Żaden kwasek i ocet. Czajnik czyszczę wyłącznie w ten sposób. Po kamieniu nie ma nawet śladu
Jest kilka sposobów na kamień z wody, ale każdy ma swoje mankamenty. Podczas kiedy niektórzy sięgają po ocet albo podobne środki, jest jeszcze jeden, łatwo dostępny w sklepach, który może nawet okazać się tańszy.
Sposoby na kamień w czajniku
Woda w naszych kranach przeważnie jest dość twarda. Oczywiście jej parametry różnią się nieco w zależności od wodociągu, jednak prędzej czy później w większości domów w Polsce pojawia się potrzeba walki z kamieniem w czajniku, garnkach, czy urządzeniach AGD.
Co do tych ostatnich, rzadko mamy wymówkę. Sięgamy po drogie i często niedostępne w zwykłych sklepach odkamieniacze albo wzywamy fachowca, jeśli przespaliśmy moment interwencji. Na szczęście odkamienianie czajnika elektrycznego i innych narzędzi w kuchni można prowadzić domowymi metodami.
Odkamienianie czajnika colą
Najczęściej używamy do tego octu lub kwasku cytrynowego . Ta pierwsza metoda – przeważnie poleca się roztwór pół na pół z wodą – jest skuteczna, ma jednak mankamenty. Ocet jest niezwykle aromatyczny. O ile łatwo jego zapach wywietrzyć , o tyle czas samego odkamieniania – trwający przecież kilkadziesiąt minut – może być niekomfortowy.
Tymczasem jest jeszcze jedna substancja, którą wielu stosuje do odkamieniania czajnika. Jest to… cola. Napoje spod tego znaku łączy z octem wspólna cecha: kwasowość. Cola nie dość, że zawiera k was węglowy , jak każdy gazowany napój. Większość dostępnych na rynku wydań i marek coli zawiera dodatkowo kwas fosforowy . Stężenie obu jest na tyle duże, że pomagają one skutecznie walczyć z kamieniem.
Jak zwalczać kamień colą
Może się okazać, że kiedy upolujemy dobrą promocję w dyskoncie, butelka coli wyjdzie taniej niż ocet , a przy tym odkamienianie będzie przyjemniejsze. Coli nalewamy do czajnika mniej więcej do połowy. Zagotowujemy i odstawiamy na ok. pół godziny, by rozpuściła kamień. Potem płuczemy czajnik dokładnie pod bieżącą wodą i wygotowujemy czajnik 2-3 razy, by pozbyć się resztek kamienia .
– Zaraz, zaraz – powie ktoś – czy to nie oznacza, że cola nie nadaje się do picia? Cóż, odpowiedź jest prosta: przecież to właśnie dietetycy mówią od lat. Cola nie tylko zawiera porażającą ilość cukru. Także jej kwasowość, która rozpuszcza szkliwo zębów, powoduje problemy zdrowotne. Żarty nazywające colę odrdzewiaczem nie wzięły się przecież z niczego.
Wypróbuj też sposoby na mrożenie grzybów i przepis na kotlety ziemniaczane .