Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Nienawidzisz kawałków rozgotowanej cebuli w rosole? Prosty trik rozwiąże Twój problem raz na zawsze
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 27.10.2022 21:24

Nienawidzisz kawałków rozgotowanej cebuli w rosole? Prosty trik rozwiąże Twój problem raz na zawsze

rosół
canva/ Foodiesfeed

Rosół można gotować na różnym mięsie i z różnymi przyprawami. Jednak cebula i włoszczyzna pojawiają się w każdym przepisie. Cebulę musimy wcześniej opalić, żeby wywar uzyskał lepszy smak. Warzywo niestety rozpada się podczas gotowania, co nie jest apetyczne. Na szczęście prosty trik rozwiąże ten problem.

Cebula jest warzywem, które koniecznie musimy dodać do rosołu, aby wywar miał piękny, złoty kolor, niepowtarzalny smak i aromat. Niestety rozgotowana cebula rozwarstwia się i jej przypalone fragmenty często pływają w garnku. Nie wygląda to apetycznie, ale mamy na ten problem skuteczne rozwiązanie.

Wiele osób przecedza ugotowany rosół przez gęste sito. To oczywiście skuteczny sposób na usunięcie pływających w wywarze kawałków warzyw i mięsa. Jednak o wiele szybciej pozbędziesz się problemu, jeśli będziesz gotować cebulę w lnianym woreczku. Kawałki cebuli nie będą pływać w rosole, a Ty nie będziesz musiał przecedzać całego wywaru.

Prosty trik na rozgotowaną cebulę w rosole

Cebulę obierz z wierzchniej łupinki, przekrój na pół i opal nad ogniem lub przyrumień na suchej patelni. Następnie włóż do lnianego woreczka, zawiąż i włóż do garnka z gotującym się wywarem. Lniany woreczek uniemożliwi dostawanie się do rosołu kawałów cebuli. Nie zatrzyma jednak smaku i aromatu warzywa, tylko pozwoli im przejść do wywaru.

Po ugotowaniu rosół jest klarowny i nie ma w nim żadnych fragmentów rozgotowanej cebuli. Woreczek z cebulą po ugotowaniu wywaru warto odcisnąć, by wydobyć z warzywa jak najwięcej smaku. Jeśli jednak nie posiadasz lnianego woreczka, cebulę możesz zawinąć w kawałek białego płótna lub gazy i obwiązać nitką. Ewentualnie pozostanie Ci przecedzenie rosołu przez gęste sito.

Podobnie możesz zresztą zrobić z dodawaną do rosołu zieleniną, czyli natką pietruszki lub lubczykiem. Gotowane w woreczku oddadzą wywarowi swój aromat, a pod koniec gotowania wyjmiesz je bez problemu z zupy.

Dlaczego cebulę należy opalić przed dodaniem do rosołu? Jak opalić cebulę bez kuchni gazowej?

Opalona cebula nadaje wywarowi pięknego, złotego koloru i niezwykłego aromatu. Takiego efektu nie otrzymasz, kiedy ugotujesz rosół na surowym warzywie. Cebulę opalisz bezpośrednio nad palnikiem.

Jeśli masz kuchenkę elektryczną lub ceramiczną, przekrój cebulę na pół i przyrumień na suchej, teflonowej patelni. Możesz ją również podpiec w piekarniku. W tym celu nagrzej urządzenie na 200 st. C, umieść cebulę na suchej blasze i piecz, aż skórka zacznie ciemnieć.

Poznaj trzy sposoby na klarowny rosół. Nie wyrzucaj łupinek po cebuli - w tym artykule sprawdzisz, jak je wykorzystać. Dzięki temu nic w Twojej kuchni się nie zmarnuje.

Cebula
canva/vikif

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy: