Smakosze.pl
Sanepid wycofuje popularny produkt

pixabay/webandi

Popularny produkt wycofany przez sanepid

5 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Sanepid przeprowadza liczne badania laboratoryjne, które mają na celu wykrycie w produktach spożywczych substancji, które mogą zagrażać zdrowiu lub życiu konsumentów. Tym razem GIS został poinformowany przez specjalny system o wycofywaniu chińskiej przyprawy pięć smaków ze sprzedaży. Powodem okazało się być wykrycie w produkcie tlenku etylenu.

Sanepid nie zajmuje się jedynie inspekcjami w zakładach pracy, gdyż obowiązki tej wyspecjalizowanej instytucji są znacznie szersze. Urzędnicy tym razem zostali poinformowani przez System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach o wycofywaniu popularnego produktu.

Chodzi o popularną przyprawę pięć smaków, która jest ważnym składnikiem wielu dań kuchni państw azjatyckich. To dzięki niej potrawy mają pełen wachlarz smaków i aromatów, dzięki któremu znajdują tak wielu fanów na całym świecie. 

Sanepid informuje o wycofywaniu przyprawy groźnej dla zdrowia

Chodzi dokładnie o produkt o nazwie: Chińska Przyprawa Pięć Smaków marki LOBO, który pakowany jest w torebki o pojemności 400 g. Urzędnicy poprzez System Wczesnego Ostrzegania dowiedzieli się, że w jednej z partii wykryto obecność tlenku etylenu. 

Ze względu na toksyczność tlenku etylenu, stosowanie tej substancji w żywności jest zakazane w Unii Europejskiej. W innych krajach, w przemyśle spożywczym, niekiedy stosuje się ten tlenek jako środek do deratyzacji i ogólnej kontroli szkodników w zakładach przemysłowych.

Dokładne informacje na temat wycofywanego produktu

Źródło: gov.pl

  • Nazwa produktu: Chińska Przyprawa Pięć Smaków 400 g LOBO

  • Data minimalnej trwałości: 20.08.2021

  • Dystrybutor: Heuschen&Schrouff OFT B.V. KE Landgraaf 6370, Niderlandy

  • Kraj pochodzenia: Tajlandia

Firma Heuschen & Schrouff Oriental Food zdecydowała się rozpocząć proces wycofywania przyprawy ze sprzedaży natychmiast po wykryciu obecności zakazanej substancji. Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej cały czas monitorują proces wycofywania przyprawy ze sklepów w Polsce. Powyżej umieszczamy zdjęcie opakowania, które zostało udostępnione na stronie gov.pl, aby jego rozpoznanie było łatwe. 

Na naszej stronie zamieściliśmy mnóstwo informacji kulinarnych, które mogą przypaść tobie do gustu. Przeczytaj ten artykuł, w którym pokazujemy przepis na sałatkę warzywną z pieczonych warzyw. W tym tekście  zdradzamy najlepszą recepturę na pyszną kiszoną fasolkę szparagową ze słoika.

Zalecenia dla konsumentów

Jeśli ty, lub twoi bliscy posiadacie wyżej wymienionej partii przypraw, pod żadnym pozorem jej nie spożywajcie. Specjaliści zalecają szybkie zutylizowanie produktu w taki sposób, aby żaden człowiek ani zwierzę nie miało do niego łatwego dostępu. 

Tlenek etylenu jest bardzo szkodliwą substancją chemiczną, która w dłuższym kontakcie z ludzkim organizmem może doprowadzić do wielu negatywnych zmian. 

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: money.pl; wspolczesna.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Adam MoskalAutor

Redaktor serwisu Smakosze. Profesjonalnie kulinariami zajmuję się ponad półtora roku, lecz gotowaniem i pisaniem o jedzeniu interesuję się już od dzieciństwa. W swoich tekstach staram się zawrzeć najważniejsze informacje, które pozwalają ugotować przepyszne potrawy nawet laikom. To w kuchni zdobywam największe doświadczenie, tworząc dania z całego świata — od indyjskiego butter chicken, po polską pieczoną kaczkę z jabłkami. Wolny czas poświęcam na pływanie kajakiem po polskich jeziorach oraz odwiedzanie kolejnych ciekawych restauracji. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

ogórki kiszone

Produkty

Idealnie chrupkie ogórki kiszone bez dodatku chrzanu. Zastąpisz go wyjątkowym składnikiem

Czytaj więcej >
mirabelka

Produkty

Intrygujący sposób na wykorzystanie liści mirabelki. Z drzewka wykorzystać można nie tylko owoce

Czytaj więcej >

Produkty

Czy arbuz jest owocem, czy warzywem? Odpowiedź może nieźle zaskoczyć

Czytaj więcej >
Przenigdy nie wyrzucaj liści rzodkiewki

Produkty

Przenigdy nie wyrzucaj liści rzodkiewki. Sporo zaoszczędzisz i zyskasz pyszne specjały

Czytaj więcej >
biała czekolada

Produkty

Czy biała czekolada może być nazywana "czekoladą"? Poznaliśmy odpowiedź na odwieczne pytanie

Czytaj więcej >
pomarańcze

Produkty

Jak wybrać w sklepie najlepsze pomarańcze? Wystarczy dokładnie przyjrzeć się ich skórce

Czytaj więcej >