Smakosze.pl
Projekt bez tytułu - 2021-07-29T124642.019

canva/aja koska

Desery Milki wycofane ze sklepów

29 Lipca 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Lody marki Milka zostały wycofane przez producenta, firmę Froneri, z uwagi na zawieranie groźnej substancji. W próbkach lodów wykryto bowiem obecność tlenku etylenu, który jest szkodliwy dla zdrowia. Podobne problemy miały miejsce w 16 innych krajach UE.

Latem często sięgamy po zmrożone lody, aby schłodzić swoje ciało w czasie największych upałów. Niestety, nie każdy produkt na rynku może być bezpieczny dla zdrowia.

Lody marki Milka firmy Froneri zostały wycofane ze sprzedaży przez tę samą firmę. Powodem takiej decyzji jest wykrycie obecności tlenku etylenu w jednej z substancji stabilizujących.

Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Lody wycofane ze sprzedaży

Główny Inspektor Sanitarny już przy okazji wcześniejszych ostrzeżeń dla konsumentów zaznaczał, że tlenek etylenu w żywności jest substancją szkodliwą, a jej spożycie może prowadzić do komplikacji.

- Powodem decyzji jest obecność tlenku etylenu (ETO) w jednej z substancji stabilizujących dostarczonej przez naszego dostawcę, w stężeniu niezgodnym z normami dozwolonymi przez przepisy Unii Europejskiej - napisano w komunikacie firmy Froneri.

Brukselka w trakcie gotowania

Jak ugotować brukselkę, żeby nie była gorzka?

CZYTAJ DALEJ

Tlenek etylenu jest substancją klasyfikowaną w unijnym rozporządzeniu jako substancja 1B, czyli rakotwórcza, mutagenna bądź szkodliwa wobec pracy układu rozrodczego.

Ryzyko jest niewielkie

- Stabilizatory roślinne stosowane w zakładach FRONERI w Polsce są dostarczane jako mieszanka różnych substancji stabilizujących i używane są w bardzo małych ilościach w produkcji naszych produktów lodowych, więc stężenie tlenku etylenu w gotowych produktach lodowych jest śladowe i prawdopodobieństwo wystąpienia ryzyka związanego z bezpieczeństwem żywności jest bardzo niskie - dodano w oświadczeniu.

Chcesz poznać więcej kulinarnych ciekawostek? Sprawdź nasze inne newsy, w których zdradzamy mnóstwo smacznych informacji. W tym artykule wyjawiamy recepturę na prosty i przepyszny dżem z brzoskwiń. Jeśli zastanawiasz się co zrobić w kuchni z dojrzałymi bananami, ten tekst wszystko wyjaśnia.

Objawy długotrwałego kontaktu z tlenkiem etylenu to bóle głowy, mdłości, wymioty, biegunkę, trudności w oddychaniu i oparzenia skóry. Powyższy problem dotyczy wielu krajów, takich jak Rumunia, Holandia czy Niemcy.

Lody w misce

Źródło: canva.com/Buzz Factory, Getty Images

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: polsatnews.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Adam Moskal

Redaktor portalu Smakosze.pl. Pasję do gotowania rozpalił w nim Makłowicz. Swoje życie postanowił poświęcić kulinariom i dziennikarstwu. Pracował na wielu stanowiskach gastronomicznych. Prywatnie fan muzyki folkowej oraz sportów rowerowych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Kenwood Titanium Chef Baker XL KVL85

Produkty

Nowa odsłona kultowego robota planetarnego Kenwood Titanium Chef Baker XL KVL85

Czytaj więcej >

Produkty

Czym były wykopki?

Czytaj więcej >

Produkty

Dlaczego warto jadać rydze?

Czytaj więcej >

Produkty

Zaskakujące zdjęcie borowika

Czytaj więcej >

Produkty

GIS ostrzega przed jajkami z Biedronki

Czytaj więcej >

Produkty

Jak wykorzystać w kuchni maślaki ?

Czytaj więcej >