Smakosze.pl
Szafran jest bardzo cenny

Pixabay / ulleo

Najdroższa przyprawa świata, szafran potrafi zmienić smak wielkanocnych ciast

24 Lutego 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Szafran nie jest częstym wyborem, jeśli chodzi o przyprawy. Przyczynia się do tego między innymi jego cena. Cechuje się niesamowitymi walorami smakowymi, które potrafią zmienić wielkanocne ciasto w obłędny przysmak. W taki sposób wykorzystyw

Szafran jest wyjątkową przyprawą. Korzystają z niej mistrzowie kuchni na całym świecie. Warto również samodzielnie wypróbować ten niecodzienny dodatek do potraw. Musimy się jednak liczyć z wyższym kosztami.

Szafran droższy niż mogłoby się wydawać

Nie da się ukryć, że szafran nie jest częstym gościem w naszych kuchniach. Wielu smakoszy nie wie, w jaki sposób go wykorzystać, a cena nie sprzyja eksperymentom. Czasami za opakowanie 0,5 g możemy zapłacić 7 złotych.

Szafran uznaje się za najcenniejszą przyprawę na świecie. Zgodnie z informacjami opublikowanymi na portalu Trójmiasto, cena za kilogram może sięgać 33 tysięcy złotych. Mało kto spodziewałby się, że szafran pojawiał się w kuchni staropolskiej.

Według Encyklopedii staropolskiej Zygmunta Glogera nazwa szafranu pochodzi z języka arabskiego. W Polsce szafran stosowany jest od lat do potraw z ryby, do flaków i wielkanocnych ciast — wyjaśniła Zofia Zienkiewicz, będąca właścicielką Ogrodnictwa Lawenda, przytaczana przez portal Trójmiasto.

Szafran dobrze sprawdza się jako dodatek do babki wielkanocnej. Wystarczy ugotować przyprawę w mleku, które dodamy do ciasta. Z pewnością deser w takim wydaniu zaspokoi wymagania nawet najbardziej wybrednych spośród smakoszy.

Jak działa szafran?

Szafran posiada bardzo mocny aromat. Wystarczą dwie nitki przyprawy, by nasza potrawa nim przesiąknęła. Wykorzystuje się go w kuchni europejskiej, północno-afrykańskiej i azjatyckiej. Zdaniem niektórych szafran ma wyjątkowe właściwości, które mogą okazać się bardzo cenne. 

Szafranowi przypisywane są cechy rozweselania i podniecenia umysłu. Szafran był u nas na tyle znaną przyprawą, że powstało o nim kilka porzekadeł, jak choćby takie „Lepszy funt szafranu niż wóz siana” czy „Nie każdy szlachcic, co szafran wzuje”. Co ciekawe, ludzi o włosach koloru rudego nazywano kiedyś szafrańcami — nadmieniła Zofia Zienkiewicz, cytowana przez portal Trójmiasto.

Z szafranem należy uważać. 20 gram przyprawy uchodzi za śmiertelną dawkę. Jednak w mniejszych ilościach nie mamy się czego obawiać. Warto nim urozmaicić przepis na babkę wielkanocną. Nie zaszkodzi go również wykorzystać w potrawach mięsnych i zupach.

Szafran ma aromat, który określa się jako zbliżony do miodu. Towarzyszy mu delikatny zapach siana z metaliczną nutą. Z kolei smak jest sienny z delikatną cierpkością. Dodanie zbyt dużej ilości szafranu sprawia, że potrawy robią się gorzkie.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Trójmiasto; Wikipedia; Prześlij Przepis

Zapraszam na nasz Instagram

Podobne artykuły

Produkty

GIS wycofuje partię sezamu łuskanego

Czytaj więcej >

Produkty

Turysta zniesmaczony grillowaniem na plaży

Czytaj więcej >
Arbuz arbuzowi nierówny

Produkty

Jak wybrać idealnego arbuza?

Czytaj więcej >
Biedronka będzie otwarta w niedziele?

Produkty

Czy Biedronka będzie otwarta w niedziele niehandlowe?

Czytaj więcej >

Produkty

Czy handel w niedzielę zostanie zaostrzony?

Czytaj więcej >
Napój przyczynił się do zmian skórnych

Produkty

Okropne konsekwencje po zamówieniu uwielbianego napoju

Czytaj więcej >