Zrobiłam na obiad gruziński przysmak. Danie bije na głowę pierogi z mięsem
Pierogi z mięsem są daniem, które lubi wielu z nas. Warto też spróbować gruzińskich pierogów z wołowiną. Chinkali są pełne smaku, mają ciekawy kształt i trudno im się oprzeć. Pachną kolendrą i czosnkiem.
Chinkali, czyli gruzińskie pierogi z wołowiną
Chinkali przyciągają wzrok kształtem, bo przypominają sakiewkę. Ta wypełniona jest farszem z wołowiny, kolendry i czosnku. Te wyjątkowe pierogi rodem z Gruzji trzyma się za ogonek i po prostu zjada. Ponoć samego ogonka z ciasta nie powinno się jeść, ale jest on tak dobry, że i tak znika w mgnieniu oka.
Chinkali należy ugotować we wrzątku i podać posypane pieprzem oraz posiekaną kolendrą. Zachwycają smakiem, dlatego już teraz pora poznać przepis na te pyszne pierogi z wołowiną. Dzięki polecanej recepturze zrobimy to danie bez trudu.
Świąteczna promocja zaczęła się rano. Rozdają masło i Kinder Niespodzianki za darmoJak przygotować chinkali?
Składniki na ciasto:
- 1 kg mąki pszennej
- 2 szklanki gorącej wody
- 1 jajko
- 2 łyżki oleju roślinnego
- 1 płaska łyżeczka soli
Składniki na farsz mięsny:
- ½ kg zmielonej wołowiny
- ½ kg zmielonej wieprzowiny
- 1 ½ szklanki zimnej wody
- 1 cebula
- 2 ząbki czosnku
- 5 łyżek posiekanej kolendry
- sól
- pieprz
- kolendra
Przygotowanie pierogów zaczniemy zrobienia ciasta. Do miski przesiewamy, mąkę, wsypujemy sól, wlewamy gorącą wodę i olej. Od razu mieszamy składniki i wbijamy jajko. Ciasto wyrabiamy, aż będzie miękkie i elastyczne. Następnie kulę ciasta zawijamy folię i odkładamy na 30 minut.
W tym czasie przyrządzamy farsz. Do miski przekładamy zmielone mięso, dokładamy czosnek przeciśnięty przez czosnek, kolendrę i pozostałe przyprawy. Dokładamy drobno posiekaną cebulę i wlewamy zimną wodę. Farsz wyrabiamy przez co najmniej 5 minut.
Chinkali, czyli smak Gruzji
Teraz wracamy do ciasta. Odwijamy je z folii i odkrajamy ⅓. Resztę ciasta przykrywamy bawełnianą ściereczką. Odkrojony kawałek ciasta cienko wałkujemy i wycinamy koła na pierogi. Na środek nakładamy 1 łyżeczkę farszu i formujemy sakiewkę.
Pierogi układamy na stolnicy obsypanej mąką i przykrywamy ściereczką, by nie wyschły. Gotujemy w osolonej, ale nie bardzo wrzącej wodzie. Wyławiamy po około 10- minutach, licząc od momentu wypłynięcia na powierzchnię. Po wyłowieniu oprószamy pieprzem, kolendrą i od razu podawajemy. Pisaliśmy o tym, jak ugotować smaczny pieczony rosół. Polecaliśmy przepis na ciasto Marcinek z Podlasia.
Źródło: aniagotuje.pl