Wsyp to do masy na sernik i porządnie wymieszaj. Z tym przepisem ciasto zawsze się udaje i nie pęka
Sernik zawsze wydawał mi się trudnym w wykonaniu wypiekiem. Zawsze mi opadał, pękał lub wręcz rozlewał się na talerzu. Gdy wiec znalazłam przepis, w którym magiczny składnik miał uratować moją masę serową przed wspomnianymi wpadkami, musiałam spróbować. Wyszło nad wyraz dobrze.
Sernik, który zawsze się udaje
Ciasto z twarogu jest ulubionym deserem mojego męża. Nigdy za nim nie przepadałam, a wykonanie uważałam za trudne i przerastające moje możliwości. Z domu jeszcze pamiętałam, że nie jest to tania słodycz.
Alternatywy dla twarogowego specjału, czyli serniki z wiaderka zapamiętałam jako tańsze, ale jednak mniej smaczne wypieki. To mi wystarczyło, by na długi czas zrezygnować z pieczenia tego specjału.
Ostatnio jednak trafiłam na recepturę, której postanowiłam dać szansę. Autorka przekonywała, że jeden dodatek odmieni to ciasto. Miało być kremowe i nie pękać podczas pieczenia.
Prosty sernik z budyniem zachwyca
Przygotowanie sernika do najłatwiejszych nie należy. By ciasto było zwarte, ale jednocześnie miało dość kremową i rozpływającą się w ustach konsystencję, warto wsypać do masy serowej budyń. Skrobia z aromatycznymi dodatkami znacząco poprawi odbiór gotowego deseru.
Składniki na ciasto:
- 200 g zimnego masła
- 4 żółtka
- 100 g cukru
- 50 g śmietany 18%
- 250 g mąki pszennej
- 250 g mąki krupczatki
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
Składniki na masę serową:
- 1 kg twarogu półtłustego, trzykrotnie mielonego
- 200 g cukru
- 200 g miękkiego masła
- 7 żółtek
- 11 białek
- 1 opakowanie cukru wanilinowego
- 1 opakowanie budyniu śmietankowego
- szczypta soli
Lista produktów jest obszerna, ale warto włożyć nieco wysiłku, by przygotować ten sernik. Jego wykonanie wcale nie jest, aż tak skomplikowane. Opisuję je w dalszej części artykułu.
Jak zrobić smaczny sernik? Dodajcie budyniu, a wyjdzie idealnie
Zaczynam od przesiania mąki pszennej, mąki krupczatki i proszku do pieczenia przez sito. Dodaję pokrojone w kostkę zimne masło i wyrabiam całość na kruszonkę. Teraz dodaję cukier, śmietanę i żółtka. Sprawnie łączę, uzyskując gładką masę. Zawijam ja w folię spożywczą i przenoszę do lodówki na 2 godziny.
Po tym czasie masę ścieram na tarce o większych oczkach. Wiórki przenoszę do blachy i uklepuję, tworząc zgrabny spód sernika. Podpiekam go przez kwadrans w temperaturze 160 stopni Celsjusza z włączonym termoobiegiem. Studzę, a w międzyczasie przyrządzam masę serową.
Białka ubijam na sztywną pianę z solą. W osobnej misce żółtka ubijam z cukrem i cukrem wanilinowym. Gdy się połączą, dodaję masło. Po rozprowadzeniu tłuszczu wsypuję proszek budyniowy. Teraz łyżka po łyżce dodaję zmielony twaróg.
Na koniec jeszcze twarogowy miks mieszam z pianą z białek. Przelewam na spód i wyrównuję wierzch. Sernik piekę przez 50-60 minut w temperaturze 160 stopni Celsjusza z termoobiegiem. Studzę, stopniowo uchylając drzwiczki piekarnika.
Wskazówka: zamiast mielić twaróg samodzielnie, możecie wykorzystać produkt sprzedawany w wiaderkach. Choć sernik z wiaderka w moim domu uważany był za gorszy, smakiem nie ustępuje klasycznemu.
Jak podawać sernik?
Wierzch ostudzonego ciasta można udekorować lukrem lub polewą czekoladową. Taki dodatek nie jest jednak konieczny, bo ciasto już i tak jest dość słodkie. Ja lubię je zjeść ze świeżymi sezonowymi owocami.
Na naszej stronie znajdziecie więcej pomysłów na serniki. Sprawdźcie koniecznie jak zrobić jesienną odsłonę z dynią — jest wyśmienita. Być może skusi was też znakomity patent na sernik baskijski — tak kremowego wypieku dawno nie jedliście.
Źródło: YouTube/Smakuj z Maszą