Smakosze.pl Produkty Nowe informacje o cenach mleka i masła. Polacy będą zaskoczeni
Canva / pixelshot

Nowe informacje o cenach mleka i masła. Polacy będą zaskoczeni

4 stycznia 2023
Autor tekstu: Aleksandra Proch

Nie mamy dla Was dobrych wieści odnośnie cen mleka oraz masła. Koszt ich zakupu będzie niestety coraz wyższy. Pod tym względem musimy przygotować się na trudny rok. Winne takiego stanu rzeczy są wciąż rosnące koszty wyrobu żywności.

Kryzys energetyczny, wojna na Ukrainie, ograniczenia produkcji a także brak rąk do pracy w branży rolnictwa i mleczarstwa powodują niebotyczne ceny wytwarzania podstawowych produktów spożywczych. Boryka się z nimi nie tylko Polska, ale i cała Europa. Podwyżki najboleśniej uderzają w mleczarnie oraz konsumentów.

Ceny masła i mleka będą coraz wyższe

W roku 2022 koszt produkcji masła i mleka w stosunku do roku poprzedniego wzrósł o ponad 60% . W tym samym czasie mleczarnie podniosły swoje ceny sprzedaży o zaledwie 20% . Największy skok cen nastąpił wobec tego na sklepowych półkach . Na szalejących kosztach zyskuje przede wszystkim pośrednik oraz sprzedawca detaliczny .

Ceny masła na światowych rynkach spadły o 5% . Nie oznacza to jednak, że możemy liczyć niższe ceny w sklepach. Jak zauważa w rozmowie z Interią dyrektor Polskiej Izby Mleka, sieci handlowe wywierają na mleczarniach presję na obniżkę cen wytworów mlecznych . Niestety to właśnie ta grupa produktów wymaga największych nakładów środków oraz pracy .

Agnieszka Maliszewska z Polskiej Izby Mleka ostrzega w rozmowie z Interią, że w 2023 roku produkcja mleka w całej Europie może zmaleć . Winne tego stanu rzeczy jest zmniejszenie pogłowia krów mlecznych oraz odchodzenie młodych ludzi z rolnictwa . Bez osób produkujących żywność skazani będziemy na import wątpliwej jakości produktów z krajów trzecich . Należy za wszelką cenę zatrzymać młodych ludzi na wsi.

Czy jest sposób na zatrzymanie szalejących cen mleka i masła?

"Ceny żywności będą rosły, a zerowy VAT na żywność niczego nie zmieni" - prognozuje w rozmowie z Interią Agnieszka Maliszewska, dyrektor Polskiej Izby Mleka. Problem leży bowiem we wciąż rosnących kosztach produkowania jedzenia. Przypomnijmy, że producenci od dłuższego czasu borykają się z wielokrotnie wyższymi rachunkami za gaz i energię .

"Tylko rząd może tu zastosować zamrożenie cen energii i gazu dla przetwórców żywności, żeby nie zabić ich kosztami. To pozwoli ustabilizować wzrost cen na każdym etapie" - uważa Agnieszka Maliszewska.

Polska Izba Mleka informuje także, że Polska jest eksporterem masła do innych krajów europejskich . W zeszłym roku wyeksportowaliśmy niemal 64 tys. ton masła za ponad 394 mln euro . Odbiorcami naszego produktu były państwa takie jak Czechy, Francja i Holandia . Upewnij się, że znasz wszystkie niuanse odnośnie właściwego przechowywania mleka . W nadchodzących miesiącach przydatny może okazać się przepis na domowe masło .

Canva / fotofrog
Canva / fotofrog

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: interia

Obserwuj nas w
autor
Aleksandra Proch

Wydawczyni portalu Smakosze.pl. Gotować lubiłam od najmłodszych lat, kiedy to z ochotą pomagałam mamie w kuchni. Nowe smaki chętnie odkrywam w czasie wakacyjnych wojaży. W wolnych chwilach zajmuję się muzyką oraz jeżdżę na rowerze górskim.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy