Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Kuchnia Smakoszy > Tłusty Czwartek opóźniony, w tym roku wypada kilka tygodni później. Powód jest banalny
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 14.02.2025 15:43

Tłusty Czwartek opóźniony, w tym roku wypada kilka tygodni później. Powód jest banalny

pączki z cukrem pudrem
fot. Shutterstock

Ile czasu będziemy czekać na pączki w 2025 roku? Wyjątkowo długo. Tłusty czwartek wypada dopiero pod koniec lutego.

Późny tłusty czwartek

Spokojnie, nikt celowo nie opóźnił najbardziej kalorycznego dnia w roku, kiedy nawet trzy pączki mają mniej kalorii niż dwa maleńkie tik-taki. Z drugiej strony, nikt też nie wydłużył nam karnawału w ramach przysługi, z trzeciej zaś – nie skrócił postu. Faktem jest jednak, że czas posylwestrowych zabaw trwa w 2025 roku wyjątkowo długo, niemal tak długo, jak to możliwe.

Zacznijmy więc od dat. Tłusty czwartek, czyli ostatni czwartek karnawału, to w 2025 roku 27 lutego. Rok nie jest przestępny, więc kolejna okazja do wyżerki – ostatki, przypadnie w kolejny wtorek 4 marca. 5 marca to dzień na odchudzanie i umartwianie, obchodzony przez chrześcijan jako Środa Popielcowa.

baba wielkanocna

Zapomnij o occie i sodzie oczyszczonej. Czajnik odkamienisz tym płynem, jest praktycznie za darmo

Późna Wielkanoc

Dlaczego wszystko wypada tak późno? Chodzi oczywiście o datę Wielkiejnocy. Jest ona świętem ruchomym, uzależnionym od faz Księżyca. A konkretniej – jest pierwszą niedzielą po pierwszej wiosennej pełni, przypadającej po 21 marca. A zatem do wielkanocnego śniadania zasiadamy co roku gdzieś między 22 marca a 25 kwietnia. 

Dalsza część tekstu znajduje się pod filmem.

W tym roku prawie docieramy do górnej granicy – Niedziela Wielkanocna to 20 kwietnia. Ostatnio tak późno święta wypadały w 2022 roku – 17 kwietnia, ale rekord pobiliśmy ponad 1- lat temu. W 2011 roku na jajeczko czekaliśmy aż do 24 kwietnia.

Wojna postu z karnawałem

Choć Wielkanoc jest ruchoma, liczba postnych dni jest stała. Katolicy poszczą przez 40 dni na pamiątkę czasu, który Jezus spędził na pustyni. Odliczają zaś od tego niedziele, które nie są z założenia dniami postnymi. Środa Popielcowa wypada więc na 46 dni przed Wielkanocą. Doliczamy kolejne pięć, które dzielą Popielec od tłustego czwartku i tak znajdujemy się pod sam koniec lutego.

Oznacza to jednak coś dobrego dla miłośników dobrej zabawy. Karnawał, rozpoczynający się wraz z Nowym Rokiem, trwa w tym roku bite dwa miesiące. Dla porównania – w ubiegłym mieliśmy go tylko pięć tygodni. A święta, zamiast wypadać blisko majówki, praktycznie rozpoczynały kwiecień.

Wypróbuj przepis na tradycyjne faworki na tłusty czwartek. Przypominamy też o nowej opłacie w Biedronce.

pączki