Smakosze.pl
Zalewa octowa po ogórkach

SKatzenberger, Getty Images

Czy woda po ogórkach konserwowych jest zdrowa?

7 Maja 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Ogórki konserwowe są niedocenionym rodzajem ogórków - w Polsce prym wiodą bez wątpienia ogórki kiszone. Woda po korniszonach okazuje się być bardzo zdrowa i nie należy jej wylewać. Możesz dzięki niej złagodzić chociażby ból mięśni, czy marynować mięso.

Ogórki konserwowe mają swój charakterystyczny smak, który nie każdemu odpowiada. Są delikatnie słodkie, przez co niektórzy nie lubią jeść ich do obiadu - połączenie słonego ze słodkim nie jest w końcu u nas aż tak bardzo popularne. 

Jeśli mimo to masz w swojej lodówce słoik po korniszonach, w którym ciągle pełno jest wody, nie wylewaj jej. Gdy tylko poczujesz któryś z poniższych problemów zdrowotnych lub będziesz chciał ugotować coś pysznego,  będziesz mógł wykorzystać właściwości zalewy octowej. 

Ogórki konserwowe jako sposób marynowania mięsa

Gotowanie obiadu, w którym główną rolę gra mięso, nie jest łatwe bez odpowiedniej marynaty. Jeśli chcesz, aby pieczeń lub kotlety były delikatne, soczyste i kruche, do marynaty dolej odrobinę zalewy po ogórkach. Kwaśność zmiękczy włókna mięśniowe, a przyprawy nadadzą mu lepszego aromatu. 

Piekąc chleb, warto posiłkować się wodą po korniszonach, która sprawi, że bochenek będzie wilgotny, dobrze wypieczony i przepyszny. Zarówno płyn po ogórkach kiszonych, jak i konserwowych nadaje się w tym celu wręcz doskonale. 

Na naszym portalu zdradziliśmy również wiele innych ciekawych informacji kulinarnych, które mogą cię zainteresować. Przeczytaj ten artykuł, w którym wyjaśniamy jak wyhodować drzewko laurowe w domu. W tym tekście  pokazujemy jedzenie przyszłości według Unii Europejskiej. 

Leczenie refluksu

Problemy żołądkowe są niekiedy bardzo dotkliwe - nawet zwykły refluks potrafi zepsuć plany i zirytować. W aptekach można kupić specjalne specyfiki, lecz nie warto się męczyć, skoro w lodówce każdego z nas można znaleźć świetny naturalny środek.

Zalewa po ogórkach jest wypełniona octem, który reguluje produkcję kwasu żołądkowego. W przypadku, gdy ciągle czuje się pieczenie w przełyku, a zawartość żołądka nieprzyjemnie się cofa, wystarczy wypić odrobinę zalewy, aby ulżyć sobie w cierpieniu. 

Źródło: 5PH, Getty Images Pro

Uzupełnienie elektrolitów

Ciągłe skurcze mięśni są wywoływane między innymi niedoborami elektrolitów. W wodzie po ogórkach znajduje się ich pełno, głównie potasu i sodu, które pozytywnie wpłyną na gospodarkę elektrolitową. Dodatkowo chlorek wapnia i ocet pozwolą lepiej wchłaniać potas i sód. 

Mając w domu miedziane przedmioty, z pewnością chcesz zachować ich piękny wygląd. Wystarczy zalać je zalewą po ogórkach z dodatkiem soli, aby nadać im stary połysk i piękny kolor. Parogodzinna kąpiel powinna oczyścić największe zabrudzenia. 

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Adam MoskalAutor

Redaktor portalu Smakosze.pl. Pasję do gotowania rozpalił w nim Makłowicz. Swoje życie postanowił poświęcić kulinariom i dziennikarstwu. Pracował na wielu stanowiskach gastronomicznych. Prywatnie fan muzyki folkowej oraz sportów rowerowych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

czosnek

Produkty

Jak powinno się kroić czosnek?

Czytaj więcej >
ogórki kiszone

Produkty

Co oznacza biały nalot na ogórkach kiszonych?

Czytaj więcej >
bluszczyk kurdybanek

Produkty

Niezwykłe zalety bluszczyku kurdybanka

Czytaj więcej >

Produkty

Lidl promuje niemarnowanie żywności

Czytaj więcej >
miód

Produkty

Czy można jeść skrystalizowany miód?

Czytaj więcej >

Produkty

Zaskakujący filmik z rybą w piekarniku podbija Internet

Czytaj więcej >