Najdroższa przyprawa świata, szafran potrafi zmienić smak wielkanocnych ciast
Szafran jest wyjątkową przyprawą. Korzystają z niej mistrzowie kuchni na całym świecie. Warto również samodzielnie wypróbować ten niecodzienny dodatek do potraw. Musimy się jednak liczyć z wyższym kosztami.
Szafran droższy niż mogłoby się wydawać
Nie da się ukryć, że szafran nie jest częstym gościem w naszych kuchniach. Wielu smakoszy nie wie, w jaki sposób go wykorzystać, a cena nie sprzyja eksperymentom. Czasami za opakowanie 0,5 g możemy zapłacić 7 złotych.
Szafran uznaje się za najcenniejszą przyprawę na świecie. Zgodnie z informacjami opublikowanymi na portalu Trójmiasto, cena za kilogram może sięgać 33 tysięcy złotych. Mało kto spodziewałby się, że szafran pojawiał się w kuchni staropolskiej.
Według Encyklopedii staropolskiej Zygmunta Glogera nazwa szafranu pochodzi z języka arabskiego. W Polsce szafran stosowany jest od lat do potraw z ryby, do flaków i wielkanocnych ciast — wyjaśniła Zofia Zienkiewicz, będąca właścicielką Ogrodnictwa Lawenda, przytaczana przez portal Trójmiasto.
Szafran dobrze sprawdza się jako dodatek do babki wielkanocnej. Wystarczy ugotować przyprawę w mleku, które dodamy do ciasta. Z pewnością deser w takim wydaniu zaspokoi wymagania nawet najbardziej wybrednych spośród smakoszy.
Jak działa szafran?
Szafran posiada bardzo mocny aromat. Wystarczą dwie nitki przyprawy, by nasza potrawa nim przesiąknęła. Wykorzystuje się go w kuchni europejskiej, północno-afrykańskiej i azjatyckiej. Zdaniem niektórych szafran ma wyjątkowe właściwości, które mogą okazać się bardzo cenne.
Szafranowi przypisywane są cechy rozweselania i podniecenia umysłu. Szafran był u nas na tyle znaną przyprawą, że powstało o nim kilka porzekadeł, jak choćby takie „Lepszy funt szafranu niż wóz siana” czy „Nie każdy szlachcic, co szafran wzuje”. Co ciekawe, ludzi o włosach koloru rudego nazywano kiedyś szafrańcami — nadmieniła Zofia Zienkiewicz, cytowana przez portal Trójmiasto.
Z szafranem należy uważać. 20 gram przyprawy uchodzi za śmiertelną dawkę. Jednak w mniejszych ilościach nie mamy się czego obawiać. Warto nim urozmaicić przepis na babkę wielkanocną. Nie zaszkodzi go również wykorzystać w potrawach mięsnych i zupach.
Szafran ma aromat, który określa się jako zbliżony do miodu. Towarzyszy mu delikatny zapach siana z metaliczną nutą. Z kolei smak jest sienny z delikatną cierpkością. Dodanie zbyt dużej ilości szafranu sprawia, że potrawy robią się gorzkie.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Bajeczne pierogi ruskie w wykonaniu Tomasza Strzelczyka i babci Marysi
Luksusowe garnki sygnowane nazwiskiem Magdy Gessler do kupienia w Biedronce
Źródło: Trójmiasto; Wikipedia; Prześlij Przepis