Jak przyrządzić fasolkę szparagową? Kluczowa jest 1 zasada
Lubisz fasolkę szparagową? A wiesz, jak ją przyrządzić, by była smaczna i zdrowa? Kluczowa jest jednak zasada, a mianowicie nie należy jej zbyt długo gotować. Rozgotowana nie tylko nie wygląda apetycznie, ale też nie jest zbyt smaczna i zawiera mniej składników odżywczych.
Niektórzy na fasolkę szparagową czekają wiele miesięcy. Niestety sezon na nią trwa dość krótko, a mrożona, to już nie to samo co świeża. Fasolka doskonale smakuje ugotowana, ale można ją też dodawać do różnych potraw, np. zup, zapiekanek, sałatek.
Oprócz tego, że doskonale smakuje, ma też wysoką wartość odżywczą. Jest bogata w błonnik, białko, witaminy i sole mineralne. Dzięki zawartym składnikom pozytywnie wpływa na układ nerwowy, obniża poziom złego cholesterolu we krwi, usprawnia krążenie. Zwiększa też odporność, pomaga oczyścić organizm z toksyn i złogów.
Jak przygotować fasolkę szparagową?
Najpopularniejsza i chyba najsmaczniejsza fasolka szparagowa, to ta ugotowana i polana tartą bułką zrumienioną na maśle. Przyrządzenie fasolki należy rozpocząć od jej opłukania i odcięcia końcówek. Przy okazji, jeśli jest już starsza, można z niej usunąć łykowate włókna.
Gotując fasolkę szparagową, trzeba ją wrzucić na wrzątek z dodatkiem odrobiny cukru i soli. W wodzie należy ją gotować nie dłużej niż 10-15 minut, bo wtedy zachowa najwięcej wartościowych składników. Jednak o wiele zdrowsze jest gotowanie fasolki na parze. To zajmuje średnio 7-10 minut.
Fasolkę najlepiej jest solić pod koniec gotowania, bo wtedy wymywanych jest z niej mniej cennych składników. Należy też pamiętać o tym, że fasolkę zieloną gotuje się zwykle krócej niż żółtą. Można ją jeść nawet tylko zblanszowaną.
Pomysły na dania z fasolką
Ugotowaną fasolkę można podać do obiadu, jednak dobrze też spisze się w sałatce np. z ziemniakami czy makaronem. Jej smak dobrze komponuje się z pomidorami, czosnkiem, cytryną, parmezanem i szynką.
Z dodatkiem fasolki można też ugotować lekką zupę, choć można ją też wzbogacić podsmażonym boczkiem. Fasolka stanowi doskonały dodatek do zapiekanek i dań typu stir-fry, czyli smażonych na patelni z dodatkiem np. drobiu, wieprzowiny, ryb.
W naszym serwisie znajdziesz też przepis na fasolkę w węgierskim stylu. Poznasz również różnice między fasolką żółtą i zieloną.
Źródło zdjęcia: canva/Odua Images Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Prosty patent na pyszne domowe kabanosy. Lepsze niż ze sklepu
Którą stroną tłuczka najlepiej rozbijać mięso? Wyjaśniamy czym się różnią
Prosty sposób na jajka na miękko. Już zawsze ugotujesz je idealnie
Źródło: kuchnia.wp, lokalnyrolnik