konferencja ministra zdrowia
Kaboompics .com, Pexels

Kiedy ponownie otworzą restauracje?

Minister zdrowia na konferencji, która odbyła się 21 kwietnia, zakomunikował dalsze odmrażanie usług. W przyszłym tygodniu rząd ma przekazać szczegółowy plan znoszenia obostrzeń, który dotyczy głównie branży gastronomicznej oraz hotelarskiej. Niestety, w 5 województwach, w których wskaźnik zakażeń ciągle pozostaje wysoki, obostrzenia pozostają aktywne.

We wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski podczas wywiadu w radiu Zet zapowiedział konferencję na 21 kwietnia, dotyczącą luzowana obostrzeń związanych z pandemią.

Obostrzenia związane z pandemią dotknęły wiele branży

Obecnie obowiązujące obostrzenia przedłużono wcześniej do 25 kwietnia, czyli do piątku. Jednak już od poniedziałku otworzono przedszkola i żłobki. Mimo wielkich nadziei hotelarzy, podjęto decyzję, by hotele nadal pozostawały zamknięte, przynajmniej do 3 maja.

Na otworzenie swoich lokali liczyli też restauratorzy, którzy są obecnie w bardzo trudnej sytuacji, gdyż lokale gastronomiczne są zamknięte od 24 października. Właściciele z niecierpliwością wyczekiwali więc decyzji rządu, tym bardziej przed weekendem majowym.

Restauratorzy już jakiś czas temu apelowali, by ci pozwolono im na otworzyć ogródki. Chcieli, by nastąpiło to już 1 maja. Według sekretarza generalnego zarządu IGGP Sławomira Grzyba pozwoliłoby to restauracjom bezpiecznie wrócić do choćby częściowego funkcjonowania.

Paszteciki z kapustą w formie pierogówPaszteciki z kapustą w formie pierogówCzytaj dalej

Jarosław Gowin chce odmrożenia branży gastonomicznej

Jarosław Gowin w programie In Bussines wskazał branżę hotelarską oraz gastronomiczną jako te, które powinny zostać odmrożone w pierwszej kolejności. Według polityka, ich zamknięcie jest niezwykle kosztowne dla państwa.

Wiceprezes Rady Ministrów zaproponował nawet wprowadzenie certyfikatów dla zaszczepionych.Miałyby one umożliwić właśnie korzystanie z usług hotelarskich czy restauracji. Niestety Adam Niedzielski we wtorkowym wywiadzie zaznaczył, że priorytetem jest przywrócenie edukacji i powrót uczniów do szkół, a dopiero na samym końcu odmrożenie restauracji i siłowni.

restauracje

Źródło: Pexels/Pixabay

Minister zdrowia na środowej konferencji ogłosił, że apogeum liczby zgonów mamy już za sobą. Dzisiejsza liczba zakażeń oznacza kontynuację trendu spadkowego - powiedział Niedzielski. Niestety, w niektórych województwach: śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim, łódzkim i opolskim, obostrzenia ciągle pozostają takie same z uwagi na wysokie wskaźniki zakażeń.

W przyszłym tygodniu rząd ma przekazać bardziej szczegółowy plan znoszenia obostrzeń, który dotyczy głównie branży gastronomicznej oraz hotelarskiej. Decyzje podjęte zostaną również wobec komunii, wesel oraz uroczystości.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: polsatnews.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Następny artykuł