Smakosze.pl
shopping-1232944 1920

Smakosze.pl

Zniknie z Lidla i Kauflanda do końca roku. Sieci podjęły ostateczną decyzję

18 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Lidl i Kaufland zdecydowały się na radykalny krok. Do końca 2021 roku z sieci supermarketów mają zniknąć wszystkie opakowania marek własnych wykonane z czarnego plastiku. Dzięki temu znacząco zwiększą się możliwości recyklingowe. Jednak w najbliższych latach czeka na nas jeszcze więcej zmian.

Bez wątpienia Kaufland i Lidl należą do jednych z najpopularniejszych supermarketów w Polsce. Należą one do grupy Schwarz, która opracowała strategię o nazwie REsetPlastic. Dzięki niej supermarkety mają generować mniej plastiku.

Dalsza część tekstu znajduje się poniżej:

Wielkie zmiany w sieciach Lidl i Kaufland

Lidl i Kaufland regularnie zaskakują swoich klientów niecodziennymi promocjami. Już jakiś czas temu wspominaliśmy o weekendowych rabatach w jednej z tych sieci. Tym razem oba supermarkety postanowiły zatroszczyć się o środowisko.

Zarówno Kaufland, jak i Lidl do końca 2025 roku zamierzają stosować w opakowaniach marek własnych wykorzystywać plastik pochodzącego z recyklingu. Oprócz tego jednym z założeń jest ograniczenie używania tworzyw sztucznych o 20%.

Trzeba przyznać, że plan sieci Lidl oraz Kaufland jest bardzo ambitny. Okazuje się, że jeszcze do końca bieżącego roku z tamtejszych półek sklepowych znikną opakowania marek własnych wykonane z czarnego plastiku.

Kopia Bez tytułu (2)

Czy powinno się obierać ogórki na mizerię?

CZYTAJ DALEJ

Czarny plastik w znacznym stopniu utrudnia recykling. Wszystko przez jego ciemne zabarwienie. W trakcie mechanicznej segregacji plastik jest segregowany przy użyciu maszyn reagujących na odbicia świetlne. Czarne tworzywa w takiej sytuacji przeważnie lądują w odpadach zmieszanych.

- To kolejny ważny krok w naszej strategii w sprawie odpadów plastikowych. Poza unikaniem stosowania i redukcją plastiku, wyeliminowanie czarnego plastiku zwiększy nasze możliwości recyklingu. Co więcej, wykorzystanie recyklatów jest jasnym sygnałem dla rynku, że poważnie podchodzimy do gospodarki o obiegu zamkniętym - wyjaśnił Piotr Rogowski, członek zarządu ds. zakupów w Lidl Polska, przytaczany przez portal Wirtualne Media.

Lidl i Kaufland wycofają czarny plastik

Lidl i Kaufland wycofają czarny plastik

(Canva / KarpenkovDenis)

Jakie jeszcze rozwiązania planuje Kaufland i Lidl?

Koniec opakowań z czarnego plastiku to nie wszystko, co w najbliższym czasie zamierza wprowadzić Lidl oraz Kaufland. Obie sieci czekają znacznie większe zmiany. Wszystko w trosce o nasze środowisko. Ograniczenie generowania zbędnych śmieci jest tutaj kluczowe.

- Już przed trzema laty w ramach strategii REset Plastic Grupy Schwarz zobowiązaliśmy się do 2025 roku ograniczyć zużycie tworzyw sztucznych o 20% oraz do tego, by 100% opakowań marek własnych w jak największym stopniu nadawało się do recyklingu. Definiując kolejne cele, pokazujemy, że poważnie i konsekwentnie podchodzimy do wyzwania, jakim jest budowa gospodarki o obiegu zamkniętym - powiedziała Maja Szewczyk, dyrektor działu komunikacji korporacyjnej Kaufland Polska, przytaczana przez portal Wirtualne Media.

Nie pozostaje nam nic innego jak oczekiwanie na wejście w życie zapowiedzianych zmian. Z pewnością inne sieci sklepów powinny podjąć podobne działania. Aktualnie nie są one niczym innym jak koniecznością. Warto wiedzieć, na jaką innowację zdecydowała się Żabka.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Wirtualne Media

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Produkty

GIS wycofuje partię sezamu łuskanego

Czytaj więcej >

Produkty

Turysta zniesmaczony grillowaniem na plaży

Czytaj więcej >
Arbuz arbuzowi nierówny

Produkty

Jak wybrać idealnego arbuza?

Czytaj więcej >
Biedronka będzie otwarta w niedziele?

Produkty

Czy Biedronka będzie otwarta w niedziele niehandlowe?

Czytaj więcej >

Produkty

Czy handel w niedzielę zostanie zaostrzony?

Czytaj więcej >
Napój przyczynił się do zmian skórnych

Produkty

Okropne konsekwencje po zamówieniu uwielbianego napoju

Czytaj więcej >