Smakosze.pl
Czereśnie

canva/Simon Matzinger z Pexels

Bardzo wysokie ceny czereśni

5 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Czereśnie jak co roku wywołują ogromne emocje wśród klientów - tym razem chodzi o zaskakująco wysokie ceny. Za jeden kilogram tych owoców, w Wilkszynie w woj. dolnośląskim trzeba zapłacić ponad 160 złotych. Powodem podwyżki jest długa zima i bardzo chłodna wiosna.

Czereśnie zawsze na początku sezonu kosztowały sporą sumę. Podobnie jak inne owoce, które wcześnie zaczynają być sprzedawane, czereśnie muszą zwrócić się hodowcom, którzy nierzadko ocieplają swoje uprawy i muszą chronić je przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

W sieci zawrzało, po opublikowaniu na portalu "Dzień Dobry TVN" zdjęcia jednej z czytelniczek, która wysłała do redakcji fotografię ceny za 1 kilogram czereśni. W jednym ze sklepów w Wilkszynie wystawiono na sprzedaż czereśnie z Hiszpanii, na które trzeba się wyjątkowo wykosztować. 

Czereśnie za ponad 160 zł/kg

Polacy wyczekują momentu, gdy na targowiskach i sklepach będą dostępne krajowe warzywa i owoce. Do tego czasu muszą posiłkować się produktami rolnymi z cieplejszych krajów, w których wiosna zaczęła się odrobinę wcześniej. Niestety, mało kogo stać na tak drogie towary. 

Hiszpańskie czereśnie wystawione w sklepie w Wilkszynie kosztują 163,99 złotych za kilogram. Choć mogłoby się wydawać, że importowane produkty nie są wyznacznikiem cen tych produkowanych w Polsce, okazuje się, że polscy rolnicy także zmuszeni są znacznie zwiększyć cenę.

Zimna wiosna i długa zima

Rok temu na targach warzyw i owoców także obserwowaliśmy duże podwyżki, które spowodowane były przedłużającymi się suszami, a następnie nagłym zwiększeniem wilgotności, co wywoływało choroby grzybicze na najróżniejszych roślinach.

Na naszej stronie zamieściliśmy mnóstwo informacji kulinarnych, które mogą przypaść tobie do gustu. Przeczytaj ten artykuł, w którym pokazujemy przepis na sałatkę warzywną z pieczonych warzyw. W tym tekście  zdradzamy najlepszą recepturę na pyszną kiszoną fasolkę szparagową ze słoika.

W tym roku niekorzystne warunki pogodowe skupiły się na długiej zimie oraz mroźnej wiośnie - to przekłada się na późne kwitnięcie, przesunięcie sezonu oraz słabe plony. Wielu rolników wyjawia, w rozmowie dla "Radio dla Ciebie", że prawdopodobnie będą musieli wspomagać się importem zza granicy.

Źródło: S_Moynier, Getty Images

Drogie nie tylko czereśnie

W tym momencie sprzedawcy truskawek muszą kupować je od dostawców za około 30 złotych za kilogram. Młoda kapusta nigdy tyle nie kosztowała, a pekinka to w ogóle start miała z 7 zł. Takich cen nie pamiętam, jak żyję - wspomina jeden z rozmówców "Radio dla Ciebie". 

Klienci detaliczni muszą przygotować się na bardzo duże ceny w sklepach i na targowiskach. Oczywiście przez następne tygodnie produkty rolne stanieją, jednak dopiero czas pokaże, na jak wielkie obniżki możemy liczyć.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: superbiz.se.pl; onet.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Adam MoskalAutor

Redaktor serwisu Smakosze. Profesjonalnie kulinariami zajmuję się ponad półtora roku, lecz gotowaniem i pisaniem o jedzeniu interesuję się już od dzieciństwa. W swoich tekstach staram się zawrzeć najważniejsze informacje, które pozwalają ugotować przepyszne potrawy nawet laikom. To w kuchni zdobywam największe doświadczenie, tworząc dania z całego świata — od indyjskiego butter chicken, po polską pieczoną kaczkę z jabłkami. Wolny czas poświęcam na pływanie kajakiem po polskich jeziorach oraz odwiedzanie kolejnych ciekawych restauracji. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

ogórki kiszone

Produkty

Idealnie chrupkie ogórki kiszone bez dodatku chrzanu. Zastąpisz go wyjątkowym składnikiem

Czytaj więcej >
mirabelka

Produkty

Intrygujący sposób na wykorzystanie liści mirabelki. Z drzewka wykorzystać można nie tylko owoce

Czytaj więcej >

Produkty

Czy arbuz jest owocem, czy warzywem? Odpowiedź może nieźle zaskoczyć

Czytaj więcej >
Przenigdy nie wyrzucaj liści rzodkiewki

Produkty

Przenigdy nie wyrzucaj liści rzodkiewki. Sporo zaoszczędzisz i zyskasz pyszne specjały

Czytaj więcej >
biała czekolada

Produkty

Czy biała czekolada może być nazywana "czekoladą"? Poznaliśmy odpowiedź na odwieczne pytanie

Czytaj więcej >
pomarańcze

Produkty

Jak wybrać w sklepie najlepsze pomarańcze? Wystarczy dokładnie przyjrzeć się ich skórce

Czytaj więcej >