Od lat nie kupuję przecieru pomidorowego w sklepie. Mój własny smakuje mi bardziej
Domowy przecier pomidorowy warto zrobić właśnie teraz. Już za chwilę możliwość kupienia pomidorów z pola zniknie, a na bazarkach pojawią się warzywa ze szklarni. Słoiki z aromatycznym sosem pozwolą nam zatrzymać smak lata.
Prosty przepis na domowy przecier pomidorowy
Pomidory do Polski trafiły wraz z królową Boną. Nazywane również włoskimi jabłkami owoce idealnie nadają się na przecier, który z kolei przyda się do niejednego dania. Co roku robię słuszną ilość na koniec sezonu — jest lepsza niż gotowce ze sklepu.
Składniki:
- 5 kg pomidorów gruntowych jajo
- 20 g cukru
- 10 g soli
Nie potrzeba wiele, by mieć zapas bazy na pomidorówkę na długie zimowe miesiące. Wykonanie przecieru też jest niesamowicie proste. Przekonajcie się o tym sami, sprawdzając instrukcję zamieszczoną w dalszej części artykułu.
Jak zrobić przecier pomidorowy? Przepis jest banalny
Zaczynam od umycia pomidorów i pokrojenia ich w ćwiartki lub ósemki (jeśli są bardzo duże). W rzucamy je do garnka i gotujemy tak długo, aż zaczną puszczać soki. Wtedy pomidorową pulpę stopniowo przenosimy na sito o gęstym splocie i przecieramy , korzystając z drewnianej łyżki.
Skórki i pestki powinny nam zostać w sitku. Masę oddzieloną do nich dalej redukujemy, a na koniec dodajemy sól i cukier. Dokładnie mieszamy, po czym przystępujemy do przelewania przecieru pomidorowego do czystych słoików. Zakręcamy dokładnie i studzimy ustawione wiekiem do dołu. Możemy wcześniej poddać przetwory pasteryzacji .
Jak wykorzystać przecier pomidorowy?
Przecier z aromatycznego warzywa przyda się zarówno do zupy, jak i do każdego sosu z udziałem pomidorów. Skorzystacie z niego np. robiąc proste lasagne z sosem bolońskim czy leczo z ciecierzycą . Ogranicza was tak naprawdę tylko wyobraźnia.
Na naszej stronie znajdziecie inne pomysły na utrwalenie smaku pomidorów. Sprawdźcie jak zrobić z nich znakomitą kiszonkę . Być może skuszą was również pyszne pomidory konfitowane — smakują wprost nieziemsko.