Smakosze.pl Porady Co zrobić z zeszłorocznych ogórków kiszonych? Przenigdy ich nie wyrzucaj
canva/kwasny221

Co zrobić z zeszłorocznych ogórków kiszonych? Przenigdy ich nie wyrzucaj

11 maja 2023
Autor tekstu: Renata Materlińska

Ubiegłoroczne ogórki kiszone o tej porze roku nie są zazwyczaj w dobrej kondycji. Mają mocno kwaśny smak, więc trudno zjeść je na przekąskę, a i konsystencja nie jest dla nas zbyt satysfakcjonująca. Bywają miękkie albo puste w środku. Jeśli jednak wciąż mają ładny zapach i brak na nich oznak zepsucia, warto dodać je do potraw. Możliwości jest o wiele więcej, niż klasyczna zupa.

Czy te ogórki kiszone można jeszcze jeść?

To, że ogórki kiszone robią się miękkawe, nie dyskwalifikuje ich jeszcze z użycia. Po czym więc poznać zepsute ogórki? Po pierwsze przyjrzyj się, jak wyglądają. Jeśli na ich powierzchni zauważysz zielony, szary lub różowy kożuszek, rozwinęła się na nich pleśń i taki produkt należy od razu wyrzucić. To nic, że pleśń znajduje się tylko na powierzchni ogórków. Szkodliwe toksyny będą już w całej zawartości słoika, a i smak oraz zapach całości będą zmienione.

Ważnym wskaźnikiem tego, czy ogórki nadają się jeszcze do spożycia jest właśnie ich zapach. Jeśli nie jest charakterystyczny dla tego produktu i przyjemny, lepiej odpuść sobie ich jedzenie. Wszelkie nieprzyjemne nuty zapachowe świadczą o posuniętych procesach gnilnych i takie ogórki należy również wyrzucić.

Jeśli ogórki są jedynie miękkie i nie widać innych, niekorzystnych zmian, można je jeść. Oczywiście im lepszej jakości produkt wykorzystamy do przygotowania potrawy, tym będzie ona smaczniejsza. Jednak w wielu potrawach miękkość ogórków kiszonych zupełnie nie będzie przeszkadzać.

Dorzuciła do rosołu 2 zaskakujące warzywa. Wszyscy dopytywali o przepis

Jak wykorzystać mocno kwaśne ogórki kiszone?

Dla niektórych dużą wadą ogórków kiszonych o tej porze roku jest ich mocno kwaśny smak. Wpływa na niego zbyt wysoka temperatura przechowywania przetworów. Jednak w niektórych potrawach, taki wyrazisty smak będzie nawet pożądany.

Listę potraw, które można zrobić z ubiegłorocznych ogórków kiszonych, zaczynamy oczywiście od zupy ogórkowej. W zneutralizowaniu jej mocno kwaśnego smaku pomoże nieco większy dodatek marchewki, dosmaczenie zupy cukrem, a także zabielenie jej kwaśną śmietaną. Do zupy nie dodajemy oczywiście zalewy z ogórków kiszonych, bo jeszcze mocniej zakwasi ona wywar.

Kiszone ogórki można też wykorzystać do przygotowania pasty na kanapki. Wystarczy je zetrzeć i wymieszać np. z twarogiem albo ugotowanymi na twardo jajkami. Do całości dorzucić posiekaną cebulkę lub szczypiorek, dodać trochę majonezu i musztardy, doprawić i gotowe.

Mocno kwaśne, kiszone ogórki doskonale zaostrzą też smak sałatek. Warto więc dodać je do klasycznej sałatki jarzynowej. Będą również pasować do sałatki z tuńczyka z puszki, kukurydzy i ryżu lub makaronu. Kiszone ogórki doskonale podkreślą także smak sałatki ziemniaczanej, śledziowej czy z dodatkiem gotowanych buraków.

Na bazie kiszonych ogórków warto też wykorzystać sos do dań mięsnych. Starte ogórki wystarczy przesmażyć na maśle lub oleju, podlać je śmietanką i poddusić. Całość można nieco zagęścić mąką, a na końcu doprawić solą, cukrem i pieprzem. Taki sos do wieprzowiny będzie jak znalazł.

Kiszone ogórki dodadzą smaku niejednej potrawie

Kiszone ogórki można dorzucić też do gotującego się gulaszu. Zawarty w nich kwas mlekowy przyspieszy mięknięcie mięsa, a cała potrawa zyska wyrazisty smak.

Sok z kiszonych ogórków można też wykorzystać do przygotowania marynaty do mięs pieczonych czy grillowanych. Wystarczy wymieszać go z musztardą, olejem i przyprawami.

Z naszego portalu dowiesz się też, czy lepiej zalewać ogórki zimną czy ciepłą wodą . Zdradzimy też, co oznacza biały nalot na kiszonych ogórkach .

canva/kwasny221
Zapomnij o patelni. Najlepszą, kremową jajecznicę zrobisz w garnku
Ludzie uważają ją za chwast. Jest bazą do pysznej i uniwersalnej pasty
Obserwuj nas w
autor
Renata Materlińska

Redaktorka serwisu Smakosze. Lubię gotować, odkrywać nowe smaki i potrawy. Dlatego po każdej podróży wprowadzam do domowego menu danie, które mi posmakowało. Z wykształcenia jestem technologiem żywności, studiowałam też dietetykę. Przez wiele lat prowadziłam kuchnię w dwutygodniku Przyjaciółka i miesięczniku Poradnik Domowy. Poza dobrym jedzeniem dużą przyjemność sprawia mi jazda na rowerze i muzyka.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy