Smakosze.pl
masło i margaryna

canva/fortyforks, LoveTheWind

Masło czy margaryna? Które smarowidło jest lepsze? Odpowiedź zaskakuje

29 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Renata Materlińska

Udostępnij:

Masło czy margaryna? Które smarowidło jest lepsze? Spór na ten temat trwa od wielu lat, a jak się okazuje, wielu Polaków jest w poważnym błędzie, bo uważa masło za tłuszcz idealny. Pora więc rozwiać wszelkie wątpliwości, poznać wady i zalety każdego tłuszczu, by stosować go bez obaw.

Od dawien dawna trwa spór o wyższość masła nad margaryną i na odwrót. Jest on nakręcany przez producentów obu rodzajów tłuszczu, którzy chcą przekonać konsumentów do swojego produktu. Głośniej są reklamowane margaryny, bo i ich wytwórcy to wielkie koncerny. Kto jednak ma w tym sporze słuszność?

naleśniki

Jak zrobić cienkie i delikatne naleśniki? Kluczowy jest 1 sekretny trik

CZYTAJ DALEJ

Masło czy margaryna? Które smarowidło jest lepsze?

Na tak postawione pytanie oczywiście nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Zależy bowiem, do czego i pod jakim względem smarowidło ma być lepsze. Jedno i drugie ma wady i zalety, bo gdyby nie one, nie byłoby tylu wątpliwości i dyskusji.

Większość Polaków za idealny tłuszcz do smarowania postrzega masło. Uzasadnienie jest takie, że jest to produkt mało przetworzony, niemal naturalny, więc lepiej będzie służył człowiekowi. I jest to prawda, jednak trzeba też wziąć pod uwagę skład masła.

I tu niestety nie jest tak kolorowo, bo masło jako tłuszcz pochodzenia zwierzęcego zawiera dużo cholesterolu i tłuszcze nasycone. Te niestety niekorzystnie wpływają przede wszystkim na serce i układ krwionośny, prowadząc do miażdżycy.

Dlatego biorąc pod uwagę skład tłuszczów, margaryna jest zdrowsza od masła. Jest to bowiem produkt pochodzenia roślinnego, którego podstawowym składnikiem jest zazwyczaj olej palmowy. Nie znajdziecie więc w niej cholesterolu, ma za to dużo zdrowych tłuszczów nienasyconych.

Niestety znajdują się w niej też nasycone kwasy tłuszczowe, które powstają w procesie chemicznym. Ich tworzenie ma na celu utwardzenie oleju, a więc zamienienie go z postaci płynnej w stałą. W tym procesie powstają też tłuszcze trans, które niekorzystnie wpływają na nasze zdrowie, bo zwiększają ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego i przyczyniają się do cukrzycy typu 2. Także margaryna jest może mniej szkodliwa dla zdrowia niż masło, ale ideałem też nie jest.

Oceniając zdrowotne walory obu tłuszczów, warto też wspomnieć o witaminach, które zawierają. Masło stanowi doskonałe źródło naturalnych witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, a więc witamin A, D, E i K. Margaryny zawierają natomiast naturalną witaminę E, a niektóre także K. Poza tym są wzbogacane witaminami A i D.

Dla kogo lepsze masło, a dla kogo margaryna?

W związku z powyższymi informacjami, dla większości dorosłych osób zdrowsze będą margaryny. O zamianę masła na margarynę apelują nawet największe światowe organizacje, zajmujące się zdrowiem.

Jeśli chodzi o margarynę, warto zwracać uwagę na jej skład. Margaryny dobrej jakości, to te miękkie, produkowane z oleju rzepakowego za pomocą przeestryfikowania. Korzystnie wpływają one na nasz lipidogram, a więc i na zdrowie.

Masłu nie można jednak odmówić niepowtarzalnego smaku i tego przyjemnego uczucia chłodu na języku, pojawiającego się przy jego jedzeniu. Dlatego, jeśli nie masz problemu z wysokim poziomem niekorzystnego cholesterolu, możesz czasami sięgać po masło. Oczywiście trzeba wtedy dla równowagi spożywać źródła niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, którymi są np. orzechy, nasiona, tłuste ryby.

Masło zalecane jest też dla dzieci. Raz — z racji tego, że jest tłuszczem naturalnym, dwa — ze względu na zawartość naturalnych witamin, trzy — u dzieci raczej nie występuje problem z wysokim poziomem cholesterolu.

Nasz serwis podpowie ci też, czy lepiej wybierać kawę mieloną, czy rozpuszczalną. Odpowie też na pytanie, czy można jeść ziemniaki, które zaczęły kiełkować.

chleb z masłem

chleb z masłem

Źródło zdjęcia: canva/papkin

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: itwojezdrowie.rmf24, dietetykanienazarty

Renata MaterlińskaAutor

Redaktorka serwisu Smakosze. Lubię gotować, odkrywać nowe smaki i potrawy. Dlatego po każdej podróży wprowadzam do domowego menu danie, które mi posmakowało. Z wykształcenia jestem technologiem żywności, studiowałam też dietetykę. Przez wiele lat prowadziłam kuchnię w dwutygodniku Przyjaciółka i miesięczniku Poradnik Domowy. Poza dobrym jedzeniem dużą przyjemność sprawia mi jazda na rowerze i muzyka. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Jak wykorzystać mięso z rosołu?

Produkty

Jak wykorzystać mięso z rosołu? Zdradzamy kilka pysznych inspiracji, palce lizać

Czytaj więcej >
Czy herbata zawiera kofeinę?

Produkty

Czy herbata zawiera kofeinę? Odpowiedź nie jest jednoznaczna

Czytaj więcej >

Produkty

Dlaczego warto pić napar z siemienia lnianego? Ma mnóstwo korzyści

Czytaj więcej >
Dlaczego do kawy warto dodać sól?

Produkty

Dlaczego warto dodać sól do kawy? Efekt może zaskoczyć

Czytaj więcej >
Czy pieczarki można jeść na surowo?

Produkty

Czy pieczarki można jeść na surowo? Eksperci nie mają wątpliwości, odpowiedź jest zaskakująca

Czytaj więcej >
smażenie

Produkty

Jaki tłuszcz najlepiej nadaje się do smażenia? Odpowiedź może zaskoczyć

Czytaj więcej >