Restauracje w kryzysie
pixabay/webandi

Smutne doniesienia o gastronomii

Restauracje jeszcze nigdy nie mierzyły się z takimi utrudnieniami w funkcjonowaniu. Obostrzenia dotyczące ich działalności weszły w życie w październiku. Od tego czasu lokale gastronomiczne nie mogą gościć w swoich progach klientów. Znacząco wpłynęło to na ich przychody. Raporty jednoznacznie wskazują, że restauracje zadłużają się coraz bardziej.

Bez wątpienia restauracje są bliskie sercu wielu smakoszy. Właśnie w takich lokalach mogliśmy raczyć się wyjątkowymi specjałami. Niestety, pandemia znacząco ograniczyła możliwość funkcjonowania lokali. Wiele restauracji nie radzi sobie z kryzysem.

Restauracje w obliczu obostrzeń

Z pewnością każdy wielbiciel kulinariów zdaje sobie sprawę z tego, w jakiej sytuacji znajdują się aktualnie restauracje. Lokale gastronomiczne właściwie z dnia na dzień zostały pozbawione możliwości przyjmowania gości w swoich progach.

Od 24 października restauracje mogą wydawać posiłki na wynos lub realizować dostawy. Takie rozwiązanie nie przynosi jednak wystarczających przychodów. Niektóre z lokali musiały zakończyć działalność. Już wcześniej wspominaliśmy o tym, że na taki krok zdecydowała się słynna warszawska restauracja.

Dane z Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i BIK wskazują, że restauracje są coraz bardziej zadłużone. Od kwietnia do lutego kwoty zaległości wzrosły o 10%. Tym samym sięgnęły one 715 milionów złotych. Okazuje się, że 7 na 10 firm gastronomicznych określa swoją sytuację jako słabą lub złą.

Przepis na niezapomniane IrysyPrzepis na niezapomniane IrysyCzytaj dalej

Jak rząd wspiera restauracje?

W takiej sytuacji restauracje liczą na jakąkolwiek pomoc. Rząd zapowiedział wprowadzenie bonu gastronomicznego. Wspominaliśmy o nim już w jednym z wcześniejszych artykułów. Jednak, na razie nie wiadomo, kiedy miałby on wejść w życie.

Restauracje mogą spodziewać się również czasowego obniżenia stawek VAT z 8% do 5%. Niestety, w tym wypadku również na próżno szukać konkretnych dat. Na razie lokale gastronomiczne są zdane na siebie.

Restauracje w opałach

(Canva.com / DisobeyArt)

Czy restauracje będą mogły gościć klientów w ogródkach?

Nietrudno zauważyć, że wiosna już zagościła w Polsce. Wielu smakoszy wykorzystywało dawniej ładną pogodę do spędzania czasu w ogródkach przy restauracjach. Niektórzy liczą na to, że takie rozwiązanie poprawi sytuację lokali gastronomicznych.

Rzecz jasna tego typu rozwiązanie będzie mogło wejść w życie dopiero po ograniczeniu dziennej liczby zachorowań. Niestety, nic nie zapowiada, by miało to szybko nastąpić. Zwłaszcza że obostrzenia dotyczące innych gałęzi gospodarki zostały przedłużone do 18 kwietnia.

Restauracje zetknęły się z ogromnymi problemami. Możemy je wspierać samodzielnie. Wystarczy, że od czasu do czasu zamówimy jedzenie z naszych ulubionych lokali. Warto zauważyć, że niektóre restauracje zaczęły przygotowywać gotowe produkty w słoikach. Nie zaszkodzi wypróbować takich specjałów.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Business Insider; Interia Biznes; Onet Wiadomości

Zapraszamy na nasz Instagram

Następny artykuł