Smakosze.pl
Liście winorośli mają wiele zalet

Pixabay / MabelAmber

Piorunujące właściwości liści winorośli

13 Maja 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Niepozorne liście winorośli nie wzbudzają przeważnie większych emocji wśród smakoszy. Okazuje się, że bez większych problemów możemy wykorzystać je w kuchni. Liście winorośli są źródłem wielu cennych składników odżywczych.

Bez wątpienia liście winorośli nie goszczą zbyt często na naszych stołach. Wykorzystuje się je między innymi w kuchni greckiej, gdzie zawija się nimi tamtejszy odpowiednik gołąbków. Warto pochylić się nad liśćmi winogron. Dzięki nim możemy wspomóc nasze zdrowie.

Jakie sekrety skrywają liście winorośli?

Nie od dziś wiadomo, że niektóre rośliny potrafią zaskakiwać swoimi właściwościami. Liście winorośli nie są tutaj wyjątkiem. W ich wnętrzu można natknąć się na bogactwo witamin i minerałów. Zalicza się do nich między innymi witaminy C, A i B

Liście winorośli dostarczają także sporo potasu, kwasu foliowego, błonnika oraz przeciwutleniaczy. Tego typu składniki odżywcze pozytywnie wpływają na funkcjonowanie organizmu. Liście winorośli mogą wspomóc między innymi funkcjonowanie układu trawiennego.

Niedawno wspominaliśmy o zaletach agrestu. Dziś skupimy się na liściach winorośli. Okazuje się, że za ich sprawą naczynia krwionośne mają większą elastyczność. Oprócz tego liście winorośli obniżają ciśnienie. 

Zdaniem niektórych badaczy liście winorośli wykazują również działanie przeciwnowotworowe. Pomagają one także w uporaniu się z problemem zaparć. Z kolei zawarty w nich rezweratrol wspiera odporność organizmu i poprawia jego dotlenienie.

(Canva / rootstocks)

Liście winorośli w formie wywaru

W Polsce liście winorośli nie cieszą się taką popularnością jak w Grecji, Włoszech czy Francji. Można je jednak z łatwością wykorzystać w kulinariach. Świeże liście winorośli znakomicie sprawdzają się jako alternatywa dla szpinaku. Natomiast starsze mogą z łatwością zastąpić kapustę.

Liście winorośli dobrze spisują się w roli wywaru. Wystarczy, że ususzymy je i drobno pokroimy. Tak przygotowane liście winorośli zalewamy wrzątkiem. Na jedną łyżeczkę suszy powinna przypadać szklanka wody. Całość parzymy pod przykryciem przez 30 minut.

Po przecedzeniu napar jest już gotowy. Charakteryzuje się delikatnie owocowym smakiem. Warto po niego sięgnąć w przypadku problemów gastrycznych lub przy kłopotach z krążeniem. Oczywiście najlepszym wyjściem będzie konsultacja z lekarzem.

Napar z liści winorośli najlepiej pić dwa razy dziennie po pół szklanki. Jeśli doskwierają nam wrzody, wówczas częstotliwość można zwiększyć dwukrotnie. Warto również zapoznać się z przepisem na koktajl, który poprawia metabolizm.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Smak Dnia; Sekrety Zdrowia; Mylagan

Zapraszamy na nasz Instagram

Jakub Kossakowski

Jestem absolwentem takich kierunków studiów jak psychopedagogika kreatywności i edukacja międzykulturowa. Fascynuje mnie otaczający świat, który najlepiej można poznać dzięki nauce. Za swoją pasję uznaję kulturę i sztukę. Głównie tą dotyczącą fonii i obrazu. Kulinaria również odgrywają istotną rolę w moim życiu i chętnie eksperymentuję w kuchni. Wcześniej pisałem treści dla portalu Pikio. Od jakiegoś czasu jestem związany z redakcją Smakoszy. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Dieta

Ile filiżanek kawy można pić w ciągu dnia?

Czytaj więcej >

Dieta

Jak przygotowywać czosnek, by nie tracił smaku i właściwości?

Czytaj więcej >

Dieta

Czy lepiej zamiast cukru używać miodu?

Czytaj więcej >

Dieta

Fatalne wyniki po kontrolach lodów z automatów

Czytaj więcej >

Dieta

Czy jedzenie ogórków kiszonych na pusty żołądek jest zdrowe?

Czytaj więcej >

Dieta

Jakie produkty warto zjeść tuż przed pójściem spać?

Czytaj więcej >