją w bardzo łatwy sposób zdemontować, przez co dokładne wyszorowanie zacieków z tłuszczu i plam będzie banalnie proste. 

Jak zdemontować szybkę piekarnika?

Cały proces jest banalnie prosty i nie potrzeba do niego żadnych specjalnych narzędzi. Gdy zabierasz się za czyszczenie piekarnika, pamiętaj jednak o jednym - ważne, aby był całkowicie wystudzony. W innym wypadku możesz się bardzo mocno poparzyć. 

Aby zdjąć szybkę, należy na początku całkowicie otworzyć drzwi piekarnika. Gdy będą już w pozycji 90 stopni do podłoża, sięgnij ręką do zawiasów. Powinieneś zobaczyć przy nich specjalne zatrzaski. Teraz wystarczy pociągnąć je do góry, zdjąć zaślepkę z przodu szybki i gotowe. 

Źródło: tiktok.com/@alexxtcv

W taki sposób wymoczenie szyby w naturalnych detergentach będzie zaskakująco łatwe i nie będziesz musiał męczyć się z długim szorowaniem. Co ciekawe, jeśli jesteś posiadaczem nowoczesnego piekarnika, czyszczenie może być o wiele szybsze niż do tej pory.

Źródło: tiktok.com/@alexxtcv

Sekrety nowoczesnych piekarników

W nowszych modelach często dostępna jest specjalna funkcja o nazwie pyroliza. Dzięki niej wnętrze piekarnika nagrzewa się do niecałych 500 stopni Celsjusza, a zgromadzony na ścianach brud zwyczajnie zamienia się w popiół. Po zakończonym cyklu wystarczy jedynie zamieść popiół i gotowe.

Chcesz poznać więcej ciekawych wiadomości ze świata kulinariów? Sprawdź ten artykuł, w którym zdradzamy zmiany, jakie zajdą w sklepach od 2 kwietnia - wiele produktów może całkowicie zniknąć z półek. W tym tekście z kolei prezentujemy produkty, które Magda Gessler sprzedaje w swoim sklepie internetowym za spore pieniądze.

Specjalna emalia, która za ciebie wyczyści wnętrze piekarnika

Niektóre urządzenia mają na bokach zamontowane specjalne panele pokryte emalią katalityczną. Gdy wnętrze nagrzewa się do 250 stopni Celsjusza, emalia zaczyna wchodzić w reakcję z tłuszczem, utleniając go. Cały proces zachodzi samoistnie po włączeniu, a my nie musimy nić robić. 

Kolejnym ułatwieniem, które tym razem ingeruje w codzienne użytkowanie, jest wyposażenie prowadnic w wysięgniki teleskopowe. Podczas otwierania piekarnika samoistnie wypychają one blachy, dzięki czemu sięgnięcie do potrawy czy zerknięcie na stan wypieczenia.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Kobiece Inspiracje; dompelenpomyslow.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Adam MoskalAutor

Redaktor serwisu Smakosze. Profesjonalnie kulinariami zajmuję się ponad półtora roku, lecz gotowaniem i pisaniem o jedzeniu interesuję się już od dzieciństwa. W swoich tekstach staram się zawrzeć najważniejsze informacje, które pozwalają ugotować przepyszne potrawy nawet laikom. To w kuchni zdobywam największe doświadczenie, tworząc dania z całego świata — od indyjskiego butter chicken, po polską pieczoną kaczkę z jabłkami. Wolny czas poświęcam na pływanie kajakiem po polskich jeziorach oraz odwiedzanie kolejnych ciekawych restauracji. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Miękka i soczysta wątróbka

Porady

Co zrobić, żeby wątróbka wyszła miękka i soczysta?

Czytaj więcej >

Porady

Perfekcyjne, domowe frytki lepsze niż z restauracji

Czytaj więcej >
miód

Porady

Po czym rozpoznać dobry miód?

Czytaj więcej >

Porady

Jakie jest najlepsze mięso do gulaszu?

Czytaj więcej >
mięso w mleku

Porady

Dlaczego warto moczyć karkówkę w mleku?

Czytaj więcej >
smażenie pączków

Porady

Co zrobić ze zużytym olejem po smażeniu pączków?

Czytaj więcej >