Smakosze.pl Porady Wlej na patelnię po podsmażeniu mięsa na gulasz. Będzie miękkie i soczyste
Fot. Shutterstock/Angelika Heine

Wlej na patelnię po podsmażeniu mięsa na gulasz. Będzie miękkie i soczyste

6 stycznia 2025

To nie magiczna sztuczka, ale sprawdzone rozwiązanie poparte zarówno techniką kulinarną, jak i „twardą” nauką. Dodatki wlane do garnka z gulaszem mogą wpłynąć nie tylko na smak, lecz także na strukturę dania.

Miękkie mięso na gulasz

Choć Robert Makłowicz narzeka i zżyma się na ten zwyczaj, słowo gulasz zadomowiło się w polszczyźnie jako bardzo pojemny termin . Określamy nim wszelkiego rodzaju mięsne potrawki z dodatkiem warzyw . Ich sekretem jest użycie nie najwyższej klasy kulinarnej mięsa i wygotowywanie jego smaku do gęstego sosu.

Żeby mięsne kawałki naprawdę rozpływały się w ustach , gulasz należy gotować możliwie długo i w niskiej temperaturze. Najczęściej jednak chcemy osiągnąć efekty w miarę szybko. Taki w końcu jest sens gotowania zwykłego obiadu. Żeby zagwarantować miękkość mięsa, uciekamy się wtedy do rozmaitych dodatków.

gulasz w misce
fot. Canva
Pracownica Biedronki apeluje do klientów. Przenigdy nie rób tego w kolejce do kas

Jak zmiękczyć mięso w gulaszu

Długie gotowanie mięsa zmiękcza je , ponieważ produkt dostaje odpowiednią ilość czasu w dość wysokiej temperaturze, by rozpuściła się w nim tkanka łączna . Proces ten możemy przyspieszyć – przeważnie tymi samymi dodatkami, które stosujemy jako marynaty do mięsa. Do tradycyjnego gulaszu możemy więc dodać wino. Są jednak sposoby jeszcze skuteczniejsze.

Należy do nich ocet. Zawarte w nim kwasy działają jak rozpuszczalnik tłuszczów , które łączą włókna białka w mięsie. Odpowiednia ilość tego dodatku podbije smak potrawy, nie zakwaszając jej zanadto, by smak samego octu nie był wyczuwalny.

Ocet w gulaszu

Aby aromaty za bardzo się nie gryzły, wybieramy więc ocet na bazie czerwonego wina, a w ostateczności jabłkowy. W zależności od przyjętej metody, jeśli mięso przed duszeniem obsmażamy na patelni, możemy zdeglasować ją octem po smażeniu. W takiej sytuacji zalewamy pustą, ale jeszcze gorącą patelnię octem , płuczemy i zlewamy wszystko do garnka lub kociołka, w którym ugotujemy gulasz.

Jeśli zaś obsmażamy mięso już w docelowym garnku, po prostu dodajemy miarkę octu (2 łyżki) pod koniec smażenia, a przed dodaniem dodatków . Ocet po chwili zredukuje się i odparuje, a wtedy przystępujemy do dalszych kroków w przygotowaniu gulaszu.

Wypróbuj też przepisy na ziemniaki faszerowane i autentyczny pierekaczewnik .

miseczka gulaszu
fot. Canva
Biorę 1 rybę i robię z niej sałatkę. Tą porcją najada się cała rodzina
Ta ryba to najlepszy wybór dla seniorów. Jest wręcz napakowana selenem i kwasami omega 3
Obserwuj nas w
autor
Przemysław Bociąga

Redaktor portalu Smakosze.pl. Z zawodu dziennikarz, prywatnie miłośnik kuchni i 
kuchennych historii. Pisze i mówi – nie tylko o jedzeniu – w wielu serwisach internetowych 
i drukowanych magazynach. Wszystkożerca.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy