Smakosze.pl
fasolka szparagowa

canva/Shaiith

Czy powinno obierać się fasolkę szparagową?

5 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Renata Materlińska

Udostępnij:

Na straganach pojawiła się już pierwsza fasolka szparagowa. Do wyboru macie żółtą i zieloną. A zastanawialiście się, czy powinno obierać się fasolkę szparagową? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo zależy to od odmiany fasolki i stopnia jej dojrzałości.

Fasolka szparagowa jest niezwykle smacznym warzywem. Najlepsza jest młoda, jedzona w sezonie. Jest wtedy delikatna, a po ugotowaniu wprost rozpływa się w ustach. Wystarczy polać ją stopionym masłem lub tartą bułką zrumienioną na maśle, a niektórym wystarczy nawet za cały obiad.

kotlet schabowy

Kotlety schabowe inaczej. Dodatkowy składnik sprawi, że będą soczyste

CZYTAJ DALEJ

Fasolkę szparagową można jeść na przekąskę, ale też podawać ją do obiadu. Stanowi też doskonały dodatek do sałatek, zup i zapiekanek. Jej przygotowanie nie jest trudne. Zwykle wystarczy ją opłukać i odciąć końce. Ta ostatnia czynność zabiera jednak trochę czasu. Na szczęście i na to mamy radę.

Czy trzeba obierać fasolkę szparagową?

Fasolka szparagowa dzieli się na dwa rodzaje — zieloną i żółtą. Zielona ma dość wyraźny smak i jest delikatna. Żółta cechuje się łagodniejszym smakiem, starsza potrafi być jednak łykowata i wymaga obierania.

W sumie z każdej fasolki należy usunąć twarde końcówki, bo nie są one smaczne. Jednak z żółtej często trzeba też usunąć łyka, czyli grube włókna, które znajdują się po obu stronach strąka. Włókna te twardnieją wraz z procesem dorastania fasolki, więc im strączki są starsze i bardziej dojrzałe, tym proces usuwania łyka staje się bardziej niezbędny.

Sprytne sposoby na oczyszczanie fasolki

Nawet samo usuwanie końcówek potrafi być bardzo mozolnym procesem. Jeśli chcesz to zrobić szybciej, ułóż fasolki jedna obok drugiej na kuchennej desce, tak by końcówki znalazły się na tej samej wysokości. Wtedy będziesz mógł odkroić je jednocześnie za jednym pociągnięciem noża.

Gdy natomiast kupiłeś dojrzałe strąki fasolki, musisz też z nich usunąć łyka. Możesz to sobie ułatwić, przy pomocy gorącej wody. Włóż więc fasolkę do miski i zalej wrzącą wodą. Odczekaj kilka sekund i odlej wodę. Gdy fasolka przestygnie, zacznij jej obieranie. Odkrawaj nożykiem końcówki strąków, nie docinając ich jednak do końca, tylko w ten sposób, by przy końcówce z jednej strony pozostało łyko. Pociągnij wtedy końcówkę z łykiem do dołu. Tę samą czynność powtórz z drugiej strony fasolki.

W naszym serwisie znajdziesz też porady, jak przyrządzić fasolkę szparagową. Dowiesz się także, która fasolka jest wartościowsza.

fasolka szparagowa

fasolka szparagowa

Źródło zdjęcia: canva/Piotr Krzeslak

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: gotowanie.onet, gotujmy

Renata MaterlińskaAutor

Redaktorka serwisu Smakosze. Lubię gotować, odkrywać nowe smaki i potrawy. Dlatego po każdej podróży wprowadzam do domowego menu danie, które mi posmakowało. Z wykształcenia jestem technologiem żywności, studiowałam też dietetykę. Przez wiele lat prowadziłam kuchnię w dwutygodniku Przyjaciółka i miesięczniku Poradnik Domowy. Poza dobrym jedzeniem dużą przyjemność sprawia mi jazda na rowerze i muzyka. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

pomidory

Produkty

Czy pomidory z kiełkami są jadalne? Poznaliśmy odpowiedź eksperta, odwieczna zagadka rozwiązana

Czytaj więcej >

Produkty

Czy mycie surowego mięsa jest bezpieczne? Nie ryzykuj szczególnie z jednym rodzajem

Czytaj więcej >
Czy mała papryka rosnąca w dużym warzywie jest bezpieczna dla zdrowia?

Produkty

Dlaczego w dużej papryce rośnie niekiedy jej mniejsza wersja? Czy można ją bezpiecznie jeść?

Czytaj więcej >

Produkty

Biedronka poszła na całość. Za 20 zł kupisz produkty na pyszne spaghetti

Czytaj więcej >

Produkty

Żółta czy zielona? Która fasolka szparagowa jest lepsza? Dietetyk odpowiada

Czytaj więcej >

Produkty

Jakie są najdziwniejsze smaki lodów? Lista najbardziej intrygujących pozycji ze świata

Czytaj więcej >