Co zrobić, żeby biała kiełbasa nie pękała? 1 trick i po problemie
Biała kiełbasa z pęknięciami nie wygląda zbyt apetycznie. Wystarczy jednak delikatnie nakłuć ją w kilku miejscach, a zachowa swój kształt podczas gotowania. Podpowiadamy, o co jeszcze warto zadbać, by zachwyciła smakiem.
Co sprawia, że biała kiełbasa pęka?
Przyczyną pękania białej kiełbasy jest zbyt wysokie ciśnienie w jej wnętrzu, jakie generowane jest podczas przyrządzania. Prostą metodą, by zapobiec rozerwaniu otoczki w niekontrolowany sposób, jest delikatne nakłucie wyrobu widelcem lub nawet jego nacięcie.
W ten sposób będzie gotowała się bez przeszkód, a jednocześnie zachowa swój kształt i smak. Warto dodatkowo przyrządzać ją bez przykrycia, aby nie narazić jej na kontakt z kotłującym się w garnku płynem , który także może zaburzyć jej strukturę.
Jak przygotować białą kiełbasę?
Gotowanie białej kiełbasy, a właściwie jej parzenie nie powinno być zbyt długie. Już po 20 minutach od włożenia do osolonego wrzątku przysmak może być miękki i idealny do podania. Warto po tym czasie sprawdzić stan poprzez nakłucie widelcem.
Pamiętajmy o tym, by przyrządzać wyrób na niewielkim ogniu — woda w garnku nie może być wzburzona. Dobrym pomysłem jest dodanie do niej czosnku, ziela angielskiego, liści laurowych czy majeranku — doskonale podkreślą smak białej kiełbasy. Dla zachowania ładnego koloru można też wlać odrobinę soku z cytryny.
Jak podać białą kiełbasę?
Rarytas świetnie smakuje z dodatkiem chrzanu czy musztardy oraz pieczywa. Niektórzy parują go też z ćwikłą czy sosami na bazie majonezu. Pasuje też do dobrego domowego żurku na zakwasie .
Na naszej stronie znajdziecie inne pomysły na podanie białej kiełbasy. Szczególnie polecamy zapieczenie jej w piwie z dodatkiem cebuli . Być może spodoba wam się też pomysł na naleśniki zapiekane z jej udziałem.