Zapiekane gołąbki bez zawijania w sosie pieczarkowym
Gołąbki bez zawijania w sosie pieczarkowym
Sposoby na mięso mielone
W kuchni polskiej od lat królują potrawy, które są szczególnie lubiane podczas niedzielnych obiadów, a ich tradycja przygotowywania i rodzinne receptury są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Jednym z takich tradycyjnych obszarów są dania obiadowe na bazie mielonego mięsa. Bez względu na gatunek wykorzystanego mięsa, mielone w różnych postaciach przygotowuje się szybko. Mięso mielone można wykorzystać do wielu, różnych dań, w tym zapiekanek, klopsów, jako farsz do krokietów, tarta z ziemniakami i mielonym, gołąbki oraz tradycyjne kotlety panierowane.
Tradycja przyrządzania gołąbków
Mówiąc o kuchni polskiej nie sposób pominąć tradycyjnego w niej dania jakim są gołąbki z sosem pomidorowym. To proste, choć trochę czasochłonne danie, oparte na farszu z mięsa mielonego, ryżu lub kaszy, zawiniętego w liście kapusty białej, polane domowym sosem pomidorowym. Zawijane gołąbki to jedna z tych potraw, która pozwala na eksperymentowanie ze składnikami i sposobem podawania. Propozycja gołąbków bez zawijania, które jest najbardziej czasochłonne, na pewno spodoba się wszystkim zapracowanym i zajętym osobom, które tęsknią za smakiem dzieciństwa i domowego obiadu, nie tracąc jednocześnie na jego przygotowanie dużej ilości czasu.
Zapiekane gołąbki bez zawijania w sosie pieczarkowym
Kultowe danie w szybszej do przygotowania wersji. Gołąbki bez zawijania, z farszem i zapiekane w sosie z pieczarek. Doskonała alternatywa dla tradycyjnych gołąbków.
Składniki:
700 g mielonego mięsa wieprzowego (łopatka lub karczek)
1 mała kapusta pekińska (opcjonalnie kapusta włoska lub młoda, biała)
2 łyżki sosu sojowego lub magii
1 łyżka słodkiej papryki w proszku
1 łyżka ziół prowansalskich i oregano
2 jajka
szklanka surowego ryżu
mąka pszenna, olej roślinny, sól i pieprz
1 łyżka oliwy
1 cebula
400 g pieczarek
1 szklanka bulionu (może być z kostki)
2 łyżeczki musztardy
100 ml śmietanki 30%
1 łyżeczka mąki ziemniaczanej
3 łyżki posiekanej natki pietruszki
1 łyżeczka koperku
Przygotowanie:
kapustę pekińską oczyścić, obrać z liści, opłukać, odciąć najbardziej twarde części. Liście pokroić, na ok. 1-2 cm kawałki. Zagotować duży garnek z wodą i wrzucić pokrojoną kapustę, posolić i zagotować. Gotować przez ok. 15 minut, następnie odcedzić na sitku i drobno posiekać.
pokrojoną kapustę, co chwilę mieszając, odparowywać przez ok. 5 minut. Ostudzić całkowicie.
mięso wieprzowe zmielić, włożyć do miski, dodać kapustę, sos sojowy, paprykę w proszku, zioła prowansalskie, jajka i surowy ryż. Doprawić solą oraz pieprzem i dokładnie wyrobić dłońmi (masa nie będzie bardzo sztywna). Opcjonalnie można wcześniej ryż ugotować na półtwardo i w takiej postaci dodać do masy mięsnej.
na oliwie zeszklić pokrojoną w kosteczkę cebulę i przeciśnięty przez praskę czosnek. Dodać umyte i pokrojone na plasterki pieczarki i smażyć co chwilę mieszając przez ok. 10 minut. Doprawić solą i pieprzem. Dodać bulion, musztardę, śmietankę oraz mąkę ziemniaczaną i zagotować. Gotować przez ok. 5 minut co chwilę mieszając.
piekarnik nagrzać do 175 stopni. Rozgrzać dużą patelnię z olejem roślinnym. Zwilżonymi dłońmi formować kotleciki, które następnie obtoczyć w mące i kłaść na gorącą patelnię. Krótko obsmażyć z dwóch stron, na złoty kolor.
układać blisko siebie w naczyniu żaroodpornym o wymiarach dna ok. 20 x 30 cm. Zalać sosem pieczarkowym i wstawić do piekarnika.
piec bez przykrycia przez ok. 1 godzinę.
po upieczeniu posypać posiekaną natką pietruszki. Jeśli sos wyszedł za rzadki, można zagęścić go odrobiną mąki ziemniaczanej.
opcjonalnie można posypać całość startym żółtym serem i zapiekać do jego rozpuszczenia się.