Smakosze.pl
Ser w codziennej diecie

Pixabay / lipefontes0

Mało kto wie, że można go przedawkować. Zjedzenie za dużej ilości żółtego sera ma przykre konsekwencje

26 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Ser jest wyjątkowym smakołykiem, któremu bardzo ciężko się oprzeć. Wielu smakoszy z miłą chęcią zajada go każdego dnia. Okazuje się, że ser można przedawkować. Najlepiej jadać go dwa lub trzy razy w tygodniu. Większa częstotliwość może wiązać się z

Smakowity ser wiele razy wywoływał zachwyt nawet u najbardziej wybrednych spośród smakoszy. Bez wątpienia tego typu smakołyki są wyjątkową pokusą. Warto jednak sięgać po ser z pewnymi ograniczeniami. W przeciwnym wypadku nasze zdrowie może ucierpieć.

Jak ser wpływa na nasz organizm?

Ser, podobnie jak wszystko, co jemy, oddziałuje na nasz organizm. W jego wnętrzu możemy znaleźć wiele cennych składników odżywczych. Jednak ser spożywany w nadmiernych ilościach jest szkodliwy. Podobnie jak mleko, o którym wspominaliśmy już wcześniej.

Żółty ser w swoim wnętrzu skrywa prawdziwe bogactwo w postaci minerałów, białka, wapnia oraz witamin z grupy B. Z pewnością takie składniki można uznać za zdrowe. Zgodnie z informacjami opublikowanymi na portalu Wprost Zdrowie i Medycyna, ser może przeciwdziałać osteoporozie i infekcjom.

Niestety, ser posiada również ciemną stronę. Okazuje się, że można z nim przesadzić. Eksperci nie mają co do tego złudzeń. Wszystko wskazuje na to, że codzienne kanapki z serem powinny odejść w odstawkę.

Zdrowy człowiek, który nie cierpi na hipercholesterolemię, nadciśnienie czy miażdżycę lub niektóre schorzenia układu pokarmowego, nie ma przeciwwskazań do jedzenia sera od czasu do czasu w umiarkowanych ilościach — wyjaśnia, przytaczana przez portal WP Kuchnia, Agata Białek, będąca specjalistką ds. żywienia człowieka.

Osoby na diecie również mogą spożywać ser, ale w małych ilościach, jako dodatek poprawiający smak potrawy, ale nie jako jeden z głównych składników. Uogólniając, można bez obaw jeść sery 2-3 razy w tygodniu, w niewielkich porcjach jako dodatek do kanapek, zapiekanek czy makaronów — nadmieniła ekspertka, w rozmowie z portalem WP Kuchnia.

Co się dzieje, kiedy ser zbyt często gości w naszej diecie?

Mało kto spodziewałby się, że ser można przedawkować. Portal Wprost Zdrowie i Medycyna donosi, że nadmierne spożywanie żółtego przysmaku może sprzyjać uporczywym bólom głowy. Za taki stan rzeczy odpowiada tyramina. 

Warto również zauważyć, że nadmierne spożywanie wapnia i nasyconych kwasów tłuszczowych, które zawiera praktycznie każdy ser, przyczynia się do nadciśnienia, chorób serca i cukrzycy. Produkt jest również bogaty w tłuszcze, w związku z tym nadużywanie sera może sprzyjać nadwadze. Jak ekspertka komentuje żółty specjał, który tak często gości na naszych stołach?

Najpopularniejszy w Polsce, występujący w wielu rodzajach i odmianach posiada dużo wapnia, ale też sodu, cholesterolu i tłuszczu. Można go stosować od czasu do czasu, aby wzbogacić smak zapiekanek, makaronów, sałatek czy kanapek, także na diecie. Najlepiej używać startego sera, wtedy wydaje się, że jest go więcej — wyjaśnia Agata Białek, przytaczana przez portal WP Kuchnia.

Ser jest niezwykle pysznym dodatkiem do rozmaitych dań. Jednak nie musimy go wcale jeść codziennie. Dla własnego zdrowia warto sięgać po różnorodne produkty spożywcze. Idealną propozycją obiadową są przepyszne kopytka z babcinym gulaszem.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródła: Wprost Zdrowie i Medycyna; WP Kuchnia

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

1000-letnie jajo kury

Produkty

Niesamowite, 1000-letnie jajko znalezione w Izraelu

Czytaj więcej >
Zdrowe jedzenie dla dzieci

Produkty

Rząd obniża stawki dla dostawców. Zdrowa żywność w szkołach pod znakiem zapytania

Czytaj więcej >
Borówki

Produkty

Ile kosztuje koszyk borówek?

Czytaj więcej >

Produkty

Odpowiedź Biedronki na krytykę Agrouni

Czytaj więcej >
Suszona kiełbasa

Produkty

Czy kiełbasa z białym nalotem nadaje się do jedzenia?

Czytaj więcej >
Sanepid wycofuje popularny produkt

Produkty

Popularny produkt wycofany przez sanepid

Czytaj więcej >