Smakosze.pl
Ceny w Zakopanem są wysokie

canva/Marcin Jucha, riderfoot, tzahiV

20 zł za watę cukrową, 15 zł za frytkę. To nie wszystko. Ceny w Zakopanem wołają o pomstę do nieba

18 Stycznia 2023

Autor tekstu:

Emilia Maciejewska-Latosińska

Ceny jedzenia w Zakopanem do niskich nigdy nie należały. W tym roku jednak spacer po Krupówkach może nas słono kosztować. Za ulubionego przysmaki zapłacimy 15, 20, a nawet 50 zł. A to tylko ceny przekąsek.

Rosnące ceny jedzenia oraz prądu czy gazu położą się cieniem na niejednej wyprawie do stolicy Tatr. Czasy, gdy, spacerując Krupówkami, można było przekąsić taniego i smacznego oscypka niestety już za nami. Tegoroczna zima może być pod tym względem rekordowa.

Racuchy z dwóch składników

Bez drożdży, mąki i cukru. Puszyste racuchy zrobisz z zaledwie 2 składników

CZYTAJ DALEJ

Wysokie ceny jedzenia w Zakopanem nie odstraszają turystów

Choć specjaliści z branży turystycznej zauważają trend skracania wyjazdów, turyści wciąż licznie odwiedzają Zakopane. Część z nich z pewnością będzie zaskoczonych bardzo wysokimi cenami jedzenia.

Za popularne przysmaki na Krupówkach zapłacimy bowiem więcej niż kiedyś nawet za obiad. Najdroższe są alkohole, czyli grzane wino i miód pitny — za najmniejszą porcję o pojemności 200 ml zapłacimy aż 20 zł. 500 ml to już koszt 50 zł.

Nawet jeśli chcemy spróbować kręconej frytki czy oscypka w wersji z boczkiem, dużo taniej nie będzie. Za ziemniaka na patyku zapłacimy 15 złotych, za serek z dodatkami 12 zł. Rekordowo wysoką cenę ma również wata cukrowa, która kosztuje aż 20 zł za większą porcję.

Ceny jedzenia w restauracjach przytłaczają

Drożyzna nie omija też zakopiańskich restauracji. Reporter Faktu podzielił się informacją, ze za obiad składający się z kotleta schabowego, kilku sztuk ziemniaków i surówek zapłacił 54 zł. Tyle również kosztował placek po góralsku zmówiony przez dziennikarzy Onetu, którzy wybrali się do Zakopanego na Sylwestra.

Wysoka cena jedzenia nie bolałaby aż tak bardzo, gdy stałą za nią jakość. Niestety porcje były małe i nie powalały smakiem. Zakupy w marketach przy zwiększonym ruchu turystycznym też były niekomfortowe, a często nawet nieudane z powodu braku towarów.

Jeśli planowaliście wybrać się w polskie góry, by posmakować dobrze wam znanych przysmaków, w tym roku lepszym pomysłem może być przygotowanie ich w domu. Sprawdźcie niezawodny patent Roberta Makłowicza na belgijskie frytki. Będą świetnie smakowały z karkówką.

Rekordowe ceny jedzenia w Zakopanem

canva/Thais Ceneviva

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Haps/ Onet

Tagi:

Emilia Maciejewska-Latosińska Autor

Redaktorka serwisu Smakosze.pl Lubię smacznie zjeść, a w kuchni cenię przede wszystkim możliwość eksperymentowania. Jestem weganką i na swoim przykładzie pokazuję, że dieta roślinna to zdecydowanie więcej niż surowe warzywa. W wolnym czasie ćwiczę balet — od lat fascynuje mnie jak łączy w sobie lekkość i siłę. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Sardynki okiem dietetyka

Produkty

Więcej białka od śledzi i bez toksyn. Dietetyk przypomniał o jednej z najzdrowszych ryb

Czytaj więcej >
parówki dietetyczka

Produkty

Które parówki są najlepszym wyborem? Dietetyczka nie ma wątpliwości, wskazała konkretne produkty

Czytaj więcej >

Produkty

Czego nie należy wstawiać do lodówki? Polacy popełniają błąd za błędem

Czytaj więcej >
Niższe ceny chleba

Produkty

Chleb będzie w końcu tańszy? Jest nadzieja, decyzja już zapadła

Czytaj więcej >
Co oznacza biała obwódka na pączku?

Produkty

Co oznacza biała obwódka na pączku? Jest bardzo ważna, mało kto ma pojęcie

Czytaj więcej >
masło czy margaryna

Produkty

Dietetyk porównał masło i margarynę. Zdecydowanie bardziej poleca 1 z produktów

Czytaj więcej >