Sklep socjalny Spichlerz w Katowicach
KASIA ZAREMBA/AGENCJA SE/East News

Niskie ceny produktów spożywczych w pierwszym sklepie socjalnym w Polsce

Nie każdy sklep musi mieć wysokie ceny, które nie są na każdą kieszeń - pierwszy sklep socjalny w Polsce ma wyjątkowo atrakcyjną ofertę. Został otwarty w grudniu, lecz nie każdy Polak będzie mógł zrobić w nim zakupy. Trzeba mieć skierowanie z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, by kupić tanie makarony czy chleby.

Sklep socjalny został zaprojektowany na wzór podobnych placówek w Wiedniu. Wiedeński projekt osiągnął ogromny sukces, a władze tego miasta otworzyły kilka takich placówek, które pozwalają biedniejszym obywatelom na obszerne zakupy.

Katowicki sklep socjalny również został otwarty wraz z pomocą lokalnych władz. Spichlerz, bo tak nazywa się ta placówka, jest wspólną akcją miasta i Fundacji Wolne Miejsce, która organizuje w Katowicach wigilie dla samotnych ludzi.

Jakie ceny ma sklep socjalny?

Ceny produktów dostępnych na półkach i stoiskach w Spichlerzu nie przekraczają 50% ceny rynkowej. Oznacza to, że każdy towar jest w nim przynajmniej o połowę tańszy, niż w innych sklepach, takich jak Biedronka czy Lidl. Dzięki temu klienci płacą wyjątkowo niewielkie pieniądze.

Kasza, ryż, makaron, albo mleko kosztują jedynie 1 zł, serek wiejski to koszt 50 groszy, za kostkę masła zapłacimy 2 zł, a za bochenek chleba tylko 50 groszy. Brokuły możemy dostać w oszałamiającej cenie 10 groszy. Buteleczka popularnej musztardy również jest w niskiej cenie wynoszącej 1,50 zł.

Cebula do rosołu: w łupinie, czy bez?Cebula do rosołu: w łupinie, czy bez?Czytaj dalej

Niestety, nie każdy Polak może wejść do Spichlerza i jak gdyby nigdy nic zrobić w nim zakupy. Do tego potrzeba skierowanie wydawane przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Aby móc się zakwalifikować do programu, należy spełnić pewne wymagania.

Osobę uprawnioną do korzystania z zakupów w Sklepie Socjalnym obowiązywać będzie limit wizyt w sklepie w trakcie tygodnia, a także limit kwoty, którą będzie można jednorazowo wydać w sklepie podczas zakupów - można przeczytać na oficjalnej stronie sklepu.

Chcesz poznać więcej ciekawych informacji ze świata kulinariów i gastronomii? Zajrzyj do tego artykułu, w którym wyjawiamy co o obecnej sytuacji restauracji myśli Wojciech Modest Amaro. Tutaj z kolei pokazaliśmy najlepszy przepis na tani i szybki obiad.

Obecnie skierowanie z MOPS może dostać każda osoba, której dochód nie przekracza 250% kryterium dochodowego. Wynika z tego, że osoba mieszkająca samotnie nie może przekroczyć 1752 zł, z kolei ludzie gospodarujący w większym gronie, nie mogą przekroczyć 1320 zł miesięcznie na osobę.

W planach poza Katowicami są inne miasta, w których Fundacja Wolne Miejsce planuje otworzyć więcej sklepów socjalnych. Na ten moment są to Warszawa, Dąbrowa Górnicza, Łódź, Toruń, Lublin, Tarnów, Starachowice, Kołobrzeg oraz Piaseczno.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: gazetakrakowska.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Następny artykuł