Smakosze.pl
Olej pryska? Mamy na to sposób

canva.com/hamik

Co zrobić, by w trakcie smażenia olej nie pryskał?

4 Marca 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Olej jest podstawą smażenia, jednak niekiedy sprawia kucharzowi sporo kłopotów. Gdy tłuszcz jest rozgrzany, w kontakcie z wilgocią zaczyna pryskać, wystrzeliwując dziesiątki wrzących kropel w powietrze. Aby temu zaradzić wystarczy wsypać odrobinę s

Olej sprawia, że dania nabierają zupełnie nowego wymiaru. Chrupiąca skórka, soczyste wnętrze i smak skarmelizowanego jedzenia sprawia, że ciężko przestać jeść tak ugotowaną żywność. Niestety, olej ma jeden ogromny minus - pryska w kontakcie z wodą. 

Wiele osób stara się znaleźć rozwiązanie dla tego problemu stosując specjalne pokrywki z siatki, która ma wychwycić latające krople. Niestety, podczas mieszania trzeba ją odkryć, więc ciągle jest się wystawionym na ryzyko poparzenia się.

Pryskający olej należy posypać solą

Smażenie na oleju generuje najsmaczniejsze jedzenie. Reakcja maillarda, czyli w dużym skrócie karmelizacja cukrów na zewnętrznej części jedzenia sprawia, że konsumpcja jest znacznie przyjemniejsza - smak skarmelizowanego cukru jest w końcu doskonały. 

Niestety, nawet najwięksi zwolennicy tego sposobu gotowania skarżą się na bardzo popularny problem. Co zrobić, gdy mięso czy frytki są delikatnie wilgotne i po wrzuceniu do oleju zaczynają straszliwie pryskać? Wystarczy, że dodasz do oleju szczyptę soli. 

Dzięki temu olej nie będzie pryskał, a ty nie skończysz smażenia z licznymi poparzeniami. Dzięki temu kuchenna praca będzie prawdziwą przyjemnością, którą z wielką chęcią będziesz powtarzać niezależnie od okoliczności.

Jak usprawnić smażenie na oleju?

Najważniejszym aspektem jest dodanie odpowiednio niewielkiej ilości składników na patelnie. Każdy kawałek musi mieć miejsce, aby puścić soki. Jeśli będzie zbyt dużo rzeczy na patelni, woda nie odparuje i zaczną się dusić, niwecząc cały twój wysiłek. 

Chcesz poznać więcej porad i ciekawostek, które sprawią, że kuchenna praca w domu stanie się czystą przyjemnością? Zerknij na ten artykuł, z którego dowiesz się jak zrobić lekki i puszysty biszkopt. Zajrzyj do tego tekstu, w którym zdradzamy jak usmażyć idealną jajecznicę.

Gdy zauważysz, że olej zaczyna dymić, natychmiast zmniejsz temperaturę. Dym oznacza, że olej osiągnął temperaturę dymienia, podczas której wydziela się mnóstwo rakotwórczych substancji. Najlepiej smażyć na oleju o jak najwyższym punkcie dymienia, takim jak olej kokosowy. 

Pamiętaj również, aby twoje dłonie nie były mokre. Przed smażeniem dokładnie je osusz, gdyż nawet sól nie będzie w stanie ochronić cię przed tak dużą ilością wilgoci. Nie stosując się ryzykujesz bardzo silnym pryskaniem. 

Przed dodaniem jedzenia na rozgrzany olej, warto je osuszyć w miarę możliwości. Nadmiar wody z produktów spożywczych również może poskutkować silnym pryskaniem, na które nie będzie żadne remedium, poza odczekaniem, aż nadmiar wody samoistnie odparuje.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: dompelenpomyslow.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Porady

Czy powinno się obierać ogórki na mizerię?

Czytaj więcej >
czy można pić jajka

Porady

Czy można pić surowe jajka?

Czytaj więcej >

Porady

Jak drylować wiśnie lub czereśnie bez drylownicy?

Czytaj więcej >
naleśniki ciasto

Porady

Jak zrobić idealne ciasto na naleśniki?

Czytaj więcej >

Porady

Ukryta funkcja kas samoobsługowych

Czytaj więcej >

Porady

Jak wykorzystać liście chrzanu w kuchni?

Czytaj więcej >