Smakosze.pl Porady Na kapuście kiszonej pojawił się różowy osad? Nie ignoruj tego znaku
canva/JackF

Na kapuście kiszonej pojawił się różowy osad? Nie ignoruj tego znaku

17 kwietnia 2023

Kapusta kiszona potrafi się zepsuć. O konieczności wyrzucenia wyrobu świadczyć będzie między innymi różowy osad na powierzchni solanki. Wiemy, jakie jeszcze inne oznaki powinny nas skłonić do powstrzymania się od zjedzenia kiszonki.

Czy kapusta kiszona może się zepsuć?

Kiszonki mają z reguły dłuższy czas przydatności do spożycia niż warzywa świeże czy nawet ugotowane. Przechowywane w niewłaściwych warunkach fermentowane wyroby mogą ulec jednak zepsuciu.

Kapusta kiszona nie będzie wyjątkiem. Jeśli włożymy ją do nieszczelnego opakowania lub pozostawimy na dłuższy czas w zbyt wysokiej temperaturze, nie tylko utraci swoje cenne właściwości, ale też zacznie stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia.

Wyliczyła cenę za kilogram produktu. Zszokowana Bosacka apeluje o jedno

Jak rozpoznać zepsutą kapustę kiszoną?

Pierwszym sygnałem ostrzegawczym powinna być dla nas szara barwa warzywa. Jeśli kiszonka dodatkowo ma ostry i nieprzyjemny zapach, zupełnie nieprzypominający dobrze nam znanego aromatu wyrobu, trzeba będzie ją wyrzucić.

O zepsuciu świadczyć będzie też podchodzący do góry płyn, w którym obecne będą piana i bąbelki. Jeśli dodatkowo pojawi się wyraźny różowy osad, produkt nie nadaje się do spożycia. Nawet do zrobienia bigosu.

Co nie świadczy o zepsuciu kapusty kiszonej?

Czasami kiszonka wychodzi gorzka. Taki smak wynika z obecności siarki i chlorofilu i jedyne, co powinniśmy zrobić to dodać do niej słodkie produkty np. miód czy suszone śliwki. Kolejnym razem warto ustawić słoik z kiszonką w miejscu pozbawionym dostępu światła słonecznego.

Nierzadko też powierzchnia solanki pokrywa się cienkim kożuchem. Jest to zjawisko naturalne , ale w niewłaściwych warunkach łatwo może on przekształcić się w pleśń. To właśnie dlatego kapustę kiszoną trzeba odizolować od źródeł zanieczyszczeń, wilgoci i wysokiej temperatury.

Na naszej stronie znajdziecie przepisy wykorzystujące kapustę kiszoną. Koniecznie zróbcie z niej choć raz surówkę pasującą do smażonej ryby . Być może skusi was tez aromatyczny bigos myśliwski .

Kapusta kiszona może się zepsuć.png
canva/solidcolours
Są tanie i odżywcze. Polacy jednak wciąż omijają ten rodzaj mięsa
Żaden rosół i pomidorowa. Wiosenna szczawiowa bije je na głowę
Obserwuj nas w
autor
Emilia Maciejewska-Latosińska

Redaktorka serwisu Smakosze.pl Lubię smacznie zjeść, a w kuchni cenię przede wszystkim możliwość eksperymentowania. Jestem weganką i na swoim przykładzie pokazuję, że dieta roślinna to zdecydowanie więcej niż surowe warzywa. W wolnym czasie ćwiczę balet — od lat fascynuje mnie jak łączy w sobie lekkość i siłę. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy