3 najlepsze domowe środki do czyszczenia kuchni
Czyszczenie mocno zabrudzonej kuchni potrafi nieźle uprzykrzyć życie, szczególnie w sytuacjach, gdy brud nie jest świeży. Nie warto jednak wydawać dużych sum na chemiczne środki czystości, jeśli można przygotować je domowymi sposobami. Poniżej zdradzamy metody na wykorzystanie sody oczyszczonej czy octu spirytusowego przy czyszczeniu kuchni.
Kuchnia łatwo ulega zabrudzeniom, w końcu korzysta się z niej praktycznie każdego dnia, gotując posiłki. Zaleca się usuwanie wszelkich plam czy zacieków natychmiast po ubrudzeniu, lecz nie zawsze ma się taką możliwość. Co zrobić, gdy zanieczyszczenia nie schodzą z dużą łatwością?
Najczęściej sięga się w takiej sytuacji po kupione mleczka do czyszczenia czy detergenty, które swoje kosztują i nie są zawsze skuteczne. Z tego powodu pokazujemy sposoby na wykonanie ich własnoręcznie ze składników łatwo dostępnych w kuchennych szafkach.
Kompleksowy środek do czyszczenia
Silnie kwasowe produkty doskonale sprawdzają się przy odkamienianiu powierzchni czy rozpuszczaniu zapieczonego tłuszczu. Korzystając z tego specyfiku, można wyczyścić lodówkę, płytę kuchenki, umywalkę czy wannę.
Domowy płyn składa się z 1 części octu spirytusowego, 2 części wody oraz soku z połówki cytryny. Takim płynem należy spryskać pobrudzone elementy, odczekać kilka minut i przetrzeć miejsce czystą ścierką z mikro fibry lub zwykłym zmywakiem kuchennym.
Trudne zabrudzenia
Niektóre plamy nie są tak łatwe w doczyszczeniu i powyższy płyn może nie być wystarczający. Nie ma powodu do używania detergentów ze sklepu - zamiast nich polecamy domowy środek do zadań specjalnych, który poradzi sobie z każdym zaciekiem, plamą, tłuszczem czy zaschniętymi resztkami jedzenia.
Aby go sporządzić, należy wymieszać w proporcjach 1:1 ocet spirytusowy z płynem do naczyń. Gęsta substancja dokładnie oblepia nieczystości i rozpuszcza ja, dzięki czemu o wiele łatwiej można je zebrać ściereczką.
Pasta z sody oczyszczonej
Jeśli kwaśne produkty nie zadziałały, czas skorzystać z pomocy sody oczyszczonej. Jej zasadowe pH wspaniale radzi sobie ze zleżałym tłuszczem, zmiękczaniem tkanin, usuwaniem osadów, pleśni oraz nieprzyjemnych zapachów z lodówki czy szafek kuchenny.
Do zrobienia pasty trzeba wymieszać sporą ilość sody z kilkoma łyżkami wody, aż uzyska się konsystencję gęstej pasty. Pastę nakłada się na zabrudzenia, zostawia na kilkanaście minut i gotowe. Po przetarciu mokrą ściereczką, brud powinien zniknąć.
Jeśli masz ochotę na więcej ciekawych informacji ze świata kulinariów, zajrzyj na naszą stronę. Z tego artykułu dowiesz się, gdzie w kuchni zbiera się najwięcej brudu. Ten tekst wyjawia sposób na wyczyszczenie czajnika.
Źródło zdjęcia: canva/TRAVELARIUM, Getty Images
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: rozdomowiona Zapraszamy na nasz Instagram