Smakosze.pl
Czy w Wielki Piątek można jeść mięso?

Pixabay /marcomayer

Czy w Wielki Piątek katolicy mogą jeść mięso?

17 Marca 2021

Autor tekstu:

Monika Dec

Udostępnij:

Już wkrótce będziemy obchodzić Wielkanoc. Jest to najważniejsze święto dla katolików. Wiąże się ono z licznymi tradycjami. Chociaż epidemia koronawirusa w Polsce nieco zmieniła obchody świąt, to pewne zwyczaje pozostają niezmienne. Nie wiado

Zbliżają się święta wielkanocne. W tym roku będziemy obchodzić je na początku kwietnia. Niestety, ich obchody mogą być nieco mniej uroczyste niż w poprzednich latach. Wszystko ze względu na panującą obecnie epidemię koronawirusa w Polsce. 

Chociaż pod znakiem zapytania stają wizyty u bliskich oraz święcenie pokarmów, to w dalszym ciągu nic nie stoi na przeszkodzie, aby kultywować zwyczaje bezpośrednio związane z tym wydarzeniem. W Wielki Piątek katolików obowiązuje post ścisły i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Co oznaczają te pojęcia?

Co to jest post ścisły?

Według nauki Kościoła Katolickiego post ścisły polega na wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych oraz dodatkowo spożyciu w ciągu dnia dwóch posiłków nie do syta i jednego do syta.

Obowiązuje on wszystkie osoby od 18 do 60 roku życia. Co ważne dotyczy on jedynie dwóch dni w roku Środy Popielcowej (o czym pisaliśmy tutaj) oraz właśnie w Wielki Piątek, który poprzedza święta wielkanocne.

Sama wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje wszystkich katolików od czternastego roku życia, z wyjątkiem osób chorych i niemających możliwości wyboru odpowiedniego pokarmu (m.in. korzystających z punktów zbiorowego żywienia).

Według prawa kanonicznego wszyscy katolicy, którzy nie przestrzegają wyżej wymienionych zasad, czyli np. w Wielki Piątek spożywają pokarmy mięsne, popełniają grzech. Co w takim razie można jeść w ten dzień?

Co można jeść w Wielki Piątek?

Po jakie potrawy katolik może sięgnąć w Wielki Piątek? Można przygotować wtedy np. rybę lub postawić na nabiał (np. tradycyjne pierogi, naleśniki bądź racuchy). Tego dnia nie powinno się również jeść słodyczy ani słodzić herbaty.

Bezwzględnie należy również unikać alkoholu. Kościół uważa, że dzień postu powinien stanowić czas świadomych wyrzeczeń i odmawiania sobie zachcianek.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Zapraszamy na nasz Instagram

undefined

Podobne artykuły

Pieczarki mogą Cię zaskoczyć

Produkty

Jakie są zalety pieczarek?

Czytaj więcej >
Sklep socjalny Spichlerz w Katowicach

Produkty

Niskie ceny produktów spożywczych w pierwszym sklepie socjalnym w Polsce

Czytaj więcej >
Guma turbo - pamiętasz jej smak?

Produkty

10 kultowych przysmaków z czasów PRL-u

Czytaj więcej >
Lidl przecenia owoce i warzywa

Produkty

Obniżka cen warzyw i owoców w Lidlu

Czytaj więcej >
Robert Makłowicz zaprezentował niecodzienny smakołyk

Produkty

Robert Makłowicz opowiedział jak zrobić pilaw

Czytaj więcej >
Pieniądze za rozpoznawanie ceny jedzenia

Produkty

Bajońskie sumy za ekskluzywne produkty

Czytaj więcej >