Smakosze.pl Porady Najgorszy błąd, który niszczy smak mizerii
canva/Bartosz Luczak, Getty Images

Najgorszy błąd, który niszczy smak mizerii

30 października 2021
Autor tekstu: Adam Moskal

Mizeria jest naczelnym dodatkiem podawanym w polskich domach do najróżniejszych dań mięsnych, dlatego tak wielu Polaków uwielbia jej smak. Aby uniknąć rozwodnienia śmietany i zniszczenia smaku sałatki, ogórki trzeba solić przed zalaniem nabiałem. Sól wyciąga z nich wodę, przez co całość zaczyna być nieprzyjemnie wodnista i wydaje się niedoprawiona. Niżej pokazujemy, jak przygotować najlepszą mizerię.

Ogórki można przyrządzić na setki sposobów, dlatego są tak popularne na całym świecie. W Polsce poza kiszeniem i marynowaniem ich w zalewie octowej najczęściej miesza się je ze śmietaną i podaje w formie mizerii.

Sałatka ta wydaje się banalnie prosta, składa się w końcu jedynie z najbardziej podstawowych produktów, które nie wymagają zbyt wiele pracy. Wystarczy jednak jeden błąd, który popełniany jest przez wielu amatorów gotowania, żeby całkowicie zniszczyć przyjemność płynącą z jej jedzenia.

Największy błąd podczas robienia mizerii - dodanie soli zbyt późno

Jesteśmy przyzwyczajeni, że sól zazwyczaj dodaje się na samym końcu gotowania, co pozwala skutecznie kontrolować poziom doprawienia potrawy. W przypadku mizerii należy działać zupełnie odwrotnie i sól powinna znaleźć się na ogórkach zaraz po ich pokrojeniu.

Sól ma właściwości wyciągające wodę z praktycznie wszystkich produktów spożywczych i nie inaczej jest w przypadku ogórków. Gdy wejdą w kontakt z solą, zaczynają gwałtownie puszczać dużo soków - jeśli stanie się to po zalaniu śmietaną, mizeria będzie rozwodniona i niesmaczna.

Dlatego wrzucone do miski pokrojone ogórki posypuje się solą i odstawia na około 15 minut. W tym czasie na dnie naczynia zbierze się sporo płynu, który odlewa się przed dodaniem śmietany. Po takiej obróbce mizeria będzie idealnie gęsta, a także należycie intensywna w smaku.

Jak zrobić najlepszą mizerię?

Do jej przygotowania potrzebować będziesz 2 grubych ogórków szklarniowych (gruntowe mogą być zbyt gorzkie), szklankę gęstej śmietany lub jogurtu naturalnego o niskiej zawartości tłuszczu, świeży koperek, sól oraz świeżo mielony pieprz. Jeśli chcesz bardziej kolorową mizerię, zwykły pieprz zamień na kolorowy.

Ogórki dokładnie umyj pod bieżącą wodą i odetnij z nich końcówki. Możesz obrać je ze skórki, jeśli jej nie lubisz, jednak pamiętaj, że to właśnie w niej znajduje się najwięcej wartości odżywczych tego warzywa. Ogórki pokrój na cienkie plasterki za pomocą mandoliny do warzyw.

Plasterki posyp solą i odstaw na 15 minut. Po zebraniu się dużej ilości płynu na dnie naczynia odlej go, dodaj do ogórków śmietanę, świeżo siekany koperek oraz pieprz. Zamieszaj całość i wstaw do lodówki na 15 minut, żeby smaki dobrze się przegryzły. Smacznego.

Jeśli masz ochotę na więcej ciekawych informacji ze świata kulinariów, zajrzyj na naszą stronę. Z tego artykułu dowiesz się, czy obieranie ogórków jest koniecznością. Ten tekst wyjawia przepis na pyszną mizerię po tajsku na ostro.

Mizeria

Źródło zdjęcia: canva/Dar1930, Getty Images

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: shareinfo.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Obserwuj nas w
autor
Adam Moskal

Wydawca serwisu Smakosze. Profesjonalnie kulinariami zajmuję się ponad cztery lata, lecz gotowaniem i pisaniem o jedzeniu interesuję się już od dzieciństwa. W swoich tekstach staram się zawrzeć najważniejsze informacje, które pozwalają ugotować przepyszne potrawy nawet laikom. To w kuchni zdobywam największe doświadczenie, tworząc dania z całego świata — od indyjskiego butter chicken, po polską pieczoną kaczkę z jabłkami. Wolny czas poświęcam na pływanie kajakiem po polskich jeziorach oraz odwiedzanie kolejnych ciekawych restauracji.

 

 

 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy