Smakosze.pl
Z ostatniej chwili

Pexels / Toni Cuenca

Ważny komunikat GIS dotyczący żywności

2 Lipca 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

GIS opublikował na rządowej stronie niepokojące obwieszczenie dotyczące wyrobów, które mają kontakt z żywnością. Mowa o akcesoriach z tworzyw sztucznych, które wzbogacane są o mielony lub sproszkowany bambus. Okazuje się, że mogą one doprowadzić do przekroczenia limitów migracji melaminy i formaldehydu.

W wielu kuchniach możemy natknąć się na akcesoria kuchenne z tworzyw sztucznych. Niektórzy producenci dodają do nich sproszkowany bambus. GIS poinformował, że tego typu produkty są potencjalnie niebezpieczne i należy je traktować jako nielegalne.

Dalsza część tekstu znajduje się poniżej:

GIS wydał ostrzeżenie dotyczące akcesoriów kuchennych

Nie da się ukryć, że komunikaty GIS-u przeważnie nie zapowiadają niczego dobrego. Niedawno wspominaliśmy o produktach spożywczych, które w ostatnim czasie zostały wycofane ze sprzedaży. Niestety, zagrożenie może na nas czyhać nawet w akcesoriach kuchennych.

Na rządowej stronie pojawiło się obwieszczenie sanepidu odnoszące się akcesoriów kuchennych wykonanych z tworzyw sztucznych z domieszką bambusa. Mało kto spodziewałby się, że tak niepozorne produkty mogą wzbudzać jakiekolwiek wątpliwości.

- Unijny wykaz substancji, które można stosować w produkcji materiałów i wyrobów z tworzyw sztucznych, został określony w załączniku I do tego rozporządzenia. Wykaz ten zawiera około 900 różnych substancji, ale nie obejmuje bambusa i wielu podobnych materiałów pochodzenia roślinnego - można wyczytać w komunikacie GIS opublikowanym na rządowej stronie.

kotlety mielone z cukinią

Lekkie kotlety mielone z indyka z dodatkiem cukinii

CZYTAJ DALEJ

GIS zauważył również, że akcesoria z tworzyw sztucznych zmieszanych z bambusem często reklamowane są jako ekologiczne. Warto jednak zauważyć, że nie nadają się one do recyklingu oraz kompostowania. W związku z tym są one o wiele gorsze dla środowiska.

Akcesoria kuchenne z tworzyw sztucznych zmieszanych z bambusem uznane za szkodliwe

GIS w swoim komunikacie wskazał, że tego typu produkty mogą być potencjalnie niebezpieczne dla zdrowia. Tym bardziej powinniśmy zachować szczególną ostrożność i nie korzystać z nich podczas gotowania.

- Akcja kontrolna rozpoczęła się ze względu na liczne w ostatnim czasie powiadomienia w ramach systemu wczesnego ostrzegania o niebezpiecznej żywności i paszach (RASFF) związane z przekroczeniami limitów migracji melaminy i formaldehydu do żywności z wyrobów zawierających w swoim składzie mielony lub sproszkowany bambus, szczególnie przeznaczonych dla niemowląt i dzieci. Produkty te pochodziły z krajów trzecich,
głównie z Chin - głosi dalsza część komunikatu GIS.

Akcesoria kuchenne

Akcesoria kuchenne

Canva / Fedeni

W Polsce za akcję kontrolną odpowiadają organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Analizie zostaną poddane składy produktów pochodzących z krajów trzecich oraz ich dokumentacja. W przypadku niezgodności zapowiedziano wycofanie akcesoriów z obrotu.

Warto nadmienić, że komunikat GIS wskazuje, iż akcesoria kuchenne z tworzyw sztucznych z dodatkiem substancji pochodzenia roślinnego należy traktować jako nielegalne. Jakiś czas temu wspominaliśmy o działaniach podjętych przez GIS w związku z wykryciem skażonej kaszy.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Gov.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Produkty

GIS wycofuje partię sezamu łuskanego

Czytaj więcej >

Produkty

Turysta zniesmaczony grillowaniem na plaży

Czytaj więcej >
Arbuz arbuzowi nierówny

Produkty

Jak wybrać idealnego arbuza?

Czytaj więcej >
Biedronka będzie otwarta w niedziele?

Produkty

Czy Biedronka będzie otwarta w niedziele niehandlowe?

Czytaj więcej >

Produkty

Czy handel w niedzielę zostanie zaostrzony?

Czytaj więcej >
Napój przyczynił się do zmian skórnych

Produkty

Okropne konsekwencje po zamówieniu uwielbianego napoju

Czytaj więcej >