Smakosze.pl
brokuły

canva/Yana Gayvoronskaya

Czy można jeść surowe brokuły? Nie każdy ma świadomość

6 Maja 2022

Autor tekstu:

Renata Materlińska

Udostępnij:

Wielu z was z pewnością zastanawiało się kiedyś, czy można jeść surowe brokuły. Nie każdy ma świadomość, że i owszem można. Surowe warzywa są zwykle zdrowsze, jednak każdy przepis na potrawę z brokułów każe je najpierw obgotować. Jak więc jest z tym apetycznie wyglądającym warzywem?

Brokuł podobnie jak kalafior, czy kapusta należą do roślin krzyżowych. I mimo tego wspólnego pochodzenia, a też i podobnego smaku, widać jednak różnicę w podejściu do tych warzyw. Często robimy bowiem surówkę z kapusty, potrafimy też schrupać świeżego kalafiora. Brokuł jednak nie bardzo zachęca nas swoją surowizną.

Jak zrobić domowy syrop z mniszka lekarskiego?

Jak zrobić domowy syrop z mniszka lekarskiego?

CZYTAJ DALEJ

Czy brokuły można jadać bez gotowania?

Jak się okazuje, brokuły można jeść surowe. Są jednak wady i zalety takiego ich spożywania. Wiadomo, że najwartościowsze są warzywa jedzone bez uprzedniej obróbki termicznej. Pod wypływem wysokiej temperatury niszczona jest bowiem część składników odżywczych. Niektóre z nich są też wymywane przez wodę w czasie gotowania.

Nasuwa się więc wniosek, że surowe brokuły też będą zdrowsze niż gotowane. I rzeczywiście tak będzie, jeśli weźmiemy pod uwagę sulforafan, czyli ceniony przeciwutleniacz. Występuje on we wszystkich warzywach krzyżowych i wykazuje działanie ochronne przed nowotworami, cukrzycą, chorobami serca i problemami trawiennymi. Nasz organizm łatwiej przyswaja ten składnik, gdy przyjmiemy go w surowym brokule.

Poza tym w czasie obróbki termicznej niszczona jest część witaminy C. Największy jej ubytek jest notowany w czasie smażenia brokuła, trochę mniejszy przy jego gotowaniu, a najmniejszy przy gotowaniu na parze.

Z jedzeniem gotowanego brokuła przemawia natomiast łatwiejsze przyswajanie beta-karotenu. Składnik ten, wykazujący działanie przeciwutleniające, staje się aktywniejszy pod wpływem obróbki termicznej.

Jak jeść surowy brokuł?

Jeśli zdecydujecie się na jedzenie surowego brokuła, wcześniej dokładnie go opłuczcie i osuszcie. Potem podzielcie na małe różyczki, które możecie chrupać same lub maczane w dipie. Możecie je też dodać do sałatki.

Na surowo da się też jeść łodygi brokuła, jednak zawierają one sporo włókien. Z tego powodu lepiej jest pokroić je w cienkie plasterki.

Minusy każdego brokuła

Choć brokuł jest warzywem zasobnym w witaminę C i inne przeciwutleniacze, a także w błonnik, to niektórzy po jego zjedzeniu mogą odczuwać dyskomfort. Chodzi głównie o problemy trawienne, wzdęcia i gazy.

Oczywiście lżej strawny będzie brokuł gotowany. Jeśli jednak chcecie wyciągnąć z brokuła jak najwięcej smaku i walorów zdrowotnych, ugotujcie go na parze. Będzie chrupiący i pełen witamin.

Na naszej stronie znajdziecie przepis na kotlety z brokułów. Dowiecie się też, jak gotować brokuł, by pozbyć się nieprzyjemnego zapachu.

sałatka z brokuła

sałatka z brokuła

Źródło zdjęcia: canva/dsmoulton

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: zdrowie.wprost, technologzywnosciradzi

Zapraszamy na nasz Instagram

Renata MaterlińskaAutor

Redaktorka serwisu Smakosze. Lubię gotować, odkrywać nowe smaki i potrawy. Dlatego po każdej podróży wprowadzam do domowego menu danie, które mi posmakowało. Z wykształcenia jestem technologiem żywności, studiowałam też dietetykę. Przez wiele lat prowadziłam kuchnię w dwutygodniku Przyjaciółka i miesięczniku Poradnik Domowy. Poza dobrym jedzeniem dużą przyjemność sprawia mi jazda na rowerze i muzyka. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Truskawki

Produkty

Jak przechowywać truskawki? Wyjaśniamy krok po kroku

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News, facebook.com/SlodkiSlony

Produkty

Ile kosztuje tort na komunię od Magdy Gessler? Cena zwala z nóg

Czytaj więcej >

Produkty

Dlaczego ogórki kiszone wychodzą puste w środku? Wszystko przez błąd

Czytaj więcej >

Produkty

Rabarbar jest warzywem czy owocem? Rozwiązujemy odwieczną zagadkę

Czytaj więcej >
Obieranie pieczarek

Produkty

Czy pieczarki trzeba obierać? Odpowiedź zaskoczy niejednego smakosza

Czytaj więcej >
Jak należy przechowywać koperek?

Produkty

Jak należy przechowywać koperek? Zapomnij o mrożeniu

Czytaj więcej >