Smakosze.pl
Wielka zmiana od 1 lipca

Pexels / WeStarMoney Subscribe on YouTube

Zakaz sprzedaży plastiku już od 1 lipca

25 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Wielu smakoszy może być zaskoczonym tym, że od 1 lipca w życie ma wejść rozporządzenie Unii Europejskiej, dotyczące sprzedaży niektórych akcesoriów wykonanych z plastiku. Mowa między innymi o jednorazowych talerzach, sztućcach i słomkach. Najprawdopodobniej w Polsce przepisy zaczną obowiązywać z opóźnieniem.

Jednorazowe sztućce i talerze wykonane z plastiku często towarzyszą smakoszom podczas biesiadowania przy grillowym ruszcie. Okazuje się, że już wkrótce takie akcesoria znikną ze sklepowych półek. Wszystko za sprawą nowego unijnego rozporządzenia.

Dalsza część tekstu znajduje się poniżej:

1 lipca w życie wchodzi dyrektywa plastikowa

Nie da się ukryć, że plastik jest sporym problemem, z którym musimy jak najszybciej się uporać. Jakiś czas temu wspominaliśmy o tym, że tego typu wyroby w Kanadzie zostały uznane za toksyczne. Unia Europejska również zdecydowała się na podjęcie pewnych kroków.

Już od 1 lipca zacznie obowiązywać nowe rozporządzenie Unii Europejskiej, które nosi nazwę The Single-Use Plastics Directive. Potocznie określa się ją mianem dyrektywy plastikowej. Zgodnie z jej założeniami wiele jednorazowych przedmiotów wykonanych z plastiku zniknie ze sklepowych półek.

Dyrektywa plastikowa zakazuje sprzedaży jednorazowych wyrobów z tworzyw sztucznych. Zalicza się do nich takie produkty jak sztućce, talerze, kubki, słomki, tacki oraz torebki na zakupy. Warto zauważyć, że takowy zakaz popiera 74% Polaków. Potwierdzają to badania przeprowadzone przez agencję IQS.

Wycofują skażoną kaszę

Gis wycofuje kaszę skażoną pozostałościami pestycydu

CZYTAJ DALEJ

- Ten typ produktów single-use plastic, czy to kosmetycznych, czy do spożywania posiłków, nie jest nam niezbędny, możemy je spokojnie zastąpić innymi materiałami. Do tego wszystkiego musimy się przyzwyczajać, tak jak przyzwyczailiśmy się do mniejszego zapotrzebowania na foliówki i noszenia toreb wielokrotnego użytku na zakupy - wyjaśnia przytaczany przez portal Infor dr inż. Krystian Szczepański, będący dyrektorem Instytutu Ochrony Środowiska Państwowego Instytutu Badawczego

Polska wprowadzi zmiany z opóźnieniem?

Rozporządzenie zacznie obowiązywać od 1 lipca, jednak Unia Europejska daje czas na jej wprowadzenie przez kraje członkowskie do 3 lipca. Trzeba przyznać, że zostało już niewiele czasu. Niestety, wiele wskazuje na to, że Polska nie dotrzyma tego terminu.

Okazuje się, że Polska nie przyjęła jeszcze odpowiednich przepisów krajowych, które pozwoliłyby na wprowadzenie dyrektywy plastikowej. Warto zauważyć, że władze wiedziały o planowanych zmianach już od 2018 roku.

Plastikowe sztućce

Plastikowe sztućce

Canva / IvancoVlad

Kwestią czasu jest zniknięcie ze sklepowych półek jednorazowych produktów z plastiku. Zamiast nich możemy korzystać za alternatyw, które wykonuje się, chociażby z papieru i otrębów. Są one znacznie droższe, jednak nie doprowadzają do takiej degradacji środowiska.

Nie pozostaje nam nic innego jak oczekiwanie na rozwój sytuacji. Z pewnością warto przestać korzystać z plastikowych sztućców i talerzy jeszcze przed wejściem w życie unijnej dyrektywy. Między innymi od takich drobiazgów zależy dobrostan naszej planety. Za jakiś czas możemy spodziewać się także kaucji za plastikowe butelki.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: BiznesInfo; Money; Infor

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Porady

Czy powinno się obierać ogórki na mizerię?

Czytaj więcej >
czy można pić jajka

Porady

Czy można pić surowe jajka?

Czytaj więcej >

Porady

Jak drylować wiśnie lub czereśnie bez drylownicy?

Czytaj więcej >
naleśniki ciasto

Porady

Jak zrobić idealne ciasto na naleśniki?

Czytaj więcej >

Porady

Ukryta funkcja kas samoobsługowych

Czytaj więcej >

Porady

Jak wykorzystać liście chrzanu w kuchni?

Czytaj więcej >