pixabay/debowscyfoto i pixabay/ritaE
czy można jeść mięso w środę popielcową?

Co można jeść w Środę Popielcową?

Tłusty czwartek odszedł w zapomnienie. Już za 2 dni katolicy będą obchodzić Środę Popielcową, która rozpocznie trwający 40 dni Wielki Post. Czy tego dnia można jeść mięso? Kościół ma jasne zdanie w tej kwestii. Wiele osób może być naprawdę zaskoczonych, jak bardzo rygorystyczne zasady dotyczące żywienia tego dnia obowiązują katolików.

Środa Popielcowa rozpoczyna trwający 40 dni Wielki Post, który prowadzi katolików do świąt wielkanocnych. Czy tego dnia można jeść mięso? Jakie posiłki można spożywać? Kościół ma jasno sprecyzowane zdanie w tym temacie.

Środa Popielcowa a mięso

Według nauki Kościoła Katolickiego w Środę Popielcową nie wolno jeść mięsa i to pod żadną postacią. Nie dotyczy to jednak dzieci, które nie ukończyły 14 roku życia oraz osób chorych i starszych.

Kościół tego dnia pozwala na jeden syty posiłek oraz dwa lekkie. Zabronione jest jedzenie mięsa w każdej możliwej postaci nawet takiej jak: skwarki lub nadzienie do krokietów, gołąbków, czy pierogów.

Surowo zabronione jest także picie alkoholu, a nawet sięganie po czekoladki z dodatkiem likieru lub adwokatu. Zalecane jest również powstrzymanie się od dodawania procentowych trunków (np. czerwonego wina) do potraw.

Niskie ceny w Lidlu, szczegóły najnowszej oferty sieciNiskie ceny w Lidlu, szczegóły najnowszej oferty sieciCzytaj dalej

Co można jeść w Środę Popielcową?

W Środę Popielcową obowiązuje zarówno ilościowy, jak i jakościowy post. Pierwszy z nich dotyczy liczby spożywanych posiłków, a drugi jest związany z wyżej opisaną wstrzemięźliwością od pokarmów mięsnych. Co zatem zdaniem kościoła można jeść tego dnia?

Zgodnie z nauczaniem kościoła tego dnia można zjeść tylko 3 posiłki. Tego dnia można postawić na jajka, kasze, nabiał oraz ryby. Co ciekawe, dopuszczalne jest również mięso innych zwierząt żyjących w wodzie np. żab i ślimaków, ale nie są to zbyt popularne produkty w Polsce. Dozwolone jest również spożywanie owoców i warzyw.

Do tej pory podzielone są natomiast opinie dotyczące spożywania mięsa ptaków wodnych. Jak czytamy na stronie beszame.se.pl, w tej kwestii często musimy dostosować się do zwyczajów obowiązujących w danej okolicy.

Dawniej w Polsce gorliwie przestrzegano zaleceń Kościoła związanych ze spożywaniem posiłków w Środę Popielcową. W wielu domach podawano wtedy tzw. kwaśny żur wielkopostny. Garnki z tą zupą obnoszono po całej wsi, a w karczmach wieszano w widocznym miejscu szkielet, aby przypomnieć wszystkim o konieczności przestrzegania postu.

Szukasz interesujących kulinarnych treści? Z naszej strony dowiesz się między innymi: jak przechowywać mąkę oraz poznasz przepis na wykwintny sernik!

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: interia/beszamel.se.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Następny artykuł