Smakosze.pl
Patelnia z otworem - jak go wykorzystać?

canva.com/Anatoliy Sadovskiy

Ukryte zastosowanie otworu w rączce od patelni

11 Marca 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Patelnia wydaje się być tak pospolitym narzędziem, że ciężko uwierzyć, aby mogłaby mieć jakiekolwiek ukryte funkcje. Okazuje się, że, podobnie jak w garnku, genialne zastosowanie skrywa się w rączce z otworem. Wystarczy przełożyć przez nią drewnianą łyżkę

Patelnia wykorzystywana jest przez kucharzy praktycznie każdego dnia po kilka razy. Smażymy na niej mięso, redukujemy sosy, a nawet gotujemy całe dania. Mimo iż stanowi tak nieodłączny element naszego życia, wielu z nas do dzisiaj nie wie o ukrytej funkcji. 

Rączka służy głównie do bezpiecznego trzymania naczynia - dzięki niej nie poparzymy się gorącym metalem, ponieważ jesteśmy od niego odizolowani. Jeśli widzisz w niej otwór, wetnij weń drewnianą łyżkę, a nie będziesz musiał martwić się odstawianiem jej w inne miejsce.

Twoja patelnia ma dziurkę w rączce? Masz ogromne szczęście

Takie wykorzystanie otworu, który w większości kuchni służy jako miejsce na haczyk, jest nowatorskie. Pozostawiona w jedzeniu łyżka może oddać swój aromat do żywności, a nawet zapalić od płomienia z palnika. Z kolei odkładanie łyżki na spodek czy blat generuje niepotrzebne zabrudzenia. 

Przełożenie łyżki przez otwór sprawia, że nie ma ona kontaktu z potrawą, zachowany jest bezpieczny dystans od płomienia, a kropelki sosu czy tłuszczu skapują do wnętrza patelni, czy garnka. Co więcej, takich niecodziennych rozwiązań jest znacznie więcej w innych przedmiotach.

Ciekawe zastosowanie dziurki w łyżce do makaronu

Z pewnością wielu z was spotkało się z problemem wyliczenia odpowiedniej ilości makaronu do sosu bolońskiego. Najczęściej przesadzamy i sporo klusek zostaje po obiedzie - zazwyczaj nie mamy na nie pomysłu, więc marnujemy je, wyrzucając do kosza. Dziurka w łyżce pozwoli ci za każdym razem odmierzyć idealną ilość spaghetti.

Źródło: luba, Getty Images Signature

Wystarczy przełożyć przez nią niewielką garść suchych nitek i gotowe - ilość mieszcząca się w dziurce odpowiada jednej porcji makaronu dla jednej osoby. Teraz należy powtórzyć odmierzanie zgodnie z liczbą biesiadników i nie trzeba martwić się, że zaliczyliśmy kolejną wpadkę. 

Chcesz poznać więcej ciekawych wiadomości ze świata kulinariów? Sprawdź ten artykuł, w którym wyjawiamy, czy można mrozić kotlety mielone i schabowe. W tym tekście z kolei zdradzamy najlepsze oferty w sklepach sieci Biedronka.

Do czego służy szuflada pod piekarnikiem?

Większość Polaków po prostu trzyma w niej swoje garnki i patelnie, których w danym momencie nie używa. Jest to wygodne zastosowanie, aczkolwiek rozmija się z zaleceniami od producentów. Zaprojektowano ją po to, aby dłużej utrzymać potrawy w cieple. 

Kiedy korzystamy z piekarnika, dolna szuflada wypełniona jest ciepłym powietrzem, które owiewa trzymane wewnątrz rzeczy. Jeśli chcesz, aby twoja zapiekanka była ciepła do momentu podania obiadu, przykryj ją folią aluminiową i włóż do szuflady.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: kobieceinspiracje.pl; womanadvice.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Porady

Czy powinno się obierać ogórki na mizerię?

Czytaj więcej >
czy można pić jajka

Porady

Czy można pić surowe jajka?

Czytaj więcej >

Porady

Jak drylować wiśnie lub czereśnie bez drylownicy?

Czytaj więcej >
naleśniki ciasto

Porady

Jak zrobić idealne ciasto na naleśniki?

Czytaj więcej >

Porady

Ukryta funkcja kas samoobsługowych

Czytaj więcej >

Porady

Jak wykorzystać liście chrzanu w kuchni?

Czytaj więcej >