Ogromny wzrost cen masła w polskich sklepach
Masło odgrywa niezwykle istotną rolę w kulinariach. Dodajemy je do różnych dań, wykorzystujemy podczas smażenia oraz smarujemy nim kromki chleba, z których przygotowujemy kanapki. Niestety, ceny za ten produkt pną się do góry.
Ile musimy zapłacić za masło?
Nie da się ukryć, że masło można znaleźć w niemal każdej kuchni. Jakiś czas temu wspominaliśmy o tym, jak je skutecznie rozmrozić . Dziś przyjrzymy się bliżej aspektom finansowym. Mało kto spodziewałby się, że masło tak podrożeje.
Zgodnie z informacjami opublikowanymi na portalu Money, masło nie było tak drogie od marca 2019 roku. Jeszcze na początku bieżącego roku, za kilogramowy blok płaciliśmy o 20% mniej niż pod koniec kwietnia .
Masło w bloku w kwietniu sięgnęło ceny 17,76 zł za kilogram. Trochę lepiej prezentuje się sprawa z produktem w kostkach. Jego cena wzrosła o 10%. Co daje kwotę 18,23 zł za kilogram . Niefortunnie nic nie zapowiada zmiany tej tendencji.
Masło drożeje w całej Unii Europejskiej, złożyło się na ten fakt kilka czynników . Smakosze z pewnością nie będą zachwyceni. Warto jednak przygotować się na ewentualność podwyżek cen. Z czego one wynikają?
(Canva / Sebalos)
Dlaczego masło drożeje?
Podwyżki cen są spowodowane między innymi odmrażaniem gospodarki. Wszystko przez coraz większe zapotrzebowanie na ten produkt spożywczy . Otwieranie gałęzi gastronomicznych, może wpłynąć na dalsze podwyżki.
Najbliższe tygodnie przyniosą otwarcie restauracji i hoteli nie tylko w Polsce, lecz także w innych krajach Unii Europejskiej. Ten sektor jest ważnym odbiorcą masła, co będzie sprzyjało dalszemu wzrostowi cen — powiedział w rozmowie z Dziennikiem Gazeta Prawna Jakub Olipry, ekonomista Crédit Agricole Bank Polska, przytaczany przez portal Money.
Masło jest coraz droższe w Polskich sklepach również z uwagi na wzrost cen tego produktu w Nowej Zelandii . Jest ona jednym z głównych eksporterem smarowidła na cały świat. W związku z tym tamtejsze podwyżki odbijają się na cenach w Polsce i innych krajach Unii Europejskiej.
Warto zauważyć, że masło bywało już droższe. Rekordowe ceny padły w 2017 roku. Wówczas sklepy zaczęły sprzedawać masło w mniejszych opakowaniach, aby trochę ukryć ten fakt. Nie pozostaje nam nic innego jak obserwować rozwój sytuacji. Warto wiedzieć, jak unikać przypalonego masła .
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: Money