Smakosze.pl
Odmrażanie restauracji

natenn, Getty Images

Nowe rozporządzenie – otwierają ogródki restauracyjne

7 Maja 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Restauracje od wielu miesięcy są bardzo mocno dotknięte obostrzeniami, które ograniczają ich pracę. Już wcześniej rząd ustalił, że 15 maja otworzone zostaną ogródki na świeżym powietrzu. Od 29 maja do 5 czerwca będą także otwarte lokale - to kolejny krok ku odmrażaniu gospodarki.

Restauracje od października zeszłego roku są zamknięte na stacjonarną pracę - obsługa lokali nie może przyjmować klientów zarówno wewnątrz knajpy, jak i na jej terenie w ogródku restauracyjnym. Na szczęście już niedługo wszystko się zmieni. 

Obostrzenia związane z zamykaniem lokali gastronomicznych są jednymi z najbardziej kontrowersyjnych rozwiązań rządu, które mają walczyć z pandemią koronawirusa. Pod osłoną nocy rządzący zdecydowali się zmodyfikować obowiązujące ustalenia.

Restauracje zostaną w pełni otwarte?

Od 15 maja knajpy, które mają ogródki restauracyjne, będą mogły wznowić działalność stacjonarną. Dotyczy to na razie jedynie tych gastronomii, które mogą przyjmować klientów na świeżym powietrzu, gdzie ryzyko zakażenia jest znikome. 

Dzisiaj finalizujemy duże rozporządzenie epidemiczne, które będzie pokazywało plan do końca maja, tak jak deklarowaliśmy. Dzisiaj to rozporządzenie planujemy podpisać i opublikować - powiedział w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski. 

To nie jest jednak wszystko - od 29 maja, do 5 czerwca, lokale gastronomiczne będą mogły przyjmować gości wewnątrz w pomieszczaniach. Obowiązują jednak pewne warunki. Stoliki muszą być rozstawione co 1,5 metra, a klienci mają zajmować co drugi z nich.

Na naszym portalu zdradziliśmy również wiele innych ciekawych informacji kulinarnych, które mogą cię zainteresować. Przeczytaj ten artykuł, w którym wyjaśniamy jak wyhodować drzewko laurowe w domu. W tym tekście  pokazujemy jedzenie przyszłości według Unii Europejskiej. 

Źródło: canva/combepslabor

Nowe ustalenia dla hoteli

Poza restauracjami, nowe rozporządzenia zostały również przygotowane dla branży hotelarskiej, która również została całkiem mocno dotknięta przez walkę rządu z pandemią koronawirusa. Dzięki temu odmrażana zostaje gospodarka, a przedsiębiorcy będą mogli odetchnąć ze spokojem.

Od 8 do 14 maja hotele będą mogły udostępnić 50% swoich pokoi, jeśli ich pobyt wynosić będzie co najmniej 1 dobę hotelową. Kolejnym warunkiem jest dostarczanie posiłków oraz napojów bezpośrednio pod drzwi pokojów hotelowych. 

Ważną informacją jest również zniesienie nakazu noszenia maseczek na świeżym powietrzu, który przestanie obowiązywać już od 15 maja. W taki sposób spacerowanie czy podróż do sklepu po produkty spożywcze będą znacznie prostsze i przyjemniejsze niż do tej pory.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Podobne artykuły

Restauracje

Już za moment Polacy pożegnają kłopotliwe obostrzenie

Czytaj więcej >
Pączki Kamila Kosowskiego

Restauracje

Pączki od Kamila Kosowskiego

Czytaj więcej >
Kiedy branża gastronomiczna zostanie otwarta?

Restauracje

Kiedy nastąpi otwarcie gastronomii?

Czytaj więcej >
Restauracje nadal zamknięte

Restauracje

Kiedy otworzą ogródki i restauracje?

Czytaj więcej >
Kelnerka nie mogła uwierzyć własnym oczom

Restauracje

Gigantyczny napiwek dla kelnerów ze Stumble Inn Bar&Grill

Czytaj więcej >
Ceny w restauracjach są bardzo wysokie

Restauracje

Bardzo wysokie ceny w polskich restauracjach

Czytaj więcej >