Smakosze.pl
Czereśnie

canva/Simon Matzinger z Pexels

Bardzo wysokie ceny czereśni

19 Maja 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Czereśnie jak co roku wywołują ogromne emocje wśród klientów - tym razem chodzi o zaskakująco wysokie ceny. Za jeden kilogram tych owoców, w Wilkszynie w woj. dolnośląskim trzeba zapłacić ponad 160 złotych. Powodem podwyżki jest długa zima i bardzo chłodna wiosna.

Czereśnie zawsze na początku sezonu kosztowały sporą sumę. Podobnie jak inne owoce, które wcześnie zaczynają być sprzedawane, czereśnie muszą zwrócić się hodowcom, którzy nierzadko ocieplają swoje uprawy i muszą chronić je przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

W sieci zawrzało, po opublikowaniu na portalu "Dzień Dobry TVN" zdjęcia jednej z czytelniczek, która wysłała do redakcji fotografię ceny za 1 kilogram czereśni. W jednym ze sklepów w Wilkszynie wystawiono na sprzedaż czereśnie z Hiszpanii, na które trzeba się wyjątkowo wykosztować. 

Czereśnie za ponad 160 zł/kg

Polacy wyczekują momentu, gdy na targowiskach i sklepach będą dostępne krajowe warzywa i owoce. Do tego czasu muszą posiłkować się produktami rolnymi z cieplejszych krajów, w których wiosna zaczęła się odrobinę wcześniej. Niestety, mało kogo stać na tak drogie towary. 

Hiszpańskie czereśnie wystawione w sklepie w Wilkszynie kosztują 163,99 złotych za kilogram. Choć mogłoby się wydawać, że importowane produkty nie są wyznacznikiem cen tych produkowanych w Polsce, okazuje się, że polscy rolnicy także zmuszeni są znacznie zwiększyć cenę.

Zimna wiosna i długa zima

Rok temu na targach warzyw i owoców także obserwowaliśmy duże podwyżki, które spowodowane były przedłużającymi się suszami, a następnie nagłym zwiększeniem wilgotności, co wywoływało choroby grzybicze na najróżniejszych roślinach.

Na naszej stronie zamieściliśmy mnóstwo informacji kulinarnych, które mogą przypaść tobie do gustu. Przeczytaj ten artykuł, w którym pokazujemy przepis na sałatkę warzywną z pieczonych warzyw. W tym tekście  zdradzamy najlepszą recepturę na pyszną kiszoną fasolkę szparagową ze słoika.

W tym roku niekorzystne warunki pogodowe skupiły się na długiej zimie oraz mroźnej wiośnie - to przekłada się na późne kwitnięcie, przesunięcie sezonu oraz słabe plony. Wielu rolników wyjawia, w rozmowie dla "Radio dla Ciebie", że prawdopodobnie będą musieli wspomagać się importem zza granicy.

Źródło: S_Moynier, Getty Images

Drogie nie tylko czereśnie

W tym momencie sprzedawcy truskawek muszą kupować je od dostawców za około 30 złotych za kilogram. Młoda kapusta nigdy tyle nie kosztowała, a pekinka to w ogóle start miała z 7 zł. Takich cen nie pamiętam, jak żyję - wspomina jeden z rozmówców "Radio dla Ciebie". 

Klienci detaliczni muszą przygotować się na bardzo duże ceny w sklepach i na targowiskach. Oczywiście przez następne tygodnie produkty rolne stanieją, jednak dopiero czas pokaże, na jak wielkie obniżki możemy liczyć.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: superbiz.se.pl; onet.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Warzywa w końcu staniały

Produkty

Ceny warzyw na bazarach spadają

Czytaj więcej >
banan

Produkty

Czy można jeść banany z czerwonymi liniami w środku?

Czytaj więcej >

Produkty

Ceny lodów nie przestają szybować

Czytaj więcej >
Oszustwo na cebulę

Produkty

Nieudane oszustwo "na cebulę"

Czytaj więcej >

Produkty

Ogromne zmiany we wszystkich produktach. Unia Europejska już zdecydowała

Czytaj więcej >

Produkty

Niskie ceny sprzętów i akcesoriów kuchennych w Biedronce

Czytaj więcej >