Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Produkty > Szkodliwe dodatki do żywności
Jakub Kossakowski
Jakub Kossakowski 04.05.2021 02:00

Szkodliwe dodatki do żywności

Dodatki do żywności mogą nam zaszkodzić
Pxhere / licencja: CC 0

Nie da się ukryć, że dodatki do żywności towarzyszą nam niemal na każdym kroku. Wiele gotowych specjałów wymaga ich użycia, ponieważ zapobiegają one psuciu się produktów i zapewniają im apetyczny wygląd. Niestety niektóre z nich mogą negatywnie odbić się na naszym zdrowiu.

Potencjalnie szkodliwe dodatki do żywności

Niejednokrotnie mogliśmy usłyszeć o tym, że dodatki do żywności są niezdrowe. Oczywiście w produktach, które dostaniemy w sklepach, muszą spełniać pewne normy. Mają one na celu uchronienie nas przed negatywnymi skutkami ich spożywania.

Jakiś czas temu wspominaliśmy o produktach wycofanych przez GIS. Wśród nich znalazły się wówczas takie, w których zastosowano niedopuszczalne dodatki do żywności. Nie oznacza to jednak, że niektóre z dopuszczalnych substancji nie mogą wyrządzić nam szkody. 

Jeśli wątpliwe dodatki do żywności będą dominowały w naszej diecie, to prędzej czy później organizm da nam do zrozumienia, że nasza dieta nie jest odpowiednio zbilansowana. Truciznę czyni dawka. Warto jednak wiedzieć, na które dodatki do żywności lepiej uważać.

Substancje przeciwzbrylające mogą nam zaszkodzić

Niemal w każdym gotowym daniu można znaleźć substancje przeciwzbrylające. Pochłaniają one wilgoć i zapobiegają sklejanie się ze sobą składników. Zalicza się do nich między innymi aluminium, fosforany, węglany oraz krzemiany.

Takie dodatki do żywności mogą okazać się niebezpieczne dla mózgu. Niektórzy stwierdzają, że zwiększają one ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera. Dodaje się je między innymi do koncentratów, cukru pudru oraz soli.

(Canva / AlinaKho)

Szkodliwe substancje słodzące

Słodziki są popularnymi dodatkami do żywności. Znajdziemy je między innymi w napojach oraz łakociach. Spośród nich można wyszczególnić aspartam, acesulfam K, sukralozę, sorbitol, truvię oraz sacharynę.

Co prawda są one niskokaloryczne i mogą wydawać się lepszą alternatywą dla cukru. Warto jednak pamiętać, że nasz organizm traktuje je tak samo, jak cukier. Tym samym one również mogą potencjalnie doprowadzić do cukrzycy. Pojawiają się także głosy, że przyczyniają się do ataków epilepsji, depresji oraz bólów głowy.

Dodatki do żywności w postaci sztucznych barwników

Nie da się ukryć, że apetycznie wyglądające smakołyki zachęcają do beztroskiego zajadania. Podstawą jest odpowiednia barwa. Niestety, niektóre z barwników spożywczych wykonuje się z pochodnych ropy naftowej.

Pojawiają się głosy, że to właśnie przez tego barwniki niektórzy cierpią na ADHD. Sztuczne barwniki można poznać po oznaczeniach, które znajdują się na opakowaniach. Zalicza się do nich E102, E104, E110, E122, E124 i E129.

(Canva / Lumpang)

Tagi: Dieta