Smakosze.pl
Polskie produkty spożywcze

Canva / Antonio_Diaz

Skąd wiadomo, że produkty z marketów pochodzą z Polski?

4 Lipca 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Coraz więcej smakoszy zwraca uwagę na kraj, z którego pochodzą produkty spożywcze kupowane w sklepach. Można je odróżnić nawet po samym kodzie kreskowym. Jeśli smakołyki zostały wyprodukowane w Polsce, wówczas istnieją spore szanse, że będzie się on zaczynał się od liczby 590. Jednak warto zwrócić uwagę na jeszcze jedno oznaczenie.

W sklepach takich jak Lidl i Biedronka możemy natknąć się na produkty spożywcze z różnych zakątków świata. Przeważnie rozpoznanie kraju ich pochodzenia po samym wyglądzie jest praktycznie niemożliwe. Na szczęście istnieje prosty sposób, który da nam pewność, że frykasy wywodzą się z Polski.

Dalsza część artykułu pod nagraniem:

Jak rozpoznać polskie produkty spożywcze?

Nie da się ukryć, że liczne grono smakoszy dokłada starań, by kupowane przez nich produkty spożywcze pochodziły z naszej rodzimej ziemi. Jakiś czas temu wspominaliśmy o zarzutach AgroUnii pod adresem sieci sklepów Biedronka.

Organizacje takie jak wspomniana AgroUnia dokładają starań, by konsumenci wybierali produkty spożywcze wyprodukowane w Polsce. Wiele wskazuje na to, że coraz więcej smakoszy stara się wybierać rodzime specjały.

- Obecnie jednym z mocniejszych impulsów do zakupu danego produktu jest informacja, czy pochodzi on z Polski. Większość klientów utożsamia towar naszego pochodzenia z wyższą jakością. Co więcej, Polacy, mając do wyboru rodzimy artykuł i wyprodukowany w innym kraju, z reguły uważają ten pierwszy za bardziej naturalny i zdrowy, czyli zawierający mniej sztucznych dodatków - powiedział Arkadiusz Paprzycki z aplikacji Zdrowe Zakupy, przytaczany przez portal Money.

Smalec z dodatkami

Domowy smalec - jak zrobić i z czym podawać?

CZYTAJ DALEJ

Produkty spożywcze z naszych upraw rozpoznamy bez najmniejszych problemów. Wystarczy, że spojrzymy na kod kreskowy. W sytuacji, w której trzy pierwsze cyfry to 590, wówczas mamy do czynienia z producentem zarejestrowanym w Polsce.

Sam kod 590 nie jest równoznaczny, z tym że dane produkty spożywcze pochodzą z Polski. Okazuje się, że niektóre zagraniczne firmy rejestrują się w naszym kraju, wówczas ich wyroby również będą oznaczone liczbą 590. Oprócz niniejszej liczby na opakowaniach produktów powinno znaleźć się także oznaczenia „Made in Poland” lub „Wyprodukowano w Polsce”.

Polskie produkty spożywcze

Polskie produkty spożywcze

Canva / Tero Vesalainen

Dlaczego warto kupować produkty spożywcze pochodzące z Polski?

Importowane produkty spożywcze muszą przebyć długą drogę, zanim wylądują na półkach sklepowych w Polskich marketach. Tym samym część z nich jest zabezpieczana różnego rodzaju utrwalaczami. Jeśli produkt pochodzi z Polski, wówczas nie ma takiej potrzeby.

Dodatkowo kupowanie polskich produktów spożywczych wspiera naszą gospodarkę i zapewnia jej stabilność. Między innymi od tego czynnika zależą ceny smakołyków dostępnych w sklepach. Już wcześniej poruszaliśmy kwestię wzrostu kosztów żywności.

- Można spodziewać się stopniowego wzrostu odsetka osób zwracających uwagę na rodzime pochodzenie kupowanych produktów. Pandemia ujawniła, jak ważne dla bezpieczeństwa zachowania harmonijnych dostaw towarów na rynek jest ich wytwarzanie w Polsce. Produkcja krajowa tworzy też miejsca pracy, tym samym pozytywnie wpływając na bezpieczeństwo ekonomiczne - wyjaśniła dr Urszula Kłosiewicz-Górecka z Polskiego Instytutu Ekonomicznego, przytaczana przez portal Money.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego; Money

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Produkty

GIS wycofuje partię sezamu łuskanego

Czytaj więcej >

Produkty

Turysta zniesmaczony grillowaniem na plaży

Czytaj więcej >
Arbuz arbuzowi nierówny

Produkty

Jak wybrać idealnego arbuza?

Czytaj więcej >
Biedronka będzie otwarta w niedziele?

Produkty

Czy Biedronka będzie otwarta w niedziele niehandlowe?

Czytaj więcej >

Produkty

Czy handel w niedzielę zostanie zaostrzony?

Czytaj więcej >
Napój przyczynił się do zmian skórnych

Produkty

Okropne konsekwencje po zamówieniu uwielbianego napoju

Czytaj więcej >