Smakosze.pl
1280px-Lactarius torminosus G2

wikimedia.org/Jerzy Opioła, CC BY-SA 3.0

Dlaczego nie powinno się zbierać mleczaja wełnianki?

29 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Grzyb o nazwie mleczaj wełnianka bardzo przypomina rydza, czyli okaz, który jest uwielbiany przez fanów grzybów. Niestety, wełnianka jest zaliczana do grzybów trujących. Po zjedzeniu wywołuje mdłości oraz biegunkę.

Grzyby podczas zbierania wywołują w nas wiele radości, jednak jeszcze większą przyjemność można odczuć, gdy w końcu zjada się owoce swojej pracy. Dobrze przygotowane grzyby podkreślają smak dań i wynagradzają pracę podczas zbierania.

Niestety ogromnym mankamentem grzybów jest ryzyko, jakie towarzyszy ich jedzeniu. Mnóstwo gatunków wygląda do siebie bardzo podobnie i część z nich może okazać się trująca - tak jak jest w przypadku rydza i mleczaja wełnianki.

Dalsza część tekstu znajduje się poniżej:

Grzyb, który wygląda jak rydz

Mleczaj wełnianka rośnie w całej Europie i jest zaliczany, przynajmniej w większości krajów, do grzybów trujących. Największym problemem tego okazu jest jego podobieństwo do uwielbianego rydza.

Po zjedzeniu wełnianki na surowo odczuwa się nudności, wymioty oraz biegunkę, dlatego pod żadnym pozorem nie wolno spożywać go bez obróbki termicznej. Co ciekawe, niektóre kraje uznają go za jadalnego.

Różowa czekolada jest niesamowicie zdrowa

Czy różowa czekolada jest zdrowa?

CZYTAJ DALEJ

Mieszkańcy krajów skandynawskich cenią wełniankę kiszoną, jak i ugotowaną, a w Rosji, Bułgarii, Ukrainie i Białorusi jest wręcz uważany za grzyba jadalnego. Znany jest pod nazwami, takimi jak: bedłka wełniana, jelonek, rydz koński, czy rydz fałszywy.

Cechy charakterystyczne mleczaja wełnianki

Pierwsze okazy można znaleźć już od początku lipca, głównie pod brzozami, z którymi wchodzą w mykoryzę. Jego kapelusz potrafi osiągnąć nawet 15 centymetrów średnicy, a trzon wysokość od 4 do 8 centymetrów.

Jeśli chcesz poznać więcej ciekawostek, zajrzyj do innych naszych newsów. W tym artykule opisujemy tragiczne wydarzenia, po których zmarło niemowlę w niemieckim szpitalu. Ten tekst poświęcony został doskonałej recepturze na zapiekanego w serowo-śmietanowym sosie kalafiora.

Jak podaje portal wideo.wp.pl, mleczaj jest stosunkowo często mylony z innymi gatunkami, jak mleczaj piekący oraz mleczaj najostrzejszy. Gatunki te są jednak w Polsce rzadkie.

Jeśli więc zobaczysz na swojej drodze grzyba podobnego do rydza, lepiej go nie zbierać, o ile nie ma się doświadczenia. Jeśli chcesz ryzykować, jedz go jedynie po obróbce termicznej.

Projekt bez tytułu - 2021-06-29T131938.037

Źródło: Anastasia Collection

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: wideo.wp.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Produkty

GIS wycofuje partię sezamu łuskanego

Czytaj więcej >

Produkty

Turysta zniesmaczony grillowaniem na plaży

Czytaj więcej >
Arbuz arbuzowi nierówny

Produkty

Jak wybrać idealnego arbuza?

Czytaj więcej >
Biedronka będzie otwarta w niedziele?

Produkty

Czy Biedronka będzie otwarta w niedziele niehandlowe?

Czytaj więcej >

Produkty

Czy handel w niedzielę zostanie zaostrzony?

Czytaj więcej >
Napój przyczynił się do zmian skórnych

Produkty

Okropne konsekwencje po zamówieniu uwielbianego napoju

Czytaj więcej >