Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Produkty > Wyszły na jaw tegoroczne ceny malin. Lepiej trzymajcie się portfeli
Katarzyna Rachańska
Katarzyna Rachańska 29.05.2023 17:36

Wyszły na jaw tegoroczne ceny malin. Lepiej trzymajcie się portfeli

maliny
Canva

Na targach i bazarach zaczęły pojawiać się polskie maliny. Jednak ceny tych słodkich owoców mogą być trudne do przełknięcia dla konsumentów. Ile zapłacimy za te polskie owoce sezonowe? Lepiej trzymajcie się portfeli.

Ceny warzyw i owoców szokują

Informacje o cenach fasolki szparagowej, truskawek czy czereśni przyprawiają o zawrót głowy. Jest drogo i nie każdego stać na zakup lubianych owoców i warzyw. Warto zaznaczyć, że na cenę ma wpływ inflacja, koszty produkcji rolnej, wysokie rachunki czy koszty transporty. Jednak to nie wszystko. Cena warzyw i owoców zależy też od drogich nawozów i popytu, który maleje.

Zakupy w osiedlowym warzywniaku mogą popsuć humor i odchudzić portfel. Za truskawki w hurcie żądano 30 zł, a za kilogram tych owoców- nawet 45 złotych. Dobra informacja jest taka, że ceny sukcesywnie spadają. Jednak na rynku pojawiły się maliny. Ceny tych słodkich owoców szokują. Ile musimy zapłacić?

Rączka pokazał jak robi ogórki kiszone. Bez tych liści nie wyjdą smaczne

Ceny malin- trzymajcie się portfeli!

Pierwsze maliny, które można kupić w sklepach, pochodzą z upraw szklarniowych. Ich ceny po prostu zwalają z nóg. Kilogram malin w hurcie kosztuje od 62 do 65 złotych. Rok temu było zdecydowanie taniej. W tym czasie za kilogram tych owoców, trzeba było zapłacić od 48 do 52 złotych. Teraz są droższe aż o 30 procent.

Natomiast w lipcu 2022 roku kilogram malin kosztował już 30-32 zł. Niestety ceny detaliczne są jeszcze bardziej szokujące. Za 125-gramowe opakowanie należy zapłacić od 15 do 20 złotych w warzywniaku. Gdy na rynku pojawi się więcej malin, ceny zaczną spadać. Jednak i tak będą wyższe niż w ubiegłym roku.

Maliny- pełne witamin

Ceny malin nie zachęcają na razie do jedzenia tych pysznych owoców. Jednak warto podkreślić, że są one bardzo zdrowe. Zawierają witaminy C, E i z grupy B. D tego kwas foliowy, potas, wapń, magnez i żelazo. Jedzenie malin przeciwdziała zakażeniom układu pokarmowego.

Maliny stosuje się w leczeniu przeziębień i grypy, bo mają właściwości przeciwgorączkowe i napotne. Dodatkowo używa się ich przy cukrzycy, reumatyzmie i na obniżenie ciśnienia krwi. Poprawiają wygląd skóry i działają przeciwstarzeniowo. Pisaliśmy o malinowym kompocie. Podawaliśmy te przepis na sernik z malinami. 

maliny

Źródło: o2