Smakosze.pl Dieta Pod żadnym pozorem nie zalewaj go wrzątkiem. Straci właściwości i się zmarnuje
Fot. Canva/Fcaplette

Pod żadnym pozorem nie zalewaj go wrzątkiem. Straci właściwości i się zmarnuje

7 października 2024

Siemię lniane to jedna z podstaw naszego ziołolecznictwa. Czasem jednak nie jesteśmy świadomi, że zalane wrzątkiem traci ono właściwości. Jak poprawnie przygotowywać i pić siemię?

Tradycyjny superfood

Siemię lniane można określić jako tradycyjny polski superfood . Super – bo rzeczywiście jest ważnym elementem naszej medycyny naturalnej. Siemię to nic innego jak ziarna lnu zwyczajnego, które pomagają regulować działanie układu trawiennego oraz oddechowego. Obniża ono poziom cholesterolu, jest bogate w białka, szczególnie te egzogenne – czyli takie, których sami nie wytwarzamy. Ważne są też przeciwutleniacze, które wspierają zapobieganie nowotworom.

Dlatego też – zresztą, zapewne częściowo intuicyjnie, od pokoleń – sięgamy po siemię lniane, zwłaszcza w postaci dodatku do chlebowego ciasta oraz właśnie w wersji namoczonej . Nasiona robią się wtedy śluzowate, co dodatkowo działa dobrze na nasz układ trawienny i nawilża śluzówkę, co ma skutek przeciwkaszlowy.

siemię lniane i olej

Nie popełniam tego błędu i nie wyrzucam fusów po kawie. Robię z nich nawóz, a nawet środek do sprzątania

Jak pić siemię lniane

Długo można wymieniać zbawienne właściwości tego produktu dla naszej diety . W końcu dobre jest też choćby na włosy i paznokcie, a dzięki zawartości błonnika zapewnia uczucie sytości. To zaś jest wsparcie w odchudzaniu.

Niestety, wiele z tych efektów tracimy, kiedy przygotowujemy z siemienia napar . Zalanie nasion lnu wrzątkiem, a już tym bardziej gotowanie, pozbawia je części składników. Należą do nich choćby kwasy omega .

Rozdrobnij len przed jedzeniem

Siemię lniane należy więc namoczyć w ciepłej, ale nie gorącej wodzie. 3 łyżki lnu zalewamy szklanką wody i odstawiamy do naciągnięcia na mniej więcej 3 godziny. Po tym czasie można odcedzić powstały płyn i wypić go. Będzie miał konsystencję, którą niektórzy porównują do kisielu – co oznacza, że do wody przedostały się składniki z nasion.

Dobrym pomysłem jest też jedzenie mączki z lnu . Kiedy rozbijemy powierzchnię nasion, uwalniamy z nich to, co najlepsze, a składniki będzie łatwiej strawić. Ziarna najlepiej mielić tuż przed użyciem, wtedy składniki odżywcze nie ulegają degradacji.

Wypróbuj też przepisy na pyszną kapustę kiszoną i śniadanie z jajek i boczku .

mączka z siemienia lnianego

Siostra zawsze źle smażyła wątróbkę. Przypomniałem jej o pierwszym kroku, teraz wychodzi idealna
Książulo sprawdził fast food uważany za najlepszy w Polsce. Sprawę postawił jasno
Obserwuj nas w
autor
Przemysław Bociąga

Redaktor portalu Smakosze.pl. Z zawodu dziennikarz, prywatnie miłośnik kuchni i 
kuchennych historii. Pisze i mówi – nie tylko o jedzeniu – w wielu serwisach internetowych 
i drukowanych magazynach. Wszystkożerca.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy