Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Dlaczego placki ziemniaczane ciemnieją? Na pewno zapominasz o 1 zasadzie
Katarzyna Rachańska
Katarzyna Rachańska 13.07.2023 11:25

Dlaczego placki ziemniaczane ciemnieją? Na pewno zapominasz o 1 zasadzie

placki ziemniaczane
Canva/lesichkadesign

Placki ziemniaczane lubią młodsi i starsi. Każdy smakosz ma ulubiony sposób na podanie tego lubianego dania. Jednak wiele zależy od przygotowania tego ziemniaczanego przysmaku. Dlaczego placki ziemniaczane ciemnieją? Wszystko przez pominięcie jednej ważnej zasady.

Placki ziemniaczane, czyli coś dla łasuchów

Ziemniaki dostarczą nam energii, witamin i nasycą nawet największego głodomora. Dostarczą nam witaminy: A, C oraz witamin z grupy B. Do tego są świetnym źródłem beta-karotenu, potasu, cynku, fosforu, magnezu i jodu. Zawierają też błonnik pokarmowy, który wpływa na pracę układu trawiennego i zapewnia nam uczucie sytości.

Jedzenie ziemniaków poprawia pracę nerek, reguluje ciśnienie krwi i wpływa dobroczynnie na pracę układu nerwowego i mięśni. Często z ziemniaków przygotowujemy placki. Dlaczego placki ziemniaczane ciemnieją? Wszystko dlatego, że zwykle zapominamy o jednej zasadzie. Koniecznie musisz o niej pamiętać.

Ruszyło od rana. Lidl kompletnie zwariował. Klienci Biedronki i Auchan mogą tylko pozazdrościć

Dlaczego placki ziemniaczane ciemnieją?

Wszystkiemu winne jest utlenianie ziemniaków. Powoduje ciemnienie tego warzywa, ale nie ma wpływu na smak i zapach placków ziemniaczanych. Proces ciemnienia przebiega wręcz błyskawicznie. Dlatego musisz też działać szybko. 

Dodaj śmietanę do ziemniaczanej masy na placki. Ten zabieg spowolni proces ciemnienia ziemniaków. Nie obawiaj się, że śmietana zepsuje smak i konsystencję placków ziemniaczanych. Niewielka ilość nie wyrządzi żadnych szkód naszym plackom.

Działaj i nie pozwól ściemnieć masie ziemniaczanej

Warto też dodać do masy na placki ziemniaczane kilka kropli soku z cytryny. Jednak musisz uważać, by nie przesadzić z ilością soku, bo ten na pewno wpłynie na smak placków ziemniaczanych. Podobnie sprawa wygląda z dodaniem kwasku cytrynowego. Można też placki smażyć od razu po przygotowaniu masy.

Proces ciemnienia placków ziemniaczanych zatrzyma dodatek mąki pszennej lub skrobi ziemniaczanej. Odrobiną należy wsypać na wierzch masy. To sprawi, że kontakt ziemniaków z powietrzem i zapobiegniemy procesowi utleniania. Gdy rozgrzejemy patelnię, to nadmiar mąki możemy śmiało usunąć. Dzięki tym sposobom placki ziemniaczane nie ściemnieją. Pisaliśmy o innych patentach na placki ziemniaczane.  Radziliśmy, co zrobić, by placki nie piły tłuszczu. 

placki ziemniaczane
Canva/Tanya145

Źródło: przepisy.pl, winiary.pl