Jakie właściwości mają liście chrzanu?
Chrzan ma bardzo bogatą historię w kontekście używania go przez człowieka na przestrzeni tysięcy lat. Dawniej wykorzystywano jego zdolności bakteriobójcze i grzybobójcze, aby zachować świeżość produktów spożywczych na dłużej. Dlatego zawijano w liście, chociażby mięso.
Dzisiaj największą popularnością cieszy się starty korzeń chrzanu, który stanowi wspaniały dodatek podkreślający smak kiełbas, pieczeni, zup czy sosów. Jeśli chcesz jednak wykorzystać pełen potencjał tej rośliny, powinieneś zacząć stosować w gotowaniu także jej liście.
Liście chrzanu pełne są witamin
Liście chrzanu są prawdziwą skarbnicą witamin z grupy B, które korzystnie wpływają na nastrój, usprawniają sprawność intelektualną, a także zmniejszają napięcie nerwowe. Duża zawartość kwasu askorbinowego, czyli popularnej witaminy C również budzi podziw.
Witamina C jest bowiem silnym antyoksydantem, który każdego dnia należy dostarczać wraz z pokarmem do organizmu. Poza ochroną przed szkodliwym działaniem wolnych rodników poprawia działanie układu odpornościowego, a także poprawia wygląd skóry.
Skąd pochodzi ostry smak chrzanu?
Przyzwyczailiśmy się, że pikantność wynika z obecności kapsaicyny w ostrych papryczkach. Chrzan jej jednak nie zawiera - zamiast niej posiada za to synigrynę, czyli glikozyd o silnym działaniu antybiotycznym, grzybobójczym oraz bakteriobójczym.
Na naszej stronie zamieściliśmy mnóstwo informacji kulinarnych, które mogą przypaść tobie do gustu. Przeczytaj ten artykuł , w którym pokazujemy przepis na sałatkę warzywną z pieczonych warzyw. W tym tekście zdradzamy najlepszą recepturę na pyszną kiszoną fasolkę szparagową ze słoika.
Synigryna wspomaga pracę układu pokarmowego, pobudzając produkcję kwasu żołądkowego, ułatwia wykrztuszanie zalegającej w oskrzelach wydzieliny, rozgrzewa i odkaża. Właśnie dlatego należy jeść duże ilości chrzanu, gdy organizm atakowany jest przez patogeny.
Źródło: Nataliia Mysak, Getty Images
Jak wykorzystać liście chrzanu w gotowaniu?
Jednym z najlepszych sposobów na użycie liści, jest zawinięcie w nie długo dojrzewającego sera, który ciężko zjeść w krótkim czasie. Liście ochronią ser przed dostępem bakterii i pleśni, co wydłuży jego datę przydatności. W liście zawinąć można również szynkę czy warzywa.
Kolejną metodą, która ułatwi pieczenie chleba, nada mu ciekawego aromatu i również wydłuży przydatność do spożycia, jest wyłożenie blachy liśćmi, jak papierem do pieczenia. W czasie pieczenia pieczywo jest nawilżane i aromatyzowane przez chrzan, co docenią najwięksi smakosze.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
źródło: kuchnia.wp.pl; bebenista.wordpress.com