Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Kuchnia Smakoszy > W Biedronce kalafior tańszy o połowę a ludzie wciąż obrywają liście. Sieć może wezwać policję
Łukasz Modelski
Łukasz Modelski 04.02.2024 17:53

W Biedronce kalafior tańszy o połowę a ludzie wciąż obrywają liście. Sieć może wezwać policję

Kalafiory w Biedronce
Arkadiusz Ziolek/East News, Canva.com

Sprawa kalafiorów w Biedronce odżywa co kilka miesięcy. Od kiedy sieć zaczęła sprzedawać to warzywo na wagę, proceder obrywania kalafiorowych liści nabrał masowego charakteru. Teraz dyskont przecenił kalafiory o niemal połowę. Czy liście nadal zostają w skrzynkach? 

Afera kalafiorowa

Do 7 lutego kalafior w Biedronce kosztuje 6,99 zł za kilogram. W miejsce standardowych 12,99 zł. To niemal połowę taniej. Czy to odpowiedź sieci na powszechny zwyczaj obrywania kalafiorowych liści?

W maju zeszłego roku jeden z klientów dyskontu opublikował na Facebooku wpis następującej treści: „Biedronkowe oszczędności wyglądają tak że za kalafiora zapłaciłem 26 zł .9,99 za kg. Po odkrojeniu liści jak ważył w sklepie 2,65 kg zrobiło się 1,7 kg. 10 zł zapłaciłem za liście. Czyste oszustwo”. 

 

Projekt bez nazwy(9).jpg
Canva.com
Bosacka wręcz bije na alarm. Przenigdy nie kupuj pączków w tych miejscach

Biedronka przekonuje...

Portal money.pl przyjrzał się wówczas sprawie i poprosił o komentarz przedstawiciela Jeronimo Martins Polska, właściciela Biedronki. Tomasz Grzegorczyk, dyrektor działu jakości produktów świeżych i bezpieczeństwa żywności w sieci, odpowiedział, że liście kalafiora stanowią integralną część tego warzywa.

„Najważniejszą z ich funkcji jest ochrona warzywa przed nadmierną utratą wody. W momencie zerwania rośliny liście nadal dostarczają niezbędna substancję do główki kalafiora. Stosowaną powszechnie praktyką w handlu jest sprzedaż kalafiora razem z liści, ponieważ zapewniają one przede wszystkim większą świeżość tego warzywa" odpowiedział Grzegorczyk.

 

Projekt bez nazwy(10).jpg
Canva.com 

... i może zareagować

Zdaniem karnisty z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Mikołaja Małeckiego, obrywanie liści z leżącego w sklepie kalafiora, stanowi wykroczenie zagrożone karą grzywny, aresztu lub ograniczenia wolności. „Przedmiotem oferty jest kalafior (cały), a nie kwiat kalafiora" – wyjaśnia prawnik.

Pracownicy dyskontu, widząc łamanie prawa, mogą więc nawet wezwać policję w związku z próbami oszczędzania na wadze warzywa. W czasie obowiązującej od kilku dnie i trwającej do 7 lutego promocji, kalafior jest znacznie tańszy, niż normalnie. 6,99 zł za kilogram to cena, która nie obowiązuję codziennie. Jednak według pierwszych doniesień ze sklepów sieci, skrzynki z kalafiorami nadal pełne są oberwanych liści.

 

Projekt bez nazwy(11).jpg
Canva.com