Bosacka zdradziła, co musi się znaleźć w piernikach. Większość osób zupełnie pomija ten składnik
Katarzyna Bosacka wprowadza nas w okres świąt. Zamiast przestrzegać przed składnikami w gotowym jedzeniu, zachwala naturalne składniki pierników. O jednym przeważnie zapominamy, zastępując go innym. Ekspertka zwraca na to uwagę.
Żytnie pierniki
Katarzyna Bosacka na swoim koncie na Instagramie opublikowała filmik, w którym przypomina mniej znane fakty na temat pierników. Są wśród nich prawdziwe ciekawostki. Jedna z nich mówi, że w dawnym Toruniu, który słynie do dziś z wypieku pierników, piernikarze przy narodzeniu córki rozczyniali ciasto, z którego piekli pierniczki dopiero na ślub dziecka.
Bosacka przypomina, że choć nie mieści się to w głowie, ciasto piernikowe powinno być niezwykle odporne na starzenie . Nie zawiera ono przecież jajek ani tłuszczu, który byłby podatny na jełczenie. Ubiegłoroczne pierniki mogą więc być po rozkruszeniu i wymieszaniu z masłem bazą do tegorocznego sernika.
Dojrzewające pierniki
Tym bardziej odporne na zepsucie, a wręcz zachęcające do dojrzewania , jest samo ciasto na pierniki. Ci bardziej zapobiegliwi mają już za sobą przygotowania do pieczenia. Ciasto należy rozczynić nawet 4-6 tygodni przed świętami, by na 1-2 tygodnie przed móc upiec świąteczny deser. Chodzi o to, by w międzyczasie ciasto zdążyło dojrzeć.
Potencjał dojrzewania nadać ma też odpowiednia mąka. I tu Bosacka przypomina rzecz najciekawszą. Mówi mianowicie, że oryginalne pierniki przygotowywane powinny być nie z mąki pszennej, a z żytniej mąki chlebowej . Najlepsza będzie do tego mąka typu 720, którą należy przesiać przed zagnieceniem ciasta.
Dobre ciasto na pierniki
Dojrzewanie ciasta jest kluczowym procesem jego produkcji . Pozwala ono przegryźć się smakom zawartym w przyprawach , które z trudem inaczej rozprowadziłyby się w masie. Podczas dojrzewania odparowuje też woda, przyczyniając się do nadania właściwej konsystencji naszym przyszłym piernikom.
Aby wszystko poszło zgodnie z planem, do ciasta należy używać wyłącznie mieszanki przypraw bez sztucznych dodatków . Wszelkiego rodzaju wzmacniacze smaku mogą sprawić, że ciastka nie będą przechowywać się aż tak dobrze, jak byśmy chcieli. Zadbajmy też o wysokiej jakości mąkę i proszek do pieczenia bez fosforanów.
Wypróbuj też przepis na gruzińskie pierogi chinkali i sposób na ekologiczne czyszczenie lodówki .