Smakosze.pl
Ser w codziennej diecie

Pixabay / lipefontes0

Mało kto wie, że można go przedawkować. Zjedzenie za dużej ilości żółtego sera ma przykre konsekwencje

26 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Ser jest wyjątkowym smakołykiem, któremu bardzo ciężko się oprzeć. Wielu smakoszy z miłą chęcią zajada go każdego dnia. Okazuje się, że ser można przedawkować. Najlepiej jadać go dwa lub trzy razy w tygodniu. Większa częstotliwość może wiązać się z

Smakowity ser wiele razy wywoływał zachwyt nawet u najbardziej wybrednych spośród smakoszy. Bez wątpienia tego typu smakołyki są wyjątkową pokusą. Warto jednak sięgać po ser z pewnymi ograniczeniami. W przeciwnym wypadku nasze zdrowie może ucierpieć.

Jak ser wpływa na nasz organizm?

Ser, podobnie jak wszystko, co jemy, oddziałuje na nasz organizm. W jego wnętrzu możemy znaleźć wiele cennych składników odżywczych. Jednak ser spożywany w nadmiernych ilościach jest szkodliwy. Podobnie jak mleko, o którym wspominaliśmy już wcześniej.

Żółty ser w swoim wnętrzu skrywa prawdziwe bogactwo w postaci minerałów, białka, wapnia oraz witamin z grupy B. Z pewnością takie składniki można uznać za zdrowe. Zgodnie z informacjami opublikowanymi na portalu Wprost Zdrowie i Medycyna, ser może przeciwdziałać osteoporozie i infekcjom.

Niestety, ser posiada również ciemną stronę. Okazuje się, że można z nim przesadzić. Eksperci nie mają co do tego złudzeń. Wszystko wskazuje na to, że codzienne kanapki z serem powinny odejść w odstawkę.

Zdrowy człowiek, który nie cierpi na hipercholesterolemię, nadciśnienie czy miażdżycę lub niektóre schorzenia układu pokarmowego, nie ma przeciwwskazań do jedzenia sera od czasu do czasu w umiarkowanych ilościach — wyjaśnia, przytaczana przez portal WP Kuchnia, Agata Białek, będąca specjalistką ds. żywienia człowieka.

Osoby na diecie również mogą spożywać ser, ale w małych ilościach, jako dodatek poprawiający smak potrawy, ale nie jako jeden z głównych składników. Uogólniając, można bez obaw jeść sery 2-3 razy w tygodniu, w niewielkich porcjach jako dodatek do kanapek, zapiekanek czy makaronów — nadmieniła ekspertka, w rozmowie z portalem WP Kuchnia.

Co się dzieje, kiedy ser zbyt często gości w naszej diecie?

Mało kto spodziewałby się, że ser można przedawkować. Portal Wprost Zdrowie i Medycyna donosi, że nadmierne spożywanie żółtego przysmaku może sprzyjać uporczywym bólom głowy. Za taki stan rzeczy odpowiada tyramina. 

Warto również zauważyć, że nadmierne spożywanie wapnia i nasyconych kwasów tłuszczowych, które zawiera praktycznie każdy ser, przyczynia się do nadciśnienia, chorób serca i cukrzycy. Produkt jest również bogaty w tłuszcze, w związku z tym nadużywanie sera może sprzyjać nadwadze. Jak ekspertka komentuje żółty specjał, który tak często gości na naszych stołach?

Najpopularniejszy w Polsce, występujący w wielu rodzajach i odmianach posiada dużo wapnia, ale też sodu, cholesterolu i tłuszczu. Można go stosować od czasu do czasu, aby wzbogacić smak zapiekanek, makaronów, sałatek czy kanapek, także na diecie. Najlepiej używać startego sera, wtedy wydaje się, że jest go więcej — wyjaśnia Agata Białek, przytaczana przez portal WP Kuchnia.

Ser jest niezwykle pysznym dodatkiem do rozmaitych dań. Jednak nie musimy go wcale jeść codziennie. Dla własnego zdrowia warto sięgać po różnorodne produkty spożywcze. Idealną propozycją obiadową są przepyszne kopytka z babcinym gulaszem.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródła: Wprost Zdrowie i Medycyna; WP Kuchnia

Zapraszamy na nasz Instagram

Jakub KossakowskiAutor

Wydawca serwisu Smakosze. Już od najmłodszych lat fascynowały mnie szeroko pojęte kulinaria. Istnieje wiele możliwości różnorodnych połączeń smakowych, tym samym podczas kuchennych poczynań nie ma miejsca na nudę. Chętnie opracowuję swoje własne przepisy na smakołyki. W kuchni lubię eksperymentować, jednak wychodzę również z założenia, że warto kierować się sprawdzonymi sposobami, które niejednokrotnie wprawiały nasze kubki smakowe w stan ekstazy. Prywatnie preferuję proste oraz bezmięsne potrawy i jestem otwarty na rozmaite nowości. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Produkty

Kultowa kuchenka Ewa - niezapomniany sprzęt rodem z PRL-u

Czytaj więcej >
Figi na blacie kuchennym

Produkty

Jak wykorzystać w kuchni figi?

Czytaj więcej >
Marnowanie jedzenia

Produkty

Ratuję Jedzenie - nowa aplikacja pomoże walczyć z marnowaniem żywności

Czytaj więcej >
Gruszki

Produkty

Jak przedłużyć świeżość gruszek?

Czytaj więcej >
Figi na straganie

Produkty

Na co należy zwrócić uwagę kupując figi?

Czytaj więcej >

Produkty

Dlaczego warto włożyć liście laurowe do opakowania z mąką?

Czytaj więcej >